Finalista ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2018 Tomáš Kajánek představí 15.ledna výstavu „Nikdy to nebylo, pořád to je...“, kterou vytvořil společně se zvukovými a multimediálními umělci Michalem Cábem a Markem Hlaváčem. Trojice umělců nabízí několik rozdílných pohledů na téma utopie, ať již s akcentem kritiky či naopak nádechem nadšení pro nové utopistické myšlení. Výstava, jež oslavuje rok fungování Pragovka Gallery, potrvá do 26.března.
Kajánek v rámci nové výstavy v prostorách Pragovka Gallery rozvíjí téma násilí, které je v jeho práci všudypřítomné, ať již v podobě násilí systémového, fyzického i technologického, explicitního i skrytého. Tentokrát mapuje cvičné rekonstrukce teroristických útoků a případů hromadného neštěstí. Ty demonstrují veřejné instituce či soukromé podniky, které nabízejí zážitek výslechu či teroristického útoku. Ze situace, která je od svého základu společností nechtěná a vyvolává v ní panickou úzkost, se tak stává spektákl. Ten si mohou diváci vychutnat skrze formát found footage nebo fotografický a video ready-made. Umělec, jenž se nezřídkakdy vystavuje fyzickému ohrožení ve jménu umění, rekonstruuje události, jež nikdy nenastaly. Tím naplňuje dystopickou verzi budoucnosti ve fantasmatu ideálního teroristického útoku či perfektní dopravní nehody.
V rámci výstavy „Nikdy to nebylo, pořád to je...“ se rovněž představí zvukový a multimediální umělec Michal Cáb. Ten uvede svůj multi-kanálový audiosystém, který může sloužit jako samostatná zvuková instalace či živý hudební nástroj. Marek Hlaváč vystaví dvě zvukové instalace zabývající se tématem možné proměny historických utopií. Ty bude prezentovat pomocí Cábova audiosystému.
Vysočanská umělecká čtvrť Pragovka Art District otevře ve stejný den, tedy 15.ledna, ještě tři další výstavy. Výstava s názvem „Beuys Don´t Cry“ zkoumá téma fiktivní či změněné reality, kterou známe například z Cronenbergova snímku Videodrome či kultovního filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Umělkyně Andrea Mikysková, sochařka Ivana Pavlíčková a malíř Patrik Kriššák se tak v již tradičním seskupení setkají v Pragovka Gallery Entry a představí svou multimediální jízdu kombinující odlišné tvůrčí přístupy.
www.facebook.com/events/522952311545182/
Prostor The White Room uvede výstavu „Napadení kancem“ vytvořenou Janem Boháčem a Viktorem Dedekem. Boháč se dlouhodobě zaobírá emočně vypjatými a stresovými situacemi, jichž při svém povolání hasiče a pracovníka krizové linky zažil už mnoho. Takové hraniční zážitky poté slouží za inspiraci jeho vlastní tvorbě. Dedek propojuje sochařské principy se zájmem přesahujícím do oblasti literatury, divadla a performance, počítačových her a virtuální reality.
Čtvrtá výstava se nachází v Pop-up galerii, kde Aleš Novák vystavuje již po čtvrté. Svou výstavu nazval „Postbarokní folklór“, jelikož sochy a objekty, které vytváří, jako by odkazovaly k dílu barokního sochaře. Umělec se snaží o aktualizaci různých historických směrů skrze současné materiály, konkrétně kumulaci nábytku a vlastních více či méně uměleckých předmětů, z nichž následně tvoří instalace.
www.pragovka.com/cs/pragovka-gallery
< Předchozí | Další > |
---|
- Divadlo Spejbla a Hurvínka baví a vzdělává: nabízí zážitkové workshopy pro děti i semináře pro učitele
- Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
- Vyzkoušejte revoluční ultralehké outdoorové jídlo
- Nové nakladatelství KNIHA.JE chce vydávat především humoristické romány
- Uvařili jste toho moc? Prodejte jídlo sousedům přes novou aplikaci
- Jindra Hojer z Rychlých šípů vydá knihu hlavolamů
- Průzkum: Většině Čechů novoroční předsevzetí nevydrží, většinou se snaží napravit životní styl
- Influenceři? Značce mohou pomoci, ale také ji poškodit
- Živí mrtví hlásí, že čas šeptačů nadešel
- Jógový zápisník pro aktivní ženu