XXII. Královské stříbření Kutné Hory a festival současného umění TINA B.

XXII. Královské stříbření Kutné Hory a festival současného umění TINA B.

Email Tisk

stribreni 200O víkendu 22. - 23. června 2013 ožije v Kutné Hoře areál parku pod Vlašským dvorem barevným středověkem. Královské horní město Kutná Hora opět zažije historické slavnosti a přivítá přijíždějícího českého krále Václava IV., královnu Žofii Bavorskou a jejich úředníky a dvořany. Návštěvníci zažijí atmosféru roku 1412. Tato každoroční gotická historická slavnost, symbolicky otevírá turistickou sezónu města Kutná Hora, zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO.

 

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o šest set let zpět, až na začátek 15. století. Na dva až tři dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity.

Bohatí a hrdí "Horníci" chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, na loukách pod Vlašským dvorem se rozhoří svatojánské ohně lidové veselice uspořádané "Horníky" na počest oblíbeného panovníka.

Chrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry, aby uvítaly krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát při slavné "Stříbrné mši". Do města se sjíždí bujaré rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem Václavem IV. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách, každodenní pracovní rytmus mincovny ve Vlašském dvoře utichne, neboť jej přehluší slavnostní ruch přítomnosti krále a jeho dvora.

Zářivá barevnost vrcholné gotiky, desítky praporců a stovky historických kostýmů naplňují kutnohorské malebné uličky, ideální prostředí autentických historických kulis.

Každým rokem se rozrůstá počet návštěvníků i obyvatel Kutné Hory, kteří chtějí být nejen diváky, nýbrž i aktivními účastníky neopakovatelné atmosféry času Lucemburků na českém trůně. Královské stříbření je jedinečné právě tím, že není pouhou zábavnou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími pro diváky, je přitažlivou příležitostí obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů.

stribreni 1

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV.

Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní. Celá slavnost probíhá jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky nadšených aktérů.

stribreni 2

Slavná historie stříbrného města vychází do ulic. Kromě bohatého kulturního programu, který bude probíhat po celé Kutné Hoře, můžete navštívit i zajímavé akce, které připravila Galerie Středočeského kraje.

V sobotu 22. června 2013 v 15,00 hodin slavnostně zahájí dvě nové výstavy mladých umělců. Ve WHITEBOXU se představí Ondřej Batoušek a v PROJECTROOMU Blanka Kirchner.

Od 16,00 hodin budou probíhat přednášky umělkyň, zastoupených svými pracemi na výstavě skla „ŠPIČKY: Sklo jako koncept“, společně s prezentací jejich děl. Vystavující umělkyně jsou absolventky ateliéru prof. Kopeckého, jednoho z nejvýznamnějších soudobých českých umělců.

Další událostí, na kterou Vás GASK srdečně zve, je zahájení osmého ročníku festivalu současného umění TINA B., který v tomto roce zavítal do GASKu. Festival bude zahájen letní party ve znamení barev duhy. Přijďte potěšit své smysly poslechem živé hudby, zhlédnutím tanečního vystoupení a barevné performance i vystavovaných děl. Ochutnejte občerstvení namíchané v barvách duhy a zasoutěžte si o hodnotné ceny. Zkrátka nepřijdou ani ti  nejmenší, pro které Lektorské centrum GASK připravilo zajímavý doprovodný program. Těší se na Vás dne 22. června od 17 hodin v prostorách galerie GASK.

Již v sobotu 15. června jste zváni od 15,00 hodin na komentované prohlídky výstav mladých autorů, s jejich osobní účastí.

U všech výstav je možno využít QR kódu, po sejmutí kódu ve výstavních prostorách tak získáte na stálo důležité a zajímavé informace do Vašich mobilních zařízení.

 stribreni komentovane prohlidky

Stále máte možnost navštívit výstavu IMAGES FOR IMAGES, Artists for Tichy – Tichy for Artists, představující české veřejnosti sbírku současného mezinárodního umění. Výstava prezentuje více než 500 děl od více než stovky evropských i amerických umělců, pracujících s klasickými i netradičními médii. Tuto jedinečnou možnost můžete využít do 28. července 2013.

Zdroj informací: www.gask.cz a www.stribreni.czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníBanner

Anketa

  • Tapír č. 1/2019
    Od 10. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s Arnoštem Goldflamem – pokračování...
  • Děkujeme
     
  • Bastard.cz
    Pro vás, naše čtenáře, jsme připravili 10% slevu na veškerou nabídku e-shopu Bastard.cz Navštivte jejich e-shop ZDE: e-shop Bastard Nezapomeňte...

Rozhovor

Sylva Petrová: Nepříjemnosti života mne obohatily a ozdravily

raw200Kdysi začala s raw food, jako téměř každý, převážně ji k tomu vedly zdravotní důvody. A založila postupně dva weby věnující se především receptům a stravování, které sama považuje za zdraví podporující. A nyní se objevila jako součást knihy, která nejen prop...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Odborníci z botanické zahrady radí, jak zalévat v horkých dnech

zalivka perexSoučasné horké a suché počasí se nevyhnulo ani trojské botanické zahradě. Situace je zde o to těžší, jelikož podloží, na němž se zahrada rozkládá, tvoří velmi propustné štěrkopísky. Voda se v těchto substrátech dlouho neudrží a půda rychle pr...

Z archivu...


Literatura

Tajné sexuální fantazie švédských žen aneb uskutečníme si je - aspoň jednou?

tajne sexualni fantazie svedskych zen200Kniha Kateřiny Janouchové Tajné sexuální fantazie švédských žen byla sice již pokřtěna 3. února 2011 v pražském Paláci knih, přesto si dovolíme znovu otevřít stránky této ú...

Divadlo

Divadlo a nové technologie – jak to jde k sobě?

200diJe scénografie určujícím prvkem pro dramaturgii? Jak se v divadelní tvorbě využívají nové technologie a nová média? Jak co nejefektivněji využít osvětlení na scéně? Jak může zážitek z návštěvy divadelního představení ovlivnit světelný design? Jak synchron...

Film

Jarní smršť České televize: ČT art a Déčko

CT Z mrtveho domu perexV závěru naší trilogie nazvané „Jarní smršť České televize“ se sluší představit také programovou nabídku nejmladších stanic České televize - ČT art a Déčka. Přestože se tyto dva programy dělí o jeden kanál, a jejich vys...