Nakladatelství King vydalo Střemhlavý let v kleci a nabízí jej se slevou v přímém prodeji

Nakladatelství King vydalo Střemhlavý let v kleci a nabízí jej se slevou v přímém prodeji

Email Tisk

stremhlavy let v kleci 200Vázaná kniha Střemhlavý let v kleci (hovory s Bohumilem Hrabalem a jiné texty) je doplněna ilustracemi autora Josefa Krále, který je rovněž majitelem nakladatelství King.

 

 

Neschopností distribuce prodat náročnější knihy trpí i řada dalších malých nakladatelů. V současné době je na internetu ohlášen vznik nového serveru Zlaté knihy, který chce prolomit monopol velkých distribučních firem. Nakladatelství King vydalo a nyní zlevnilo tuto knihu o 50%. Ve prospěch čtenářů nakladatel škrtl 20% rabatu pro distribuci a 30% pro knihkupce. Tím kniha mohla být zlevněna z 285 na 154 Kč.

Vychází s předmluvou literárního teoretika, překladatele a filosofa PhDr. Jiřího Pechara a je osobitým svědectvím o setkáních s významným českým spisovatelem Bohumilem Hrabalem v letech 1984 – 1986, kdy psal trilogii Svatby v domě, Vita Nuova a Proluky. „Naléhavost vnitřního proudu mě přivedla k psaní až v šestačtyřiceti letech…“ píše Josef Král, „muselo uběhnout ještě hodně času, než jsem texty sestříhal do knihy, jak se to dělá s příliš rozbujelým živým plotem a věnoval ji panu Hrabalovi, protože jiný v úvahu nepřicházel, i když jsem prolistoval dva slovníky českých spisovatelů.“

Hranaté míčky s hřebíčky I. – II. pokračují v hledání vlastní identity „v domečku pod Dubovou strání“, sny a touhy souzní s těsnou blízkostí přírody a kontrastují s vnějším světem tota¬lity. Výsledkem tvůrčího hledání je „nekonečná věta“ znepokojivá spíše kladením naléhavých otázek, než nabí¬zením odpovědí, jak žít. Cyklické opakování motivů, prolínání snových pasáží do všednodennosti vytvářejí pro citlivého čtenáře magické pole k evokaci vlastních, dávno již zasutých vzpomínek.

Sametové míčky s hřebíčky - poslední část trilogie zobrazuje nadšení nad nabytou svobodou po roce 1989, ale i obavy, „bychom se nedožili zpotvořené demokracie… proč nejsem klidný, vždyť nad městem už nezáří rudé hvězdy? jak mohu být,když se mezi nás derou včerejší policejní psi?“

Za totality knihy Josefa Krále nesměly vycházet. Ke čtenářům se dostávaly, podobně jako knihy jiných spisovatelů, ve strojopisných kopiích v podobě samizdatu. V roce 1984 to byly nejprve Hranaté míčky s hřebíčky I. – II. a později Střemhlavý let v kleci (hovory s Bohumilem Hrabalem). Po sametové revoluci nakladatelství King vydalo obě knihy v edici Demokratický samizdat ve dvou subskripčních vydáních po 100 výtiscích (číslovaných a podepsaných autorem). Později byla trilogie doplněna o Sametové míčky s hřebíčky, jež dovádějí příběhy až do současnosti. Tím byla trilogie po třiceti letech uzavřena. V roce 2011 ji nakladatelství King vydalo v nákladu tisíc výtisků.

stremhlavy let v kleci

Ohlasy osobností, jejichž díla si vážíme

Spisovatel Bohumil Hrabal: „Ve vás je to psaní jako v koze! Vaše druhá knížka Hranaté míčky s hřebíčky II. je lepší než ta první. Připomínáte mi Eliota spojením citové naléhavosti s intelektuálním přístupem.“ (1984)

Básník Miroslav Holub: „Jak tak čtu Vaše texty, můj vlastní vnitřní proud se jim jednak s libostí oddává, jednak tu a tam poustrne nad dávno kladenou a opakovanou otázkou, co vlastně je, co není, co má být a co nemá být (publikovaná) literatura. (…) Slovem, moc Vám děkuju, početl jsem si a počítám si (…) Nadto je to nějak silně místní a tuzemské, v oblasti Hrabalově či Oty Pavla, a kolik že máme Hrabalů? (…) dávám si Váš svázaný text s akvalážemi do knihovny jako hotovou knihu a podíl české literatury, hned vedle svrchu zmíněných. Takže už jsme na jednu samotu dva.“
(1984)

Básník Emil Juliš: „Kniha mě opravdu "vzala" a "zadřela se". A to o mnoha knihách říct nemohu. Ty jsi absolutně autentický a otevřený - dalo by se dokonce mluvit o antiliteratuře. Je to výpověď v pravém slova smyslu, konfese bez konfese - ta je skryta za slovy za texty. Od banality, vulgárnosti k Modré planetě, smrti a věčnosti… takovýhle průzkum sama sebe, svých blízkých, prostředí,života, snů, jejich vzájemného prostupování, to mne opravdu okouzlilo. Už sama koncepce psaní, myšlení je šokující.“ (1984)

Václav Nývlt, filmový dramaturg a scenárista: „Ty vaše nelítostné výpravy do osobní samoty mají nejen verbální bohatost obrazných příměrů, ale především zvláštní dar trpkého sice, avšak nesentimentálního sebepoznání, jaký je dán málokomu a málokdy. Dokonce si myslím, že při jisté koncentraci textu, kterou by se usměrnila jeho nahodilá a příliš spontánní bezbřehost, by bylo možno důmyslnou kompozicí se dobrat tvaru, který by skýtal možnost nekonvenčnímu filmovému vyjadřování, v němž by slovo a obraz v nečekaných kontrapunktech vytvářely náladu zvláštního disharmonického napětí.“ (1985)

