Blíží se oslava Světového meteorologického dne

Blíží se oslava Světového meteorologického dne

cloudBřezen je z pohledu meteorologie významným měsícem. Nejen, že je to první meteorologický jarní měsíc, ale 23. března se slaví Světový meteorologický den. A to už od roku 1961. Přitom už v roce 1947 byla ve Washingtonu podepsána „Dohoda o Světové meteorologické organizaci“, ale v platnost vstoupila po ratifikaci 23.3.1953. Světová meteorologická organizace (SMO), v současné době se svými 185 členy, patří mezi výkonný orgán OSN. Československo se přiřadilo už v roce 1947 jako 17. stát na světě.

Administrativní, organizační a publikační úkoly plní sekretariát se sídlem v Ženevě, která je financována z příspěvků členských států. Mezi hlavní úkoly světové meteorologické organizace patří podpora při výstavbě meteorologických center, systémů pro rychlou výměnu meteorologických dat a informací, zabezpečování jednotné publicity meteorologických dat a informací. SMO vydává velké množství publikací.

Světová meteorologická organizace každý rok vydává i téma na oslavu SMD. Tématem letošního Světového meteorologického dne je Podnebí a voda. Toto téma se zaměřuje na nedostatek vody a hospodaření s vodou: „Svět nyní čelí rostoucím výzvám způsobeným vodním stresem, povodněmi a suchem a nedostatečným přístupem k čistým zásobám. Je naléhavě nutné zlepšit předpovídání, monitorování a řízení zásobování vodou a řešit problém příliš velké, příliš malé nebo příliš znečištěné vody“.

Předpovídej počasí

Také já jsem se snažila udělat všem příznivcům ke SMD radost. Nakladatelství Paseka vydává knihu „Předpovídej počasí“, kde je moji spoluautorkou Martina Součková. První myšlenka napsání knihy vychází z toho, že v Česku fotbalu a počasí rozumí každý. Hned na úvod se přiznám, že muže v Ofsajdu od Karla Poláčka jsem sice četla, ale tím to se znalostmi fotbalu u mne končí - fotbalovým přenosům se totiž úspěšně vyhýbám. Domnívám se však, že vyhnout se hodnocení posledního zápasu je přeci jen snazší než uniknout informaci o počasí a hlavně vyhnout se jeho projevům a dopadům na náš život. To na počasí – fenomén dnešní doby, narazíme dnes snad všude – v rozhlase, televizi, novinách, internetových portálech aj., stačí si jen vybrat. Také téma hovoru se často točí kolem počasí, protože ovlivňuje naše každodenní plány, aktivity a v neposlední řadě i naši psychickou a fyzickou pohodu.

Předpovídej počasí

Součástí práce meteorologa je nejen vyhodnocování dat a porovnávání výstupů jednotlivých numerických modelů, na základě nichž se předpovědi sestavují, ale také předpověď počasí interpretovat tak, aby ji každý uživatel správně porozuměl a mohl ji využít ke svým účelům.

Opravdu ale dokážeme správně rozšifrovat a porozumět všem meteorologickým pojmům, které se běžně v předpovědi počasí vyskytují a které tam mají své nenahraditelné místo?


Právě k tomu by měla sloužit kniha „Předpovídej počasí“ – vysvětlí jednotlivé meteorologické pojmy a termíny, dá možnost nahlédnout do náročné práce meteorologa při sestavování každodenní předpovědi počasí, pokusí se zodpovědět na nejčastější otázky o počasí. Druhá polovina knihy je věnována praktickému cvičení – fyzikálním pokusům, které vysvětlují základní principy a rovnice nejen v atmosféře. Na závěr si můžete sami sestavit předpověď počasí.


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č.2/2020
    Od 5. března vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Petrem Kerlesem, který vzpomíná na...
  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...

Rozhovor

MASTERS OF ROCK 2012 - INTRO - JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Na loňském, devátém ročníku Masters of Rock, zaujala pozornost - a nejen mou - poměrně velká tlupa metalistů v růžovém oblečení. Šlo o skvělou recesi, jejíž prvopočátek spočíval v myšlence setkání přispěvatelů fóra MOR, kteří se dosud znali pou...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

VÝSTAVA HUB S MYKOLOGICKOU PORADNOU

houb200Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (VMG) si Vás dovoluje v termínu 18. – 20. 9. 2015 pozvat na rozsáhlou výstavu hub představující druhy rostoucí v Libereckém kraji.

...

Literatura

Teorie velkého třesku od A do Z

altPro všechny fanoušky seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) připravila autorka Amy Rickman poutavou knihu plnou uvěřitelných i neuvěřitelných informací o tomto pořadu. Nakladatelství XYZ nám pod n...

Divadlo

Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

starci 200Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

...

Film

Kultura a totalita IV – Každodennost

Kultura -kino PEREXEditoři Ivan Klimeš a Jan Wiendl v několika posledních letech zahájili vydávání volné řady sborníků, souhrnně nazvaných KULTURA A TOTALITA. Už byly vydány svazky věnované válce, národu a revoluci, nyní v pořadí čtvrtá část je zas...