Co jste netušili o knihách?

Co jste netušili o knihách?

Email Tisk

co nevite o knihachNárodní knihovna připravila pro veřejnost cyklus přednášek na nejrůznější zajímavá témata. Ve středu 28. listopadu 2012 proběhne od od 17.00 v Zasedacím sále v 1. patře hlavní budovy NK ČR povídání na téma „Co jste netušili o knihách?“

 

 

Nebojte se zeptat na všechno, co jste dosud nevěděli o knihách, takový je podtitul přednášky. Vstup na ni je zdarma. Posluchači se budou moci dozvědět mnoho zajímavého z oblasti péče o knížky a zákulisí konzervátorských ateliérů i výzkumných laboratoří od specialistů z Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny České republiky.

co nevite o knihach

Kvalita bohužel klesá

Nejspíš jste netušili, že od poloviny 19. století kvalita papíru na výrobu knih a časopisů stále klesá. Proč? Přibližně do roku 1844 se papír vyráběl řemeslně z lněných, konopných nebo bavlněných hadrů, případně jejich směsi, které obsahovaly čistou celulózu. „Takto vyrobený materiál dokázal při uložení ve vhodných podmínkách přetrvat celá staletí bez výrazných změn. Industrializace a rozvoj vzdělanosti i knihtisku však vedla ke zmnohonásobení produkce papíru, a tudíž se intenzivně hledala další surovina, neboť zdroje již zdaleka nestačily pokrýt požadavky. Odpovědí byl vynález „dřevitého“ papíru, jenž s sebou přinesl zásadní změny ve výrobě a výrazně ovlivnil kvalitu i vlastnosti výsledného produktu v důsledku nového levnějšího „kyselého“ výrobního procesu i způsobu klížení. Takový papír je však nestabilní a postupem času rychle žloutne, až hnědne, křehne a láme se,“ vysvětluje Petra Vávrová, ředitelka Odboru ochrany knihovních fondů.

Co je to permanentní papír?

Zajímají vás druhy papíru a knižních vazeb? Co vlastně může knihám uškodit? Vadí papíru a vazbě prach? Proč si na něm pochutnávají červotoči? Jaké jsou nejlepší podmínky k uchování opravdových literárních lahůdek? Jak nejlépe zachránit knížku ušpiněnou třeba mastnotou? Tušíte, co je to permanentní papír? Pokud vás zajímají podobné otázky, přijďte na přednášku, odpoví vám na ně Ing. Petra Vávrová, Ph. D., Ing. Lucie Palánková a Hana Sedliská z Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny ČR.

co jste netusili o knihach

Přednáška: Co jste netušili o knihách
Kde: v Zasedacím sále v 1. patře hlavní budovy Národní Knihovny ČR, Klementinum 190, Praha 1
Kdy: 28. listopadu 2012 v 17 hodin
Vstupné: zdarma


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Česká centra připomínají výročí 1. světové války 1914-1918

Prvni svetova valka vystava 20028. 7. 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku. Od vypuknutí rozsáhlého válečného konfliktu letos uplyne 100 let. Historickou událost reflektuje celá Evropa.

Nové komentáře

Z archivu...


Literatura

Mistr thrilleru opět boduje

cizi200Harlan Coben patří dlouhodobě mezi moje nejoblíbenější autory. Každý nový přírůstek v jeho biografii oslavuju šampaňským. Proto mě samozřejmě nemohl minout ani Cizinec, kterého v nedávné době vydalo nakladatelství Knižní klub.

...

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Více je méně, méně je více. Víceméně

tramvaj pavlatova nicmeneVečer víceméně animovaných filmů Michaely Pavlátové s víceméně živou účastí Anny Polívkové (Institut Více Krásy) a Marthy Issové (Institut Méně Pravdy).