Noc literatury 2013 na Letné a kouzlo knih v dalších evropských městech

Noc literatury 2013 na Letné a kouzlo knih v dalších evropských městech

Email Tisk

noc literatury ceska centra 200Lapidárium, kostel sv. Klimenta, architektonický ateliér ARCHIP, atrium AVU na okraji Stromovky, pavilon EXPO 58… Tady všude a ještě na dalších 13 místech si návštěvníci v podání známých hereckých osobností mohou poslechnout ukázky z nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů.

 

 

Kromě Prahy se ve spolupráci se Svazem knihovníků bude číst také v devíti dalších městech České republiky a jako vždy i v zahraničí. K unikátnímu projektu Českých center prezentujícímu netradičním způsobem současnou literaturu široké veřejnosti, se díky grantu z programu Evropské unie Kultura letos v roli partnerů připojí Brno, Bukurešť Dublin, Lisabon, Vilnius, a Vratislav.

Dne 15. května od 18 – 23 hodin bude Praha a řada dalších českých i evropských měst patřit literatuře. Již 7. ročník literárního happeningu Noc literatury, který pořádají Česká centra, zavítá na Letnou. Na celkem osmnácti místech se představí osmnáctka nových překladů současné evropské literatury v podání známých hereckých osobností. Zpestřením letošního ročníku je bibliobus Oskar, který bude speciálně umístěn v parku na Letné již od 14 hodin.

Kromě Prahy proběhnou letošní čtení již tradičně v řadě metropolí sítě Českých center, například v Bratislavě, Kyjevě, Mnichově, Sofii, Londýně, Amsterdamu, Varšavě. Zcela poprvé se tento typ akce představí také ve švédském Malmö, Bruselu nebo Paříži. Iniciátorem a organizátorem této masové literární události jsou Česká centra.

„Dvaadvacet zahraničních zastoupení Českých center každoročně organizuje desítky akcí, které pomáhají české literatuře dostat se k zahraničním čtenářům. A jedna z těchto aktivit, Noc literatury, proběhne letos ve více než dvaceti světových metropolích“, uvedla generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová a dodává: „Velkým povzbuzením pro nás je skutečnost, že se Českým centrům podařilo získat grant z programu EU Kultura na rozšíření projektu Noci literatury do pěti dalších evropských zemí.“

NOC LITERATURY V PRAZE

Čtení budou na všech místech probíhat paralelně a v pravidelných třicetiminutových intervalech. Stejně jako během minulých ročníků, i letos zazní ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům akce se představí Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová a řada dalších známých hereckých osobností. Zazní ukázky nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů, např. T. Glavinice, P.Esterházyho, A. Japina, M.Witkowského, D. Machada a J. Barnese…

Do Prahy v této souvislosti zavítají známí spisovatelé: Noci literatury se letos osobně účastní Catalin Dorian Florescu ze Švýcarska a Wilhelm Genazino z Německa.

Záštitu projektu poskytl Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy: „Po roce Praha opět prožije svou Noc s literaturou, tentokrát na Letné. Prostřednictvím známých herců se seznámíte nejen s čerstvě vydanými knihami předních evropských autorů, ale poznáte i místa, o nichž jste možná dosud ani pořádně nevěděli. Díky rozmanitosti míst se vám Praha ukáže netradičně a v jiném světle a já věřím, že vás okouzlí stejně jako vybrané knihy…“. Díky spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se letos podařilo zajistit masovější propagaci a oslovit tak větší část veřejnosti. Významným partnerem je také Městská část Praha 7: Starosta Prahy 7 Marek Ječmének dodává:

„Velice si cením toho, že takto zajímavá a úspěšná akce, jakou je bezesporu Noc literatury, si letos za své centrum vybrala právě Letnou. Jsem přesvědčen, že podobné originální kulturní projekty mají v této čtvrti, historicky vnímané jako jakýsi pražský Montmartre, své tradiční místo. Pevně věřím, že letošní ročník Noci literatury bude úspěšný, a že si ho příznivci kvalitní evropské literární tvorby rozhodně nenechají ujít.“

noc literatury ceska centra
SPOLUPRÁCE S MĚSTSKOU KNIHOVNOU

Hlavní organizátoři Noci literatury – Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví, letos přizvali ke spolupráci Městskou knihovnu v Praze v rámci společného projektu Praha - město literatury. S programem akce, novinkami i zajímavostmi se zástupci tisku a médií mohou seznámit o den dříve, v rámci neformálního setkání 14. května ve 14 hodin. V parku na Letné, přímo za metronomem, bude posledním tahem dokončena literární stezka s ukázkou z románu Jaroslava Rudiše: Potichu.

