Červnový Respect festival už zná svůj kompletní program
Banner

Červnový Respect festival už zná svůj kompletní program

respect festival200Velikán africké hudby Mory Kante, ikona arabského undergroundu spolupracující s kapelníkem Nouvelle Vague Yasmine Hamdan, hvězda africké odnože hip hopu King Ayisoba a dalších sedm souborů z nejrůznějších koutů světa vystoupí na již šestnáctém ročníku Respect festivalu. Renomovanou přehlídku world-music s nejdelší historií u nás, která se uskuteční v sobotu 15. a neděli 16. června na pražském ostrově Štvanice, doplní letos objekty a performance Krištofa Kintery, Petra Nikla či Michaela Delii. Chybět nebude ani bohatý dětský program.

Jednou z největších hvězd letošního ročníku bude bezesporu Mory Kante z Guinei, jehož sklady propojující kořeny africké hudby s moderními fúzemi před čtvrtstoletím vystoupaly až na vrcholy evropských žebříčků a spustily tak hudební lavinu dnes známou jako world music. Mory Kante se stal autorem první africké nahrávky, které se prodalo více než milion kopií.

respect festival mory-kante1
Na festivalu vystoupí také libanonská zpěvačka žijící ve Francii Yasmine Hamdan, která má za sebou spolupráci s CocoRosie, producentem Madonny Mirwaisem Ahmadzaïem či účinkování v nejnovějším filmu Jima Jarmusche. Její aktuální projekt obsahující hity velkých arabských zpěvaček, který představí na Respect festivalu, založila s kapelníkem skupiny Nouvelle Vague Marcem Collinem.

Mezi nejzajímavější soubory letošního ročníku bude patřit skupina Terakaft, jejíž styl je označován jako pouštní rock. Skupinu založil Kedou, přezdívaný Obr a známý jako aktivní účastník povstání v Mali. Je jedním ze zakladatelů legendárních Tinariwen, s nimiž v roce 2001 nahrál jejich debutové album. Terakaft nabídne jedinečné spojení ostrého kytarového rocku s tradicí minimalistických zpěvů pouštních kočovníků ze Sahary.

respect festival terakaft2

Dalším zástupcem černého kontinentu bude King Ayisoba, stoupající hvězda žánru zvaného hiplife. Jde o dominantní styl současné Ghany, fúzi rapu a tanečního highlife s přísadou reggae. Hudba King Ayisoby vytvořená mistrným ovládáním tradiční dvoustrunné kytary kologo v kombinaci s elektronickými rytmy, hlubokým hlasem a palbou afrických bubnů představuje to nejsyrovější a nejvíce autentické, co z Afriky v současné době proniká do okolního světa.

Ani letos nepřijdou na Respect festivalu zkrátka fanoušci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel, hráč na elektrickou kytaru navazující na odkaz flamencových klasiků, který si již získal respekt i těch nejpřísnějších kritiků. Budoucnost španělského flamenca představí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem, a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky.

respect festival jaco abel

Do světa orientálních perkusí zavede návštěvníky íránský hudebník Mohammad Reza Mortazavi, který vyrůstal jako zázračné bubenické dítě a posunul hru na bicí za hranici lidských možností. Dokáže zahrát, co bylo donedávna považováno za nemožné. Íránský bubínek tonbak připomínající velkých kalich zní v jeho rukou jako symfonická sekce bicích nástrojů.

Festival ozdobí také alžírská zpěvačka Hasna El Becharia, jediná žena, která mistrovsky zvládla hudbu doprovázející čarodějné noční rituály bratrstva Gnawa, do té doby vyhrazenou mužům. Jejím nástrojem je basová loutna guimbri, která na rituálech spolu se zpěvem a řinčením kovových kastanět karkabus vytváří spojnici mezi realitou a temnými silami, přivádí účastníky do transu a posléze k uzdravení.

Zea aneb „one man protest-pop“, tak by se dal s nadsázkou nazvat sólový projekt Arnolda de Boera, frontmana The Ex, veteránské skupiny holandského noise-punku. Své na první poslech šílené, přitom důmyslně promyšlené hudební nápady předvede oblíbenec legendárního Johna Peela s pomocí kytary, mikrofonu, samplerů, syntezátorů i automatických bicích.

Objev maďarské hudební scény s jihoslovanskými kořeny Söndörgő v posledních letech sklízí úspěch na celém světě. Potomci exilové srbské komunity předvedou v ostrém tempu virtuózně zvládnutou hru na autentické balkánské nástroje včetně tambury, akordeonu, flétny a saxofonu. Jejich album Tambusing - Lost Music of the Balkans po právu zařadil prestižní časopis Songlines mezi 10 nejlepších alb roku 2011.

Kolumbijského písničkáře Ivána Gutiérreze znají čeští posluchači především ze spolupráce se Zuzanou Navarovou. Jádro jeho kapely Madera tvoří kromě něj rytmický živel David Landštof, kontrabasový stěžeň Tadeáš Mesany a virtuózní klávesista Ondřej Kabrna. Na festivalu zahrají nejenom skladby z alb Madera a Jardín amurallado, ale i tvorbu jiných interpretů.

