Oslavte léto v Nasavrkách na keltském svátku Lughnasad

Oslavte léto v Nasavrkách na keltském svátku Lughnasad

Email Tisk

keltsky festival lugnasadV sobotu 4. srpna proběhnou v Nasavrkách na Chrudimsku tradiční oslavy léta – festival keltské kultury Lughnasad. Letos se uskuteční již 6. ročník, tentokrát s tematickým názvem „Oslava zrna“.  

 

 

 

Akce se koná hned na několika místech – v prostorách nasavrckého zámku, na nádvoří, v zámecké zahradě, na náměstí a u kamenného kruhu. V půl desáté bude zahájen celodenní program - náměstí zaplní tradiční trhy, v zámecké zahradě vznikne keltská vesnice, v níž místní řemeslníci předvedou ukázky své zručnosti (kovářství, keramika, tkalcovství, keltská kuchyně...).

„Snažíme se o to, aby se Nasavrky staly centrem keltské Evropy, a tak návštěvníci budou moci nahlédnout do typického keltského ležení, ve kterém potkají keltské kmeny nejen domácí ale i zahraniční např. ze Slovenska, Rakouska, Německa, Itálie či Francie,“ říká tisková mluvčí festivalu Bc. Petra Saidlová.

Videopozvánka na letošní ročník:

Letošní program je opět obohacen o hudební koncerty v rámci celého dne. V 10 hodin se představí skupina Městská, irish band Beerberries uslyší návštěvníci v poledne a v 16 hodin vystoupí kapela Cluaran.

V průběhu dne se uskuteční velké keltské klání, ve kterém účastníci předvedou svou sílu, chytrost, obratnost a především schopnost pobavit publikum. U kamenného kruhu si zájemci budou  moci projít tajemný Labyrint a dozvědět se více o duchovním životě Keltů.

Ve 14 hodin dojde na slavnostní zahájení oslav zrna – k poctě letošní sklizni, která bude návratem ke kořenům a základním hodnotám keltského života. Začne také program na pódiu a živá vystoupení. Během odpoledne vystoupí tanečníci irských tanců Ryengle, kteří povedou také jejich výuku. Organizátoří též připravili zábavné hry pro děti a přednášky a řemeslné workshopy pro dospělé. Nebude samozřejmě chybět ani stylové občerstvení a  nápoj Keltů - medovina.

keltsky festival lughnasad

Celá akce vyvrcholí večerním koncertem (od 19:00) – k tanci i k poslechu zahrají kapely Jauvajs, Bran a Vintage Wine.

Připravena je již tradičně kyvadlová festivalová doprava z Pardubic a pro přespání stanové městečko se sociálním zázemím.

Více informací o Lughnasadu – oslavách léta naleznete na stránkách www.lughnasad.cz.

Festival keltské kultury Lughnasad
Místo a datum: Nasavrky, 4.srpna 2012
Pořadatel: Boii o.s.  (boii.cz)


Zdroj informací a foto: lughnasad.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTapír

  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
Banner

Rozhovor

RICHARD TESAŘÍK – „Vášnivý rybář na divadelních prknech“

kali 200Do Divadla Kalich se od února 2015 vrací představení Tajemství od Daniela Landy. Jedním z hlavních představitelů bude i Richard Tesařík, který hraje také v představení Mauglí a Johanka z Arku. Zahrál si ve filmech Kvaska, Musíme si pomáhat či Pelíšky.a ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Hukvaldy lákají nejen kvůli Lišce Bystroušce

 Hukvaldy perexZřícenina hradu Hukvaldy nacházející se na Frýdecko-Místecku je opravdu krásným místem. Jako významné centrum kulturního dění má rozhodně co nabídnout. Příznivci vážné hudby mohou navštívit tradiční festival Janáčkovy Hukvaldy, který se koná každoročně v k...

Z archivu...


Literatura

Lucie v pozici stromu: Román plný jógy, lásky a odpuštění

Lucie perexLucie, Diana, Leona a Marie. Čtyři kamarádky, čtyři osudy. Čtyři příběhy se společným jmenovatelem, kterým překvapivě není muž, ale docela obyčejné cvičení – jóga.

...

Divadlo

Jaroslav Dušek chystá na Jezerce „bzučivou grotesku“ Sláva strojů a měst

JaroslavDusek DNJ perexPronikavé, poetické, vtipné – a pikantní. Takové představení slibuje divákům Divadla Na Jezerce (DNJ) režisér a herec Jaroslav Dušek, který tam připravuje novinku na motivy stejnojmenné knihy Jaromíra Rašína Sláva str...

Film

Střihoruký Edward je dokonalá klasika

strihoruky edwardStřihoruký Edward (1990) je dokonalá klasika. Johnny Depp si ve filmu vystřihl roli mechanického nekňuby, nad kterým se ustrne nejeden člověk a zvlhne nejedno oko. Mohl být šermí...