Fascinují vás židovské hřbitovy? Pak si nenechte ujít knihu o nich

Fascinují vás židovské hřbitovy? Pak si nenechte ujít knihu o nich

Tisk

zidovske hrbitovy 200Nakladatelství Grada vydalo velmi zajímavou a dlouho očekávanou knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání od praktikujícího Žida Jaroslava Achaba Haidlera.

 

 

 

Do této knihy jsem se chtěla pustit hned ze dvou důvodů. Za prvé jsem si chtěla oživit dávno zapomenuté informace z návštěvy několika židovských hřbitovů a za druhé jsem se už s panem Haidlerem potkala a nikdy nezapomenu na jeho nadšené a zapálené vyprávění nejen o židovství.

Kniha Židovské hřbitovy a pohřbívání obsahuje kromě úvodu, mapy hřbitovů a informacích o autorovi celkem sedm velkých kapitol. Jedná se o domy, kameny, text, symbol, pohřeb, hřbitovy a člověk. Ty se dále člení na podnadpisy a jsou doplněné jak fotografiemi, tak básněmi nebo překlady náhrobků, což dohromady činí velmi zajímavý celek.

Osobně jsem byla při čtení nejvíce zvědavá na vysvětlení zvyku v podobě dávání kamínku k náhrobkům. Už jsem jej slyšela, ale nedokázala jsem si ho vybavit. Odpověď mi poskytl především tento aforismus: „Lépe květiny zaživa a kámen na hrob než obráceně.“ A zaujal mě také autorův povzdech nad tím, že vaničky s oblázky nachystané pro turisty u vchodů na židovské hřbitovy jsou jen náboženským divadlem, protože kamínek by měl pokládat jen ten, kdo má jasno. Tedy ten, pro kterého to něco znamená.

Podobné Haidlerovy názory jsou protkané napříč knihou a plní hned několik funkcí. Jednak ozvláštňují teoretický a odborný ráz knihy, navíc ukazují jeho zaujetí a rozhodně jsou také na místě. Například když si zoufá, jak v Prostějově mají lidé náhrobky jako tvárnice u králíkáren, nebo ohledně placení vstupného do hrobky v Mikulově.

Osobně jsem čekala, že kniha bude více zaměřená na samotné hřbitovy a putování po nich, ale zklamaná jsem nebyla. Autorův styl je velmi čtivý a informace rozhodně zajímavé. Moc mě bavila především kapitola o pohřbívání, protože jsem o spoustě zvyků neměla ani ponětí. Například, že se cestou z hřbitova pozůstali zuli a šli bosky jako připomínka toho, že jsme všichni jen prach a v prach se také obrátíme.

Co mě na knize překvapilo, je netradiční sazba, jejíž podoba vychází zřejmě z nějakých odborných publikací. Hlavní text je umístěn pouze uprostřed a na okrajích se nachází buď poznámky, nebo také fotografie. Musela jsem si na to chvíli zvykat a místy se vysvětlivky kvůli úzkému sloupci velmi špatně četly. Navíc k nim často utíkal zrak. Co se týče fotografií, tam mi nevadila jejich malá velikost, jako spíš jejich chybějící popisky. To považuji za velký nedostatek.

Pokud se jen trochu zajímáte o židovství a navštívili jste alespoň jeden židovský hřbitov, rozhodně byste si knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání neměli nechat ujít.

Jaroslav Achab Haidler (* 13. října 1958) je český herec, překladatel fotografií a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Domluví se deseti jazyky: od němčiny a ruštiny až po hebrejštinu. Působil mezi Adventisty sedmého dne, zajímal se o křesťanství a po studiu židovské historie a náboženství konvertoval k judaismu a stal se praktikujícím Židem. Jeho láskou jsou židovské hřbitovy, objíždí je s křídou, fotoaparátem a diktafonem a zveřejňuje je na adrese www.chewra.com.

zidovske hrbitovy

Židovské hřbitovy a pohřbívání
Autor: Jaroslav Achab Haidler
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2019
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %

https://www.grada.cz/zidovske-hrbitovy-a-pohrbivani-10015/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Práce s dětmi musí procházet skrz duši!

200rozPři fotografování dětí je nejdůležitější navodit tu správnou a uvolněnou atmosféru. Díky tomu, že je sám tatínkem, je vůči dětské duši nesmírně vnímavý a citlivý. Ví, jak moc je pro dítě důležité, aby se cítilo dobře v cizím prostředí, jakým takový foto...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Startují přihlášky do prestižního ocenění v udržitelnosti. Ceny SDGs letos přináší zásadní novinky

ceny sdgs 200Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s partnery symbolicky na Den Země spouští již šestý ročník Cen SDGs, které představují unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs) od OSN v Česku. Letošní ročník přinese ce...

Z archivu...


Literatura

Anketa SUK – Čteme všichni letos po dvacáté

 alt 4. duben 2012 patřil knihám. Večer jsme mohli sledovat v přímém přenosu předávání cen Magnesia Litera, ale již dopoledne se vyhlašovaly ceny soutěže o nejoblíbenější knihy pro děti „SUK – Čteme všichni 2011“. Sál Boženy Němcové na Str...

Divadlo

Divadlo Ungelt se chystá na léto. Jeho Letní scénu ovládne Touha jménem Einodis

ungelt200Ačkoliv to za okny dlouho vypadalo, jako kdyby jaro, a natožpak léto, nemělo vůbec přijít, v divadle Ungelt jsou lidé optimističtí a již s předstihem plánovali program letošní Letní scény. Co se chystá? Pojďme se podívat.

...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...