Cestujeme za jídlem (1): Kam za dobrou zmrzlinou? Třeba do italského Caorle

Cestujeme za jídlem (1): Kam za dobrou zmrzlinou? Třeba do italského Caorle

Email Tisk

italie zmrzlina200Cestování není jenom o poznávání nových krajů. Jeho nedílnou součástí je i jídlo. Existují dokonce tací lidé, pro které je cestování hlavně příležitostí poznat regionální kuchyni. Kamkoli zavítají, tráví spoustu času v místních hospůdkách a ochutnávají různé speciality a popíjejí nápoje typické pro tamější kraje. Domů přijedou nabiti kulinářskými dojmy a leccos jsou pak schopni si i sami doma uvařit.

 

My se v našem cestovatelském seriálu zaměříme na různá místa v Čechách i po světě, kde jsme něco zajímavého a dobrého ochutnali. Našim čtenářům přineseme tip, kam se mohou podívat a na čem si tam pochutnat. Kde se nám podaří zjistit recept, připojíme i ten.

Nejedu do ciziny kvůli české svíčkové

Na naši první cestu se vydáme na jih do slunné Itálie. Ačkoli se snažím řídit příslovím, že jím proto, abych žila, nežiju proto, abych jedla, také patřím mezi cestovatele, kteří rádi ochutnají místní lahůdky. Nenechám si je ujít, vždyť přece nejedu do Itálie kvůli tomu, abych tam jedla českou svíčkovou! Na té si můžu pochutnat doma! V Itálii samozřejmě dám přednost nejrůznějším variantám těstovin, pizze pestrých barev a chutí – a pochopitelně také zmrzlině.

Za zmrzlinou do Itálie

U nás v Čechách se to sice za okny zdaleka ještě netváří ani jarně, natož letně, ale to nám nebrání, abychom si nemohli navnadit chuťové pohárky na dobrou zmrzlinu. Vždyť přestože to zatím tak nevypadá, léto jednou přijít musí, a když budeme vědět, kam se vydat za dobrými letními pochoutkami, nebudeme pak ztrácet čas složitým hledáním. A kam jinam se vydat za kvalitní zmrzlinou, než do Itálie. Zdejší smetanový zmrzlý mls klidně vydá za hlavní jídlo.

italie1

Gelaterie jako letní azyl

Místem, kam se dá vyjet i s malými dětmi, je severoitalské pobřežní městečko Caorle, o kterém ostatně už v této rubrice článek vyšel. Není to taková fabrika na turisty jako nedaleké Bibione a rodiny si tu přijdou na své. Je tu spousta příležitostí pro děti, jak mohou vybít svoji energii, a dospělí, ti zase mohou posedět v Gelateriích, tedy našich cukrárnách. Dát si tam kávu a k ní něco sladkého studeného.

Můžete si sednout dovnitř i ven

My jsme v Caorle zakotvili v Gelaterii Artigiana Tropical přímo na hlavní třídě Via dal Moro Luigi číslo 13. Interiér je laděný v příjemné letní kombinaci modrožluté barvy. Sedět se dá nejenom uvnitř, ale i u stolečků venku na ulici. Můžete si tedy vybrat, jestli dáte přednost ruchu ulice nebo raději zalezete do klidného koutku v nitru cukrárny. Pokud jde o sortiment, dostanete tu jak zmrzlinu do kornoutku, jak se říká přes ulici, tak i poháry. A právě na ty se nechte zlákat.

italie2

Dejte si zmrzlé špagety i volské oko

Nejenom, že dostanete správnou smetanovou zmrzlinu, ale Italové se vyřádí i v kreativitě jejího zpracování. Nabídnou vám tady mnohem víc než jenom obligátní české kopečky udělané naběračkou. Fascinují mně například zmrzlé špagety s kečupem. Nejde vlastně o nic jiného než vanilkovou zmrzlinu protlačenou přes sítko, takže skutečně tvoří špagetové nudličky, a přelitou jahodovou zavařeninou, ale výsledný efekt je světový. Podobné je i volské oko. Jednoduchá kombinace dvou zmrzlin na malé pánvičce, ale celkový dojem na jedničku. Pro děti tu nabízejí zmrzliny ve tvaru nejrůznějších šašků a pohádkových figurek. Vynechat byste neměli ani zdejší tiramisu.

italie zmrzlina

Pochoutka pro vyvolené

A když už jsme u té zmrzliny, na závěr jedna zajímavost. Itálie je opravdu zřejmě evropskou pravlastí tohoto pamlsku. Přišla sem patrně od Arabů. Některé zdroje uvádějí, že ji přivezl cestovatel Marco Polo z Číny. Ale ať už se sem dostala jakkoli, jisté je, že ze začátku se podávala jenom v nejvyšších kruzích. Pár století trvalo, než si na ní mohl kromě panovníků a šlechty pochutnávat i prostý lid. Takže máme vlastně velké štěstí, že si to můžeme užít.

Zdroj foto: internet


 
PřihlášeníAnketa

  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Kapela Noisetrap posadila za bicí ženskou

noisetrap 200Temnější pražská klubová záležitost s příjemným vokálem změnila sestavu a přibrala do party další krásku. Malinko jsem vyzpovídala zpěvačku Lucii Bártovou a slíbila jí, že se konečně přijedu podívat na jejich koncert. Doufám, že někdy znovu za...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Nejmodernější město světa Brasília uchvátí v knize i ve skutečnosti

Brasilia perexBeseda s editorkou knihy "Brasília-město-sen" Yvonnou Fričovou se nedávno konala v Knihovně Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kde bylo možné prohlédnout si i doprovodnou výstavu. Promítány byly fotografie Pavla Friče.


Literatura

Naučte se, Jak pozorovat ptáky

jak pozorovat ptaky 200V květnu vydalo nakladatelství CPRess unikátní příručku jak pro laickou veřejnost, tak pro zkušené ornitology Jak pozorovat ptáky. Autor Antonín Krása si vybral 122 nejběžnějších ptáčků a připravil nám spolu s ilustracemi...

Divadlo

Vojtěch Dyk za měsíc opět vstoupí na jeviště coby kněz v Bernsteinově Mši

dyk 200Půlroční pauza končí, zvolna se rozjíždějí přípravy na závěrečné, podzimní uvedení proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina v novém nastudování v režii bratří Cabanů, s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Při jarní premiéře MŠE zaujala kritiky a nadchla diváky ...

Film

Hvězda filmu THE ARTIST Jean Dujardin je ve Francii pod palbou kvůli provokativní filmové kampani
ImageBillboardová kampaň na jeho poslední film NEVĚRNÍCI byla cenzurována. Nejnovější lamač hollywoodských srdcí Jean Dujardin nemá v současné době svou domovinu zrovna v lásce. Ve Francii má velké problémy s provokat...