Do Pardubic za poklady zbrojnic
Banner

Do Pardubic za poklady zbrojnic

Email Tisk

cestovani zbrojnice perexNa renesančním zámku v Pardubicích se koná výstava Poklady zbrojnic, která je jednou z největších výstav, zaměřených na oblast starých zbraní v České republice.

 

 

Ve třech sálech se představí na čtyři sta militarií z oblasti vojenství, lovectví a sběratelství. Zastoupení má většina větších zbrojnic; na výstavě jsou exponáty například z Hrádku u Nechanic, Opočna, Frýdlantu, Žlebů, Konopiště, Hluboké nad Vltavou, Kynžvartu, Buchlova či Lednice. Výstavní prostory představují poklady zámeckých zbrojnic z celkem 35 objektů ve správě Národního památkového ústavu. První část výstavy je věnována reprezentativním renesančním sbírkám vysoké aristokracie. Mezi unikáty patří například prsní plát německé výroby zhruba z poloviny 15. století. K vidění bude i jezdecká turnajová zbroj vyrobená kolem roku 1540 v Itálii pro vévodu z Ferrary Alfonsa II. d´Este nebo půlzbroj pro pěší turnaj vyrobená kolem roku 1580 patrně v italském Miláně. Exkluzivitu renesanční produkce podtrhují skvostné součásti výzbroje a výstroje gardy saského kurfiřta z doby kolem roku 1600.
Výstava se zaměří také na výzbroj prostých vojáků a důstojníků 17. až 19. století, tedy například na palné zbraně ruční i lafetované, šavle a palaše, pistole i pušky. Nechybí jeden z prvních mechanických kulometů, různé typy vojenských přileb, čepic a čák, které doplňují kyrysy, tedy ochranné kryty trupu. K vidění budou také uniformy významných osobností, například uniforma maršála Radeckého nebo rukavice Napoleona I. Bonaparta.


Samostatná část bude věnována i lovectví. Návštěvníci si budou moci prohlédnout lovecké oštěpy a kuše, lovecké pistole, Šporkovu zadovku, zbraň patřící Eleonoře Amálii ze Schwarzenbergu, zbraně otce Františka Ferdinanda d'Este, syna kancléře Metternicha, pušku se skleněnou hlavní a další kuriozity.
Exponáty z orientu se do šlechtických sbírek dostávaly díky vojenské účasti jednotlivých příslušníků šlechty v tažení proti Turkům mezi 15. a 17. stoletím. To je nejspíše také případ čepele šavle chorvatského vojevůdce Mikuláše Zrinského, jehož zbrojnice kdysi tvořila součást starobylého souboru zbraní na hradě Bítov. Návštěvníci mohou na výstavě také obdivovat samurajskou zbroj, soubor japonských mečů i samostatných mečových záštit ze zámků Lysice a Hrubý Rohozec.

cstovani zbrojnice 01


Výstava se vedle reprezentativního představení historické řemeslné a umělecké produkce pokusí rovněž zodpovědět otázku vlastního smyslu existence a variability funkcí těchto předmětů. Pořadatelem výstavy je Národní památkový ústav ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Výstava je součástí Roku renesanční šlechty.

Výstava se koná ve Velkém gotickém sále, Kaňkově sále a Malém gotickém sále pardubického zámku od 1. listopadu 2017 do 4. března 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu je 100 korun, snížené 50 korun. Výstava Poklady zbrojnic se koná ve Východočeském muzeu v Pardubicích  od 1. 11. 2017 do 4. 3. 2018.

cestovani zbrojnice 02

Zdroj a ilustrační foto Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Přihlášení  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...

Rozhovor

„Miluji Vás!“ vzkázala svým fanouškům spisovatelka Jenny Han

jenny han perexV pražské Meet Factory proběhl letos druhý ročník knižního festivalu pro děti a náctileté.

Naší redakci se poštěstilo „ulovit“ rozhovor s jednou z hlavních autorek letošního ročníku Humbook Fest, Jenny ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kniha a DVD RETRO HRAČKY - Herec Josef Polášek touží po traktoru

retro hracky polasekJosef Polášek představil knihu a DVD RETRO HRAČKY. Dárková knížka s DVD připomíná více než 100 legendárních hraček a her padesátých až osmdesátých her. „Když jsem byl malý, měl jsem ...

Z archivu...


Literatura

Bezlepkové pečení pro každého

bezlepkove peceni perexNakladatelství Esence vydalo půvabnou kuchařku zaměřenou na Bezlepkové pečení pro každého, která je plná velmi lákavých receptů na různé dobroty.

 

Divadlo

Studio Hrdinů uvede první letošní premiéru

zapisky 200Studio Hrdinů uvede v neděli 20. září první premiéru letošní divadelní sezóny. Autorská dvojice Kristýna Kosová a Adam Svozil zadaptovali jediný román pražského německého básníka Rainera Maria Rilkeho pod názvem Zápisky Malta Lauridse Brigga / I. č...

Film

Dokáže Zkáza Dejvického divadla nahradit Most?

5c1252519f2ac63478beddc7Po velkém úspěchu fenomenálního Mostu přichází Česká televize s další seriálem, který má velice dobře našlápnuto. Zkáza Dejvického divadla údajně předčí i kolegu ze severu, kterého už velice brzy nahradí. Viděli jsme prvn...