Organizátoři festivalu: čeká nás opět těžká zkouška!

Organizátoři festivalu: čeká nás opět těžká zkouška!

Email Tisk

festival banat200Loňský ročník festivalu v Banátu zažil velké změny, jednak se přestěhoval do Eibentálu a také se za něj postavila nová organizační skupina kolem Štěpána, Honzy, Tibiho a jejich hospody „U Medvěda“. Návštěva skoro osmi stovek lidí a velká pomoc místním znamená to, že ročník 2013 je za dveřmi. Jak to vidí jeden z organizátorů, Štěpán Slaný, se dozvíte v rozhovoru!


Jak se vůbec kluci z České Lípy dostali k pořádání festivalu v Banátu?

Byl to takový postupný vývoj, před šesti lety jsem tam byl s mojí přítelkyní, která tam má část své rodiny, na dovolené. Díky nepřiměřenému množství slivovice se mě ujal místní Tibi, se kterým jsme si padli do oka, po čase jsem mu přes net nastínil myšlenku malého penzionu, ukázal jsem to kamarádovi Honzovi a vše se rozjelo, rekonstrukce baráku, hospoda „U Medvěda“, školní expedice a práce postupně přibývala. Každý rok se snažíme zařadit něco nového, loni to byl právě festival, který dříve dělal Člověk v tísni, ten nám s tím pomáhá i nyní, kompletní organizace však přešla pod nás.

Není tajemstvím, že se hudbě nevěnuješ, ve skutečnosti jsi florbalový reprezentant a byl jsi na třech mistrovstvích světa, jak bylo pro tebe těžké spojit tyhle dva úplně jiné světy?

Jednoduché to nebylo, sice se o muziku trochu zajímám, snažil jsem se toho vždy hodně naposlouchat, ale nikdy bych neřekl, že skončím tak, že budu připravovat docela velký festival v Rumunsku :-). Pro mě je výhoda ta, že se mi obě sezóny nepletou, sportovní končí v dubnu a to mi hned začíná mi ta banátská. V září vše v Banátu zabalíme a rovnou přeběhnu na palubovku. Samozřejmě se trochu snažím zneužívat svojí pozice a díky tomu, že florbal jde nahoru a média se zajímají o akce jako je MS, tak se snažím trochu Banátu dostat do novin přes florbal.

festival banat2

V loňském roce jste stavěli festival de facto na zelené louce, jak to pro vás bylo těžké a kde jste brali rady a zkušenosti?

Trochu jsme praktikovali metodu pokusu a omylu, hodně nám pomohli kluci z českolipského Progresu, kteří mají s podobnými akcemi zkušenosti, festival je však 1200 km od České Lípy a tím se všechno komplikuje. Honza opustil místo na úřadu a spal půl roku ve stanu na zahradě před hospodou a spolu s Tibim řešili věci na místě, já jsem řešil věci tady. Oblast bez mobilního signálu a rychlost vytáčeného modemu o rychlosti 32kb byly obrovské překážky. Nyní tam internet zatím nefunguje vůbec. Udělali jsme si základní plán, pódium udělali z toho, co les dal, postavili sprchy, záchody, tahali vysoké napětí, jednali s úřady, získávali povolení a přesvědčovali místní, že přijede na tři dny do vesnice něco, co nikdy nezažili..

Pro místní to byl asi šok, když se do vesnice přivalilo téměř 800 návštěvníků..

To je jasné, ačkoliv jsme jim říkali, jak to celé bude probíhat, ať se na to připraví, že vykoupí celou vesnici, tak vítězila spíše nedůvěřivost, všechno pochopili, až když to celé přišlo. Zjistili, že je to skvělá příležitost jak si přivydělat. Další ročník pro nás tímto bude o hodně jednodušší, lidé tam loni nechali odhadem přes 1,5 miliónu korun, což pro místní, kde je nezaměstnanost až 50%, ceny stejné jako v ČR a průměrný plat přibližně 150 euro obrovská pomoc. Celá vesnice se už na letošní ročník hodně moc těší. To je pro nás skvělá motivace, že to má smysl.

festival banat1

Loni vás potkal hned první problém, a asi ten nejtěžší, ihned na začátku, autobusy nevyjely nahoru.

Pro nás to byla hrozná situace, měli jsme krásně všechno připravené, ale autobus, který měl plnit roli jakéhosi pendlu nahoru a dolů se po první cestě porouchal, do toho vesnice zablokovaná díky pohřbu a my tak měli k dispozici jednu dodávku. Skoro všichni po té náročné cestě museli pěšky do šestikilometrového kopce, převáželi jsme techniku, batohy a lidi, kteří již nemohli. Byl to docela zmatek, ale nějak jsme to zvládli, lidé byli skvělí, hodně nám pomohli a moc neremcali :-). Pro nás to byla hodně těžká zkouška, vysílačky, které u nás mají dosah deset kilometrů pak v Eibentále nefungovali přes dvě údolíčka. V naší hospodě „U Medvěda“, která je normálně naší banátskou chloubou se vařila pípa, pivo, které měla firma přivést týden před akcí, dorazilo ráno před akcí, prostě klasické Rumunsko. Právě na Rumunsko jsme se často vymlouvali, občas se prostě tady pokazí věci z důvodů, které se v Čechách moc nechápou, je to taková rumunská maňana.

