Rakouské údolí Wachau nabízí romantické zříceniny i meruňkové šampaňské

Rakouské údolí Wachau nabízí romantické zříceniny i meruňkové šampaňské

Tisk

altTóny slavného valčíku rakouského hudebního skladatele Johanna Strausse „Na krásném modrém Dunaji“ opravdu nelžou, když nás neodolatelně vábí do malebného údolí Wachau. Necelých čtyřicet kilometrů dlouhý úsek vinic rozkládajících se podél mohutného toku Dunaje v Dolním Rakousku skutečně stojí za návštěvu.

 

 

 

Patříte-li i vy mezi romantiky a milovníky dobrého vína, krásné krajiny, majestátních klášterů i půvabných hradních zřícenin, neváhejte a vydejte se co nejdříve přes rakousko-české hranice směrem na dolnorakouské městečko Krems. Jste-li příznivci cyklistiky, nezapomeňte si s sebou vzít svého dvoukolového miláčka. Budete mít příležitost ho jaksepatří provětrat, podél řeky vede nádherná cyklostezka a možnost uložit si během pobytu kolo je tu všude naprostou samozřejmostí.   alt

Odkud pochází horčice

První zastávku si udělejte právě v Kremsu. Malé půvabné městečko se může pochlubit dlouhou historií. V roce 1995 oslavilo přesně tisíc let své existence a ve středověku bývalo důležitým obchodním centrem, během 11. a 12. století svým významem dokonce zastiňovalo nedalekou Vídeň. Právě odsud také pochází známá pochoutka zvaná kremžská horčice. Budete-li mít chuť, můžete z Kremsu pokračovat lodí. Lodní lístek na trase Krems-Melk a zpátky stojí 26 Euro a celé údolí budete mít jako na dlani.

alt

 

Vězení pro krále

Ať už pojedete lodí nebo po silnici, kopírující tok řeky, nemůžete minout Dürnstein a jeho dominantu, modrobílou barokní kostelní věž. Zdejší klášter začal psát svoje dějiny v roce 1410. Zakloníte-li hlavu, na skále nad ním uvidíte zříceninu středověkého hradu, v němž na konci roku 1192 zajali anglického krále Richarda Lví srdce, když se vracel ze třetí křížové výpravy. Podle pověsti ho osvobodil věrný sluha Jean Blondel, který svého pána hledal po celé zemi a zpíval přitom jeho oblíbenou píseň. Z dürnsteinského žaláře se mu v odpověď ozvala její druhá sloka. Nahoru na hrad vede takzvaná oslí stezka. Pokud jste alespoň trochu fyzicky zdatní, obujte si dobré boty a vyrazte. Výhled na řeku stojí za námahu.

alt

Nenechte si ujít ani procházku starým městem. Kousek od vstupní brány najdete obchůdek Alles mit Marille. Zdejší údolí se totiž, kromě vína, proslavilo i pěstováním meruněk, a tady z nich prodávají skutečně všechno, nejenom marmelády, ale třeba i mýdlo nebo, pro fajnšmekry, meruňkové šampaňské.

alt

Posezení u vína

Za srdce údolí Wachau všichni považují vesničku Weissenkirchen. Budete-li se chtít ubytovat, navštivte tu informační centrum, kde vám nabídnou, kdo v místě má "Zimmer frei", tedy volné pokoje. Ceny nabízejí příznivé, nižší než v hotelu, nocleh se snídaní dostanete někde už od 20 Euro. Ve zdejších penziónech většinou narazíte na příjemné lidi, kteří vám k snídani naservírují domácí džem a večer posedíte u vína z jejich vlastních vinic. Cena je asi od 4 Euro za láhev, hojně se zde pěstuje hlavně veltlínské zelené. Zážitek je to krásný a doporučuji zůstat alespoň pár dní a vychutnat atmosféru, včetně procházek po okolí.  

Sestra Věstonické Venuše

Vydáte-li se dál, narazíte na Willendorf. Archeologové tu vykopali 11 centimetrů vysokou a 22 000 – 25 000 let starou vápencovou sošku dámy s kyprými tělesnými proporcemi, proslavenou Willendorfskou Venuši, sestřičku naší Věstonické Venuše. Jde o jeden z nejstarších důkazů pravěkého lidského umění. Originál tu ale bohužel nenajdete, ukrývá se v přírodovědném muzeu ve Vídni.

Hrad loupeživých rytířů
Na druhém břehu nad řekou se tyčí další zřícenina, tentokrát hradu Aggstein, na kterém kdysi sídlil rod loupeživých rytířů Kuenringů, jenž si ve 12. a 13. století opatřoval peníze na živobytí hlavně přepadáváním obchodníků vozících své zboží podél řeky. Jedním z potomků rodu byla i Anežka z Kuenringu, milenka českého krále Přemysla Otakara II.

alt

 

Inspirace pro spisovatele

Závěr cesty patří skvostnému baroknímu klášteru Melk, který v roce 1089 zakládá řád Benediktinů. Milovníci literatury jistě zajásají, protože právě tady se odehrává děj proslulého románu italského spisovatele Umberta Eca, Jméno růže. Přestože tajemný osmiboký labyrint plný zakázaných kacířských knih tu budete hledat marně (spisovatel pro něj našel inspiraci na jihoitalském hradě Castel del Monte), návštěvu interiérů nevynechejte.

Tedy už nezbývá, než naplnit nádrž benzínem a vyjet se svým oplechovaným strojem, nebo zvolit Erlebniszug Wachau (doslova zážitkový vlak),  jezdící mezi Linzem a Kremsem. Lokálka se pomalu courá krajinou a je to opravdu zážitek.      
   
Autor foto: Helena Stejskalová


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kunze (KOFE-IN): "Dnes v muzice ve velké míře rozhodují peníze a mnohem méně talent a usilovná práce"

jan kunze 200Opavská kapela KOFE-IN není na české hudební scéně žádným nováčkem. Má za sebou už dvě alba. První s názvem Osobní vesmír z roku 2009 obsahoval pilotní singl Sebe mi dej. Druhým počinem kapely...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Tarot magické přítomnosti: Drsný všední den!

Tarot perexNejsou to karty zrovna uklidňující, ale takový není povětšinou ani všední den. Autorce se povedlo bravurně vtěsnat klasické tarotové významy do obrazu dnů, které známe všichni. Pryč je tak dilema, jak si třeba poradit s nějakým výkladem významu v ...


Literatura

Město dívek je knížka pro ženy, které potřebují relax s pěkným příběhem

Město dívekNakladatelství Jota vydalo pěkný ženský román Město dívek, jehož děj nás zavede do období 2. světové války. Autorka Elisabeth Gilbertová přibližuje neradostné období, které si však dívky umí i přesto hezky užít. Začtěte se a zapomeňte na vlast...

Divadlo

Zkrocení zlé ženy rozzářil neplánovaný ohňostroj

zkroceni zle zenyNa brněnském nádvoří hradu Špilberk se letos uskutečnil již třináctý ročník Letních shakespearovských slavností. Čtvrtou červencovou sobotu se hrálo představení Zkrocení zlé ženy, nejúspěšně...

Film

Akira Kurosawa a jeho filmy

kurosawa 1Je zajímavé, že z klasiků japonské kinematografie je u nás nejvíce a vlastně jako jediný znám právě Akira Kurosawa. Naproti tomu tvůrci jako Kaneto Šindo, Jasudžiro Ozu nebo Kendži Mizoguči, jakkoli též celosvětově uznávaní, jsou u nás pomíjeni. Na roz...