Kostýmované prohlídky zámku Lešná se soutěží a komentované zahradní prohlídky
Banner

Kostýmované prohlídky zámku Lešná se soutěží a komentované zahradní prohlídky

Email Tisk

lesna 200Letní prohlídky zámku Lešná u Valašského Meziříčí jsou připraveny především pro milovníky historických soutěží, ale i pro obdivovatele flory a fauny. O sobotních večerech každých čtrnáct dní zámek zaplní historické postavy, ať už smyšlené či skutečné, aby sehrály své příběhy. Soutěžit se nebude o poklad Anežky české, ale o poklad Hraběte z Lešné. Dále budou rozšířené komentované prohlídky parku o téma Ostrůvky volné přírody v zámeckém parku.

 

Netradiční zámecké prohlídky se setkávají s velkým ohlasem. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí vychází návštěvníkům vstříc a po loňských nočních prohlídkách s detektivní zápletkou si letos pořadatelé připravili kostýmované prohlídky se soutěží nazvané "O poklad hraběte z Lešné". Účelem je přiblížení zajímavostí z historie zámku, které při běžném výkladu mohou uniknout. „Setkáváme se s tím, že lidé přicházejí na zámek opakovaně, a přesto si rádi znovu poslechnou výklad průvodce. Paměť pokaždé vstřebá jen část informací. Opakování je matka moudrosti, jak se říká. Zážitek z hraných kostýmovaných prohlídek snad pomůže uchovat zajímavá historická fakta déle. Pokusili jsme se prostě spojit zábavu s poučením. Vzorem pro nás byl soutěžní televizní pořad O poklad Anežky české,“ objasňuje záměry Jitka Slezáková z Muzea regionu Valašsko.

Ve stylu známé historické soutěže provedou moderátoři návštěvníky zámkem. Po prezentaci hraných příběhů budou návštěvníkům klást v každé komnatě otázky související s historií zámku. Výhodu mají ti soutěžící, kteří už zámek Lešná navštívili. Ani ostatní se však nemusí obávat, protože většina správných odpovědí zazní během hereckého vystoupení. Dozví se na příklad, jakou zálibu měla známá spisovatelka českého původu Marie Ebner Eschenbach nebo jak hluboká je zámecká studna. Zámecký herecký tým letos obohatí posila ve složení ochotníků z Hrachovce, pánové Vlček, Šimčík a vypravěč pohádek Dan Taraba.

Termíny jednotlivých představení jsou 29. června, 13. a 27. července, 10. a 24. srpna vždy ve 20, 21 a 22 hodin. V minulém roce byl o noční hrané prohlídky velký zájem, proto je vhodné se předem objednat a rezervovat si termín.

lesna 1 kostymovana prohlidka
Ostrůvky volné přírody v Lešné

V zámku Lešná u Valašského Meziříčí jsou nabízeny komentované prohlídky anglického parku. Stávající formu komentovaných prohlídek letos pracovníci Muzea regionu Valašsko rozšířili o téma Ostrůvky volné přírody. Pracovníci Muzea regionu Valašsko spolu s občanským sdružením Líska se zapojili do osvětové kampaně Přírodní zahrada – příroda pod našimi okny. Komentovaná prohlídka probíhá formou zastavení u význačných domácích i exotických dřevin v lešeňském parku. Mezi nejzajímavější patří rododendrony a azalky, dále například dřezovec trojtrnný, líska turecká, liliovník tulipánokvětý, metasekvoje čínská.

„Při prohlídce si návštěvníci budou všímat mnohaletých stromů a péče o jejich zdravotní stav. Upozorníme na stromy s dutinami, které jsou domovem živočichů. Objasníme význam pařezů, trouchnivějících kusů dřeva a neposečených travních úseků citlivě ponechaných v parku tak, aby nenarušily estetický dojem. Chceme upozornit na důležitost zachování rovnováhy. Vysvětlit, proč je důležité ponechávat odumřelé části dřevin v parku,“ popisuje záměr osvětové kampaně Lenka Šimurdová z Muzea regionu Valašsko.

Pro děti je připraven lektorský program probíhající v lešeňském parku pod názvem Ve stopách zámeckých zahradníků. Před začátkem letních prázdnin se chystá vyhlášení ankety Strom roku lešeňského parku. Anketa bude ukončena v týdnu od 15. do 18. října 2013. V ty dny bude při příležitosti oslavy Dne stromů probíhat přemítání o moudrosti předků pod starým dubem.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen v úterý až pátek 9–16 hodin, o víkendech 9–17 hodin.Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Operace Amonit

amonit200Podmořskou archeologii s nadsázkou připomínala snaha ústeckých muzejníků najít na dně řeky Ohře obří prehistorické amonity. Ty letos odhalilo extrémní sucho, avšak před příjezdem muzejníků se hladina mírně zvedla a unikátní objevy opět schoval říční to...


Literatura

Kruh – francouzská krimi s příchutí severu

kruh200Vedle mnoha severských či amerických autorů zaujal v letošním roce českou literární komunitu i jeden francouzský tvůrce kriminálek. Jeho jméno je Bernard Minier a nedávno mu vyšla novinka Kruh.

...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Film Ghoul

ghoul 200Film Ghoul je temný thriller inspirovaný skutečnými událostmi, který má 26. Února celosvětovou premiéru v České republice.

...