Noc literatury 2013 na Letné a kouzlo knih v dalších evropských městech
Banner

Noc literatury 2013 na Letné a kouzlo knih v dalších evropských městech

Email Tisk

noc literatury ceska centra 200Lapidárium, kostel sv. Klimenta, architektonický ateliér ARCHIP, atrium AVU na okraji Stromovky, pavilon EXPO 58… Tady všude a ještě na dalších 13 místech si návštěvníci v podání známých hereckých osobností mohou poslechnout ukázky z nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů.

 

 

Kromě Prahy se ve spolupráci se Svazem knihovníků bude číst také v devíti dalších městech České republiky a jako vždy i v zahraničí. K unikátnímu projektu Českých center prezentujícímu netradičním způsobem současnou literaturu široké veřejnosti, se díky grantu z programu Evropské unie Kultura letos v roli partnerů připojí Brno, Bukurešť Dublin, Lisabon, Vilnius, a Vratislav.

Dne 15. května od 18 – 23 hodin bude Praha a řada dalších českých i evropských měst patřit literatuře. Již 7. ročník literárního happeningu Noc literatury, který pořádají Česká centra, zavítá na Letnou. Na celkem osmnácti místech se představí osmnáctka nových překladů současné evropské literatury v podání známých hereckých osobností. Zpestřením letošního ročníku je bibliobus Oskar, který bude speciálně umístěn v parku na Letné již od 14 hodin.

Kromě Prahy proběhnou letošní čtení již tradičně v řadě metropolí sítě Českých center, například v Bratislavě, Kyjevě, Mnichově, Sofii, Londýně, Amsterdamu, Varšavě. Zcela poprvé se tento typ akce představí také ve švédském Malmö, Bruselu nebo Paříži. Iniciátorem a organizátorem této masové literární události jsou Česká centra.

„Dvaadvacet zahraničních zastoupení Českých center každoročně organizuje desítky akcí, které pomáhají české literatuře dostat se k zahraničním čtenářům. A jedna z těchto aktivit, Noc literatury, proběhne letos ve více než dvaceti světových metropolích“, uvedla generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová a dodává: „Velkým povzbuzením pro nás je skutečnost, že se Českým centrům podařilo získat grant z programu EU Kultura na rozšíření projektu Noci literatury do pěti dalších evropských zemí.“

NOC LITERATURY V PRAZE

Čtení budou na všech místech probíhat paralelně a v pravidelných třicetiminutových intervalech. Stejně jako během minulých ročníků, i letos zazní ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům akce se představí Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová a řada dalších známých hereckých osobností. Zazní ukázky nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů, např. T. Glavinice, P.Esterházyho, A. Japina, M.Witkowského, D. Machada a J. Barnese…

Do Prahy v této souvislosti zavítají známí spisovatelé: Noci literatury se letos osobně účastní Catalin Dorian Florescu ze Švýcarska a Wilhelm Genazino z Německa.

Záštitu projektu poskytl Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy: „Po roce Praha opět prožije svou Noc s literaturou, tentokrát na Letné. Prostřednictvím známých herců se seznámíte nejen s čerstvě vydanými knihami předních evropských autorů, ale poznáte i místa, o nichž jste možná dosud ani pořádně nevěděli. Díky rozmanitosti míst se vám Praha ukáže netradičně a v jiném světle a já věřím, že vás okouzlí stejně jako vybrané knihy…“. Díky spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se letos podařilo zajistit masovější propagaci a oslovit tak větší část veřejnosti. Významným partnerem je také Městská část Praha 7: Starosta Prahy 7 Marek Ječmének dodává:

„Velice si cením toho, že takto zajímavá a úspěšná akce, jakou je bezesporu Noc literatury, si letos za své centrum vybrala právě Letnou. Jsem přesvědčen, že podobné originální kulturní projekty mají v této čtvrti, historicky vnímané jako jakýsi pražský Montmartre, své tradiční místo. Pevně věřím, že letošní ročník Noci literatury bude úspěšný, a že si ho příznivci kvalitní evropské literární tvorby rozhodně nenechají ujít.“

noc literatury ceska centra
SPOLUPRÁCE S MĚSTSKOU KNIHOVNOU

Hlavní organizátoři Noci literatury – Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví, letos přizvali ke spolupráci Městskou knihovnu v Praze v rámci společného projektu Praha - město literatury. S programem akce, novinkami i zajímavostmi se zástupci tisku a médií mohou seznámit o den dříve, v rámci neformálního setkání 14. května ve 14 hodin. V parku na Letné, přímo za metronomem, bude posledním tahem dokončena literární stezka s ukázkou z románu Jaroslava Rudiše: Potichu.