Letenský park se tak stává součástí „literární mapy večera“. Do letošního ročníku se však aktivně zapojila i řada knihoven České republiky. Díky tomu se na Noc literatury mohou 15. 5. 2013 od 18 hodin těšit návštěvníci městských knihoven v České Lípě, Hradci Králové, Chebu, Kroměříži, Kutné Hoře, Liberci, Táboře a ve Vsetíně.

LITERÁRNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY LETENSKÉHO PARKU

Noc literatury na sebe upozornění již 15. května 2013 odpoledne.
Přímo v parku na Letné, v prostoru za metronomem, bude pro všechny čtenáře i návštěvníky parku připraven poskytnout své služby nový mini bibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze. V mini bibliobusu si čtenáři Městské knihovny v Praze mohu půjčit knihy a ti kteří dosud služby knihovny nevyužívají se zde samozřejmě mohou do knihovny zapsat. Mini bibliobus bude stát přímo u nové literární stezky s textem z knihy Jaroslava Rudiše – Potichu.

LETOŠNÍ NOC LITERATURY JE SOUČÁSTÍ EVROPSKÉHO PROJEKTU

Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006 nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v ostatních Evropských zemích. I díky tomu se Českým centrům podařilo pro jeho další rozvoj získat finanční podporu z programu Evropské unie Kultura a realizovat evropský projekt European Literature Nights 2012 – 2014. K evropským městům, kde Noc literatury již zapustila kořeny, se letos připojí významné organizace, jako jsou Dublin UNESCO City of Literature z Irska, International Cultural Programme Centre z Vilniusu, Lisabonský British Council Portugal, Vratislavský Impart 2016 a Bukurešťský Institutul Cultural Roman. K inovativnímu způsobu prezentace literatury v těchto městech přispěje brněnské nakladatelství Větrné mlýny, jež brněnskou Noc literatury okoření např. o videomapping na budovu radnice, promítání krátkých filmových básní, literární kabinety, koncerty, čtení poezie z městského rozhlasu a další doprovodné akce.

Organizátoři:

Noc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2013 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se koná v předvečer zásadní české literární akce roku, jímž je největší knižní veletrh v zemi – Svět knihy. Generálním partnerem je Zastoupení Evropské komise v ČR.

Více na:
http://www.literaturenights.eu
http://www.czechcentres.cz/ http://prague.czechcentres.cz/
www.prahamestoliteatury.cz
www.mlp.cz.
www.facebook.com/noci.literaturyNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Tapíří listopadování
  Podzim je tady v plném proudu, na horách už se objevil první sníh, proběhla výměna šatníku za teplejší svršky (i...
 • Vladimír Menšík
  V Tapírovi květen 2017 jsme zveřejnili vzpomínku na Vladimíra Menšíka. Protože dnes (9. října) slavíme výročí jeho narození, dovolte, abychom...
 • Podzimní Tapírování
  Léto je pro tento rok definitivně za námi, zahřívat nás už nebudou sluneční paprsky, ale při troše toho štěstí lidské teplo,...

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

  Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

  S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

  Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

  Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

  "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Šťastná země

200 clanekMilí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Haiku, kresba, kaligrafie – velmi stručná poezie

oci vazky 200Chcete zažít něco výjimečného? Zaslechnout zašustění křídel vážky či zahlédnout třpytící se krůpěj rosy? Postřehnout takové vjemy, k jejichž zachycení potřebuje člověk klid a čas? Přečtěte si haiku!

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...