Bez zajímavosti nebude ani vystoupení mezinárodního uskupení MLM, jehož charakteristický zvuk s klasickou kytarou a africkým nástrojem mbira pilují Michael Delia a Martin Alacam již patnáctým rokem. V loňském roce se k nim navíc přidala bývalá Alacamova spoluhráčka, britská violoncellistka Lucy Fillery (Deep Sweden, Sing Sing).

respect festival mlm

„Také letos se držíme filozofie Respect festivalu, v rámci níž chceme našim návštěvníkům především rozšiřovat hudební obzory a nabídnout jim vystoupení interpretů, kteří patří v zahraničí k hvězdám world-music, ale u nás o nich mnoho lidí neví,“ podotýká ředitel Respect festivalu Borek Holeček ke skutečnosti, že drtivá většina souborů si na Respect festivalu odbude svou českou premiéru. Časy vystoupení jednotlivých interpretů je možno nalézt na www.rachot.cz 

Festivalový areál jako plenérová galerie s objekty známých umělců

Ve festivalovém areálu ostrova Štvanice budou navíc vystaveny objekty od jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností poledních let Krištofa Kintery či instalace studentky sochařství Terezy Erbenové v podobě obří pyramidy z jemně zabarvených židlí.

Hudebně-interaktivní vystoupení ušité na míru jižnímu cípu ostrova Štvanice předvede známý český vizuální umělec Petr Nikl. Americký hudebník Michael Delia pak pro Respect festival vytvoří sérii interaktivních zvukových instalací, které návštěvníka udělají hudebníkem a zároveň posluchačem vlastního díla. Tyto instalace budou reagovat na přirozené vlivy ostrova, jako je slunce, voda a vítr.

„V letošním roce jsme pro návštěvníky festivalu přichystali kromě hudební produkce také možnost seznámit se s vybranými objekty a performancemi známých umělců. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali i v následujících letech a přispěli tak k multižánrovému rozsahu akce,“ dodává Borek Holeček.

respect festival madera5

Festival vhodný pro celou rodinu

Také letos bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší. „V posledních několika letech se snažíme na festival přivést i rodiny s malými dětmi, a to formou výhodného rodinného vstupného stejně jako bohatého programu pro nejmenší. V loňském roce jsme zaznamenali výrazný nárůst dětských návštěvníků, což ještě přispělo k příjemné rodinné atmosféře ve festivalovém areálu ostrova Štvanice,“ říká mluvčí festivalu Filip Šebek.

Nejen děti si letos kromě vystoupení Petra Nikla jistě užijí představení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami, který opět přichystá i speciální bylinářskou dílnu. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole nebo ji ohřát v mikrovlnné troubě přesnídávku. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma. Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

Součástí festivalu bude již tradičně doplňkový program, ať už půjde o vegetariánské občerstvení, kavárnu, čajovnu, vinárnu, stánek s grilováním masa či prezentace nevládních neziskových organizací. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena loni hojně využívaná sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

respect festival6

Doprovodné koncerty

V rámci doprovodných koncertů letošního Respect festivalu se ve čtvrtek 23. května od 20:00 v Paláci Akropolis představí zpěvačka Minyeshu se svým ethiopským funkem z rotterdamských klubů. Minyeshu na světových turné vystupovala s velikány etiopské hudby (Mulatu Astatke, Mahmoud Ahmed, Tilahun Gessesse) a svůj druhý hudební život začala v Holandsku. V Praze představí své nové album Black Ink, které otevírá další kapitolu její tvorby, natočila ho totiž s vizionářskými producenty z německo-holandsko-brazilské skupiny Zuco 103. Propojuje na něm etiopské pentatonické melodie a africké polyrytmy s elektronickými tanečními beaty.

Dne 1. července pak v Paláci Akropolis od 20:00 vystoupí skupina Jagwa Music z Tanzanie, která spojuje razantní rytmy afrického venkova s pouliční subkulturou. Její minimalistické obsazení propojuje archaické bubny s klávesami ze supermarketu, které sice připomínají dětské hračky Casio, ale výsledek, označovaný jako afro punk a trance rap, má dimenze živelné pohromy.

Předprodej Ticketpro
450 Kč jednodenní / 550 Kč dvoudenní / 600 Kč rodinné vstupné
Cyklisté: sleva 100 Kč – (pouze na místě)
Držitelé průkazu ISIC: sleva 50 Kč
Slevy nelze kombinovat

Zdroj foto: rachot.chNejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...
  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...

Rozhovor

„Air Guitar je podivná disciplína, jako vytržená z filmů Monty Pythonů“

air guitar logoŽe jste ještě neslyšeli o Air Guitar World Championships čili Šampionátu ve hře na imaginární kytaru? Tak to je chyba, protože Česká republika každoročně mívá několik želízek v ohni. V tomto článku si tento fenomén představím...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

CELOSVĚTOVÝ ŠMOULÍ DEN SE VRACÍ V SOBOTU 22. ČERVNA 2013

smouli den 200Marc Weinstock, prezident celosvětového marketingu společnosti Sony Pictures, dne 10. června oznámil, že společnosti Columbia Pictures a Sony Pictures Animation budou v sob...

Z archivu...


Literatura

Příhody vikinga Tappiho se srdcem stejně velkým jako jeho panděro

Tappi perexNakladatelství Host vydalo další půvabnou knihu, určenou dětem – Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa. Tento udatný a sympatický obří viking žije v kouzelném lese s kouzelným názvem Šeptající les. A nebydlí zde sám ...

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

Za láskou šli by světa kraj

cirque 200Cirkus ve snové vizi. Tak by se dal nazvat projekt dvou režisérských es Jamese Camerona a Andrewa Adamsona, kteří spojili své síly s jedním z nejlepších světových cirkusů Cirque du Soleil. Film Cirque du Sol...