Letenský park se tak stává součástí „literární mapy večera“. Do letošního ročníku se však aktivně zapojila i řada knihoven České republiky. Díky tomu se na Noc literatury mohou 15. 5. 2013 od 18 hodin těšit návštěvníci městských knihoven v České Lípě, Hradci Králové, Chebu, Kroměříži, Kutné Hoře, Liberci, Táboře a ve Vsetíně.

LITERÁRNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY LETENSKÉHO PARKU

Noc literatury na sebe upozornění již 15. května 2013 odpoledne.
Přímo v parku na Letné, v prostoru za metronomem, bude pro všechny čtenáře i návštěvníky parku připraven poskytnout své služby nový mini bibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze. V mini bibliobusu si čtenáři Městské knihovny v Praze mohu půjčit knihy a ti kteří dosud služby knihovny nevyužívají se zde samozřejmě mohou do knihovny zapsat. Mini bibliobus bude stát přímo u nové literární stezky s textem z knihy Jaroslava Rudiše – Potichu.

LETOŠNÍ NOC LITERATURY JE SOUČÁSTÍ EVROPSKÉHO PROJEKTU

Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006 nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v ostatních Evropských zemích. I díky tomu se Českým centrům podařilo pro jeho další rozvoj získat finanční podporu z programu Evropské unie Kultura a realizovat evropský projekt European Literature Nights 2012 – 2014. K evropským městům, kde Noc literatury již zapustila kořeny, se letos připojí významné organizace, jako jsou Dublin UNESCO City of Literature z Irska, International Cultural Programme Centre z Vilniusu, Lisabonský British Council Portugal, Vratislavský Impart 2016 a Bukurešťský Institutul Cultural Roman. K inovativnímu způsobu prezentace literatury v těchto městech přispěje brněnské nakladatelství Větrné mlýny, jež brněnskou Noc literatury okoření např. o videomapping na budovu radnice, promítání krátkých filmových básní, literární kabinety, koncerty, čtení poezie z městského rozhlasu a další doprovodné akce.

Organizátoři:

Noc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2013 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se koná v předvečer zásadní české literární akce roku, jímž je největší knižní veletrh v zemi – Svět knihy. Generálním partnerem je Zastoupení Evropské komise v ČR.

Více na:
http://www.literaturenights.eu
http://www.czechcentres.cz/ http://prague.czechcentres.cz/
www.prahamestoliteatury.cz
www.mlp.cz.
www.facebook.com/noci.literaturyNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Tapír v novém
  Milí čtenáři, Tapír bude v novém roce v novém provedení. Chystáme pro vás změnu, kterou jistě oceníte. Všichni se připravují...
 • Tapír přichází před Ježíškem.
  Nezadržitelně se blíží Vánoce a konec letošního roku. Na to si ale ještě chvíli počkáme a aby nám to čekání...
 • Tapíří listopadování
  Podzim je tady v plném proudu, na horách už se objevil první sníh, proběhla výměna šatníku za teplejší svršky (i...

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

  32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

  Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

  Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

  Životní motto:

  Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Muži čůrající na mapu České republiky. Nevkus, nebo jiný podtext?

Curajici fontana 200Na nádvoří Hergertovy cihelny je již jedenáct let umístněna fontána Proudy, jedná se o dva muže čůrající na mapu České republiky. Autorem díla je výtvarník David Černý. Kontroverzní dílo vzbuzuje různé reakce, o čemž  svědčí  i m...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Ukradená objetí - třicet různých příběhů nevěry

ukradenaobjetiob perexUkradená objetí. Tak se jmenuje nová kniha Libuše Konopové. Podtitul „Vášeň v cizích ložnicích se může stát osudnou…“ napovídá o čem kniha je. O nevěře. Autorka poutavou formou popisuje třic...

Divadlo

Simona Stašová a Michal Dlouhý se představí v komedii Vím, že víš, že vím…

Vim ze vis 200Simona Stašová a Michal Dlouhý se představí v hlavních rolích italské komedie o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím…, kterou právě zkoušejí v Divadle ABC.

 

...

Film

Nový trailer Temná věž

temnavezExistují i jiné světy než tyto. Temná věž Stephena Kinga, ambiciozní a rozsáhlý příběh od jednoho z nejuznávanějších světových autorů, se konečně dostává na filmová plátna.

 

 ...