XXII. Královské stříbření Kutné Hory a festival současného umění TINA B.

XXII. Královské stříbření Kutné Hory a festival současného umění TINA B.

Email Tisk

stribreni 200O víkendu 22. - 23. června 2013 ožije v Kutné Hoře areál parku pod Vlašským dvorem barevným středověkem. Královské horní město Kutná Hora opět zažije historické slavnosti a přivítá přijíždějícího českého krále Václava IV., královnu Žofii Bavorskou a jejich úředníky a dvořany. Návštěvníci zažijí atmosféru roku 1412. Tato každoroční gotická historická slavnost, symbolicky otevírá turistickou sezónu města Kutná Hora, zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO.

 

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o šest set let zpět, až na začátek 15. století. Na dva až tři dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity.

Bohatí a hrdí "Horníci" chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, na loukách pod Vlašským dvorem se rozhoří svatojánské ohně lidové veselice uspořádané "Horníky" na počest oblíbeného panovníka.

Chrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry, aby uvítaly krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát při slavné "Stříbrné mši". Do města se sjíždí bujaré rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem Václavem IV. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách, každodenní pracovní rytmus mincovny ve Vlašském dvoře utichne, neboť jej přehluší slavnostní ruch přítomnosti krále a jeho dvora.

Zářivá barevnost vrcholné gotiky, desítky praporců a stovky historických kostýmů naplňují kutnohorské malebné uličky, ideální prostředí autentických historických kulis.

Každým rokem se rozrůstá počet návštěvníků i obyvatel Kutné Hory, kteří chtějí být nejen diváky, nýbrž i aktivními účastníky neopakovatelné atmosféry času Lucemburků na českém trůně. Královské stříbření je jedinečné právě tím, že není pouhou zábavnou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími pro diváky, je přitažlivou příležitostí obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů.

stribreni 1

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV.

Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní. Celá slavnost probíhá jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky nadšených aktérů.

stribreni 2

Slavná historie stříbrného města vychází do ulic. Kromě bohatého kulturního programu, který bude probíhat po celé Kutné Hoře, můžete navštívit i zajímavé akce, které připravila Galerie Středočeského kraje.

V sobotu 22. června 2013 v 15,00 hodin slavnostně zahájí dvě nové výstavy mladých umělců. Ve WHITEBOXU se představí Ondřej Batoušek a v PROJECTROOMU Blanka Kirchner.

Od 16,00 hodin budou probíhat přednášky umělkyň, zastoupených svými pracemi na výstavě skla „ŠPIČKY: Sklo jako koncept“, společně s prezentací jejich děl. Vystavující umělkyně jsou absolventky ateliéru prof. Kopeckého, jednoho z nejvýznamnějších soudobých českých umělců.

Další událostí, na kterou Vás GASK srdečně zve, je zahájení osmého ročníku festivalu současného umění TINA B., který v tomto roce zavítal do GASKu. Festival bude zahájen letní party ve znamení barev duhy. Přijďte potěšit své smysly poslechem živé hudby, zhlédnutím tanečního vystoupení a barevné performance i vystavovaných děl. Ochutnejte občerstvení namíchané v barvách duhy a zasoutěžte si o hodnotné ceny. Zkrátka nepřijdou ani ti  nejmenší, pro které Lektorské centrum GASK připravilo zajímavý doprovodný program. Těší se na Vás dne 22. června od 17 hodin v prostorách galerie GASK.

Již v sobotu 15. června jste zváni od 15,00 hodin na komentované prohlídky výstav mladých autorů, s jejich osobní účastí.

U všech výstav je možno využít QR kódu, po sejmutí kódu ve výstavních prostorách tak získáte na stálo důležité a zajímavé informace do Vašich mobilních zařízení.

 stribreni komentovane prohlidky

Stále máte možnost navštívit výstavu IMAGES FOR IMAGES, Artists for Tichy – Tichy for Artists, představující české veřejnosti sbírku současného mezinárodního umění. Výstava prezentuje více než 500 děl od více než stovky evropských i amerických umělců, pracujících s klasickými i netradičními médii. Tuto jedinečnou možnost můžete využít do 28. července 2013.

Zdroj informací: www.gask.cz a www.stribreni.czNejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníAnketa

  • Výstava Most
    Ve sportovní hale Most proběhla 1. dubna 2019 vernisáž výstavy tří autorů kresleného humoru, členů našeho Klubu kreslířů a humoristů,...
  • Soutěž s Tapírem
    Předplaťte si Tapíra a můžete vyhrát víkendový pobyt v lázních. Předprodej je možný vyřešit ZDE: www.send.cz/tapir Klikni do obrázku pro zvětšení:...
  • Výstava Pirkl, Veverka a Urban
    Srdečně vás zveme na výstavu tří kreslířů z našeho Klubu kreslířů a humoristů, které znáte i z časopisu Tapír. Přijďte...

Rozhovor

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Čtěte také...

Múzeum zbraní v Michalskej veži

zbrane veza perexV rámci Bratislavy pre všetkých návštevníci v hojnom počte navštívili múzeum zbraní, ktoré sa nachádza v Michalskej veži. Neodradili ich ani schody.

 

<...

Literatura

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

Babovřesky vypráví o etapě české historie

babovresky 1Snímek Babovřesky (2013) je filmem populárního českého režiséra Zdeňka Trošky. Ten, tak jako vždycky, vsadil nejenom na osvědčené postupy a situace, ale zároveň i na trochu toho zajímavého podtextu. Lidé jsou...