Co se týká programu, tak ten na první ročník byl velmi slušně našlapaný, jak probíhalo přesvědčování kapel?

Měli jsme z toho strach, naštěstí jsme asi před třemi roky potkali při jedné expedici základní školy jednoho tatínka, který využil uvolněného místa den před odjezdem. Jmenoval se Ondra a tak různě jsme s ním nějak klábosili o muzice, on si neustále nahrával různé zvuky na diktafon, po příjezdu jsem to říkal klukům, že tam byl nějaký Ondra Ježek, ze kterého se nakonec vyklubal jeden z nejdůležitějších lidí českého hudební scény. Ondra nám hodně pomohl s kapelami a letos je jeho pomoc ještě větší. Nějaké kapely jsme sehnali napřímo, třeba s Divokým Billem byla výborná spolupráce a dohoda téměř za minutu. Naše pravidlo je, že všichni vystupují zadarmo, většina spí na zemi ve stanech a ještě musí sehnat fanoušky, prostě není nic lepšího, než odmítnout hraní za peníze a odjet do Banátu. :-)

festival banat23

Pomohl vám ohlas minulého ročníku k naplnění programu k tomu letošnímu?

Hrozně moc, neustále mi volají kapely, řekl bych, že se mi ozvalo již tak sto kapel k nabídce na vystoupení. Nějaké jsou méně známé, nějaké jsou velmi známé. Ta jinakost a syrovost festivalu asi zafungovala výborně. Letos tak jedou Wohnouti, Už jsme doma, Blue Effect s nestárnoucím Radimem Hladíkem a mnoho dalších kapel. Nějaké taháky máme ještě rozjednané.

Jaké plánujete novinky a změny?

Moc jich nebude, spíše vyladění nedostatků, víme, co loni nefungovalo a zkusíme to samozřejmě odstranit. Chceme festival nechat takový jaký je, bez signálu, bez větší komerce, syrový a dobrodružný. Hlavní cíl je pomoci místním, to je pro nás hlavní úkol. Dalším cílem je dotáhnout festival na nulu, loni se nám to moc nepodařilo. :-)

Na co bys závěrem nalákal fanoušky?

Skvělá příležitost jak v doprovodu oblíbené kapely poznat český Banát v Rumunsku. Spousta kapel jede autobusy a lidé si tak můžou rezervovat místa a jet přímo s nimi, loni to mělo velký ohlas. Pivo za dvacku, skvělé langoše, mititei, maso, prostě výborný zážitek za 2999,- korun! Takže neváhejte a hlaste se na www.festivalbanat.cz , vesnice není nafukovací, proto jsme udělali omezení na 700 objednaných. Jedeme také na festivalovém Facebooku – hledejte nás pod Festival Banát!

festival banat24

Zdroj foto: Festival Banát


 
PřihlášeníBanner

Anketa

  • Tapír č. 1/2019
    Od 10. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s Arnoštem Goldflamem – pokračování...
  • Děkujeme
     
  • Bastard.cz
    Pro vás, naše čtenáře, jsme připravili 10% slevu na veškerou nabídku e-shopu Bastard.cz Navštivte jejich e-shop ZDE: e-shop Bastard Nezapomeňte...

Rozhovor

Recyklované pohádky naučí novou generaci recyklaci

200 rozDo Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je zapojeno téměř 3100 škol z celé České republiky, které vedou své svěřence k šetrnějšímu přístupu k okolí. Jedním z jejich projektů jsou Recyklované pohádky, které nám podrobně představila ředitelka paní Ilona Johno...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Vyrobte si vlastní šampon, mýdlo nebo třeba čokoládu! Jednoduše a v pohodlí domova!

200sPokud jste kreativní a nebojíte se zkoušet nové věci, podívejte se na www.home-made.cz. Najdete tady celou řadu receptů, díky kterým si můžete vyrobit například domácí nutelu, tavený sýr nebo těstoviny. Milovníci přírodních produktů určitě ocení návody na výrob...

Z archivu...


Literatura

Tip na dárek k vysvědčení - Šifry pro děti

sifry perexV nakladatelství EDIKA vyšla kniha pro děti i pro ty, kteří rádi luští a přemýšlí – Šifry pro děti. Jejím autorem je Radek Pelánek, dlouholetý organizátor známých šifrovacích her pro dospělé.

 

...

Divadlo

Studio Hrdinů uvede v květnu premiéru na motivy filmu i hostování brněnské Reduty

Nora NDB Pražské divadlo Studio Hrdinů uvede 1. května premiéru inscenace O slavnosti a hostech na motivy scénáře stejnojmenného filmu Jana Němce. Představí i pilotní hostování Reduty, Národního divadla Brno, s nímž uzavřelo přátelskou spolupráci.

Film

TERRY GILLIAM VZPOMÍNÁ A BAVÍ

Gilliameska perexRežiséra (a předtím také herce) Terryho Gilliama snad není třeba představovat. Začínal jako člen legendární komediální skupiny Monty Python, podílel se – nejdříve animovanými vsuvkami - na všech jejích televizních i filmových počinech...