Kostýmované prohlídky zámku Lešná se soutěží a komentované zahradní prohlídky
Banner

Kostýmované prohlídky zámku Lešná se soutěží a komentované zahradní prohlídky

lesna 200Letní prohlídky zámku Lešná u Valašského Meziříčí jsou připraveny především pro milovníky historických soutěží, ale i pro obdivovatele flory a fauny. O sobotních večerech každých čtrnáct dní zámek zaplní historické postavy, ať už smyšlené či skutečné, aby sehrály své příběhy. Soutěžit se nebude o poklad Anežky české, ale o poklad Hraběte z Lešné. Dále budou rozšířené komentované prohlídky parku o téma Ostrůvky volné přírody v zámeckém parku.

 

Netradiční zámecké prohlídky se setkávají s velkým ohlasem. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí vychází návštěvníkům vstříc a po loňských nočních prohlídkách s detektivní zápletkou si letos pořadatelé připravili kostýmované prohlídky se soutěží nazvané "O poklad hraběte z Lešné". Účelem je přiblížení zajímavostí z historie zámku, které při běžném výkladu mohou uniknout. „Setkáváme se s tím, že lidé přicházejí na zámek opakovaně, a přesto si rádi znovu poslechnou výklad průvodce. Paměť pokaždé vstřebá jen část informací. Opakování je matka moudrosti, jak se říká. Zážitek z hraných kostýmovaných prohlídek snad pomůže uchovat zajímavá historická fakta déle. Pokusili jsme se prostě spojit zábavu s poučením. Vzorem pro nás byl soutěžní televizní pořad O poklad Anežky české,“ objasňuje záměry Jitka Slezáková z Muzea regionu Valašsko.

Ve stylu známé historické soutěže provedou moderátoři návštěvníky zámkem. Po prezentaci hraných příběhů budou návštěvníkům klást v každé komnatě otázky související s historií zámku. Výhodu mají ti soutěžící, kteří už zámek Lešná navštívili. Ani ostatní se však nemusí obávat, protože většina správných odpovědí zazní během hereckého vystoupení. Dozví se na příklad, jakou zálibu měla známá spisovatelka českého původu Marie Ebner Eschenbach nebo jak hluboká je zámecká studna. Zámecký herecký tým letos obohatí posila ve složení ochotníků z Hrachovce, pánové Vlček, Šimčík a vypravěč pohádek Dan Taraba.

Termíny jednotlivých představení jsou 29. června, 13. a 27. července, 10. a 24. srpna vždy ve 20, 21 a 22 hodin. V minulém roce byl o noční hrané prohlídky velký zájem, proto je vhodné se předem objednat a rezervovat si termín.

lesna 1 kostymovana prohlidka
Ostrůvky volné přírody v Lešné

V zámku Lešná u Valašského Meziříčí jsou nabízeny komentované prohlídky anglického parku. Stávající formu komentovaných prohlídek letos pracovníci Muzea regionu Valašsko rozšířili o téma Ostrůvky volné přírody. Pracovníci Muzea regionu Valašsko spolu s občanským sdružením Líska se zapojili do osvětové kampaně Přírodní zahrada – příroda pod našimi okny. Komentovaná prohlídka probíhá formou zastavení u význačných domácích i exotických dřevin v lešeňském parku. Mezi nejzajímavější patří rododendrony a azalky, dále například dřezovec trojtrnný, líska turecká, liliovník tulipánokvětý, metasekvoje čínská.

„Při prohlídce si návštěvníci budou všímat mnohaletých stromů a péče o jejich zdravotní stav. Upozorníme na stromy s dutinami, které jsou domovem živočichů. Objasníme význam pařezů, trouchnivějících kusů dřeva a neposečených travních úseků citlivě ponechaných v parku tak, aby nenarušily estetický dojem. Chceme upozornit na důležitost zachování rovnováhy. Vysvětlit, proč je důležité ponechávat odumřelé části dřevin v parku,“ popisuje záměr osvětové kampaně Lenka Šimurdová z Muzea regionu Valašsko.

Pro děti je připraven lektorský program probíhající v lešeňském parku pod názvem Ve stopách zámeckých zahradníků. Před začátkem letních prázdnin se chystá vyhlášení ankety Strom roku lešeňského parku. Anketa bude ukončena v týdnu od 15. do 18. října 2013. V ty dny bude při příležitosti oslavy Dne stromů probíhat přemítání o moudrosti předků pod starým dubem.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen v úterý až pátek 9–16 hodin, o víkendech 9–17 hodin.Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...
  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Albert Černý (Charlie Straight)

200 albertPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě Charlie Straight na Benátské noci se podařilo na chvilku odchytit frontmana a zpěváka Alberta Černého!

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Karel Špaček pomohl zachránit život Janě Vršecké. Daroval jí kostní dřeň!

Jana Vršecká (31) je na světě díky Karlu Špačkovi z Otrokovic. Mladou ženu poslala znovu do života Karlova krev a um lékařů při transplantaci v plzeňské fakultní nemocnici a následné léčbě v pražském Motole. Od transplantace uběhlo 14 let. Dnes díky ní Jana žije jako její vrstevníci a pracuje v soukromém zdravotnickém zařízení.

...

Literatura

Všichni lžou, to říkával už Doktor House

vsichni-lzou 200V nakladatelství HOST vyšla v březnu knihu Všichni lžou s podtitulem Velká data, chytré algoritmy a jak nám internet může říct, kdo opravdu jsme. Jedná se o opravdu moderní publikaci napsanou velmi srozumitelným jazykem, která stojí za...

Divadlo

Program divadla Tramtarie Olomouc na září 2015

Tramtarie 200Divadlo Tramtarie představuje svůj zářijový program. Nejvíce prostoru je dáno komediím, ale chybět nebude ani klasický kultovní horor. Chcete-li se smát a nebo trochu bát, přijměte pozvání do Tramtarie.

...

Film

Mezipatra: Břišní tanečníci i láska seniorek

jezero zen mezipatraTřináctý ročník festivalu Mezipatra bude v pražském kině Lucerna zahájen 8. listopadu ve 20 hodin slavnostním ceremoniálem a promítnutím kanadského filmu z roku 2010 Místy oblačno. Projekc...