Historická Bratislava vo fotografii
Banner

Historická Bratislava vo fotografii

Email Tisk

bratislava foto 200K podujatiam v rámci dní Bratislavy pre všetkých prispel svojou tvorbou aj významný básnik a fotograf Karol Kállay. Na svojich fotografiách zachytil historické miesta Bratislavy, ktoré mladšia generácia len s ťažkosťami identifikuje, pre skôr narodených je to samozrejmosť a vyvolávajú v nich spomienky na detstvo a mladosť. Smutné ale je, že veľa miest, ktoré zachytávajú jeho fotografie už neexistujú.

 

Jeho výstavnú zbierku fotografií o Bratislave slávnostne otvoril 19. apríla vo výstavnej sieni Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici jeho syn Karol Kállay, ktorý si aj týmto spôsobom zaspomínal na svojho otca, ktorý zomrel minulý rok vo veku 86 rokov.
„Teším sa, že výstava sa uskutočňuje v takých krásnych priestoroch ako v Starej radnici a že otec aj, ktorý tu nie zostáva v povedomí ľudí. Stále je záujem o jeho osobu a prácu,“ poznamenal Karol Kállay mladší.

bratislava foto4

Karol Kállay pracoval pre rôzne časopisy doma i v zahraničí. Pracoval pre GEO, Hamburg, Stern Fokus, Spiegel, Manager Magazin Merian a iné. Jeho prvá kniha Slovenské rieky vyšla v roku 1954. Publikácie Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali okrem iných ocenení aj Cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. Za knihu Kafka und Prag získal cenu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1995.

bratislava foto3

V roku 1970 sa stal členom Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie vo Švajčiarsku, ktorá mu udelila titul EFIAP (Excellence de la Fédération Internationale de l´ Art Photographique). Redakcia magazína GEO v Hamburgu mu udelila cenu Fotograf roka 1992.

bratislava foto2

Svoju tvorbu bilancoval na vyše 80-tich osobných výstavách doma i v zahraničí a podieľal sa na mnohých skupinových expozíciách po celom svete. V roku 1998 mu prezident republiky zapožičal Pribinov kríž I. triedy za celoživotné dielo v oblasti umeleckej fotografie. Získal aj cenu Leopolda J. Danihelsa za umelecké aktivity v Los Angeles v USA.

bratislava fotoNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Co že vlastně dělá florista?

Harfa Florista 200O víkendu 1. a 2. dubna 2017 od 13 do 19 hodin nabídne galerie harfa svým malým i velkým návštěvníkům letošní první díl edukativního seriálu „Čím budu?“. Tento dubnový víkend bude plný květin a ponese se v duchu zahradničení. čekají na vás dvě zábavná odpoledne...

Nové komentáře

Z archivu...


Literatura

Poznejte, jak se u nás žije mladé Vietnamce

bananove dite 200Vydavatelství BizBooks vydalo podle autorky Duong Nguyen Jiráskové „1. vietnamskou politicky nekorektní autobiografii v češtině“ s názvem Banánové dítě: Vietnamka v české džungli. Kniha má moc pěknou grafiku a její četbu si určitě uži...

Divadlo

Zimu v Praze ovládne Sněhová královna, žezlo převezme v březnu Královna Kapeska!

perex 33O čem se tu vlastně hovoří? Produkční společnost PIXA PRO ve svých velkovýpravných muzikálech s pohádkovým příběhem jednoduše královnami nešetří, má jich ve dvou muzikálech přesně osm. Dvě z nich najdeme v názvu mu...

Film

Nový seriál České televize z prostředí prvorepublikového četnictva byl dotočen

cetnici 200Dvě stě dnů, čtyři desítky lokalit, 160 herců a téměř 1600 kostýmů. Tak vypadalo natáčení nového seriálu Četníci z Luhačovic, které právě dokončila Česká televize. Na dvanácti epizodách se režijně podíleli Biser A. Arichtev, Peter Bebjak a Dan Wlo...