Jiří Pechar, literární teoretik, překladatel a filosof: „Každý z těch hranatých míčků je opravdovou básní v próze, v níž vnitřní souvislost textu je dána i nenápadnými metaforickými vztahy, a zároveň z knihy vystupuje velmi sugestivně obraz života našich dnů, vnímaný sensibilitou mimořádně citlivou. Tu a tam je místo, které pro mne zůstává nejasné, ale to je v souladu s vaší poetikou, která chce, aby text zůstal zakotven v zkušenosti naprosto osobní - kromě toho je možné, že i taková místa by se vyjasnila při opakované četbě, k níž kniha skutečně vybízí. I ten výtvarný doprovod je s textem v dokonalém souladu.“ (1986)

Ludvík Vaculík, spisovatel: „Čtu Vaše knížky, je to fascinující čtení. Myslím, že tímto jste se dost silně uvedl…“ (2010)

Ladislav Michálek, přítel a „dvorní“ fotograf Bohumila Hrabala a Vladimíra Boudníka: „K Vašim textům… není to jednoduché počtení. Připomíná mně to Hrabalovo, že je třeba si vybrat vždy jen pár vět do zobáčku a převalovat si je, přemýšlet o nich. Mohu jen napsat, že pana Hrabala, tak jak jsem jej poznal, tak jej poznávám i při čtení Vašeho Střemhlavého letu. A obrazový doprovod mi zase svojí jemnou barevností vyvolává vzpomínky na přítele Vladimíra Boudníka. Držím palce a přeji DLOUHÁ LÉTA.“ (2011)

Pavel Fiala, spisovatel, zakladatel KLADIVADLA.. Střemhlavý let v kleci jsem sledoval jako úžasný film à la Felliniho Amarcord a slyšel jsem k tomu i hudbu Nino Roty. Po celou dobu čtení jsem měl obavu, abych neprošvih' jedinou notu té nádherné sym¬fonie. S upřímnou radostí jsem vnímal, co máme společného: city ke zvířatům, úctu k zázrakům snění, úzkost z palčivé tísně balancování mezi životem a smrtí, s neustálým hledáním pravdy a odhalováním lži i pře¬tvářky, i z bloudění v džungli reality minulé i současné a z úporného hledání souvislostí. Hluboký obsah vyjadřuješ mistrovskou a přesvědčivou formou i vybraným stylem. Jednoduše: Klobouk dolů! (2012)

Švédský spisovatel Vladimír Oravský (původem Slovák): „Vy ste borec a je dobre ze o tom viete a nehladite do zeme. Som rad, že som vas mal možnost spoznat. Ten Vas text by sa mohol publikovat kde kolvek a vsade by sa naslo publikum, co by sa vedelo s nim identifikovat. Písal ste ze Vasa kniha nie je prilis znama, a ja si namyslím, ze viem preco. Střemhlavý let v kleci je knizka nebezpecna ako granat, nabyta silou slova. Citatielia Vas porovnavaju s Hrabalom. Rozumiem preco. Na druhej strane, Vy obstojite velmi uspesne i bez prirovnania.“ (2012)

Knihu si můžete objednat za pouhých 154 Kč + poštovné 43 Kč (při placení předem na bankovní konto). Celkem 197 Kč. Při zaslání na dobírku je poštovné 100 Kč.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníBanner

Anketa

  • Tapír č. 1/2019
    Od 10. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s Arnoštem Goldflamem – pokračování...
  • Děkujeme
     
  • Bastard.cz
    Pro vás, naše čtenáře, jsme připravili 10% slevu na veškerou nabídku e-shopu Bastard.cz Navštivte jejich e-shop ZDE: e-shop Bastard Nezapomeňte...

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (17)

Čtěte také...

SLAVONICE FEST 2015 PŘEDSTAVUJE KOMPLETNÍ PROGRAM Mezinárodní filmy, koncerty, výstava v plenéru i projekce pro děti.

slavo200Druhý ročník nového filmového a hudebního festivalu SLAVONICE FEST (6. -10. 8. 2015) se oproti loňsku rozroste především v sekci doprovodných programů. Festival odstartuje ve čtvrtek 6. srpna vernisáž výstavy sochaře Martina Ceplechy a malířky Marcel...


Literatura

Colette Baron-Reid: Kouzelná mapa

200liNeuvěřitelná kniha, která v sobě skrývá fantazijní příběh, který vás chytne za srdce jen a pouze tam, kde má… a zároveň vám ukáže cestu ven z životních problémů. S podobnou kombinací žánrů jsem se jako čtenářka ještě nikdy nesetkala. „Když přijmete každé ...

Divadlo

Horor PSYCHO na jevišti Divadla Tramtarie

psycho plakat 200V pátek 10. října a v sobotu 11. října proběhly v Divadle Tramtarie první a druhá premiéra nejnovější inscenace Psycho v režii hostující divadelní režisérky Hany Mikoláškové. Jedná se o divadelní adap...

Film

The Words: Slova, která změní život

the words plakatŘíct pravdu, nebo žít se lží? Toto je dilema, které v menší či větší míře asi zná každý. Většinou jde jen o malé “bezvýznamné” lži. Pokud ale jde o vaši kariéru, která pro Vás znamená téměř vše, už to rozhodování není tak snadné.

...