Turistický seriál K21: Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Turistický seriál K21: Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Email Tisk

zoopark chomutov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

V Zooparku Chomutov se nachází více než 160 druhů zvířat a dohromady 1000 jedinců. Nejen o nich si s námi povídala paní Martina Pelcová

Popište nám ve zkratce váš zoopark. Proč by se do něj měli naši čtenáři vypravit?

Rozlehlý areál umožnil vybudovat prostorné přírodní výběhy a expozice, takže se návštěvníci ocitnou v oáze klidu a odpočinku se spoustou zeleně a krásných přírodních zákoutí. Kromě expozic 160. druhů zvířat Eurasie je součástí prohlídkového okruhu i živé muzeum v přírodě Stará Ves a Eurosafari. Na prohlídku Eurosafari pravidelně vyjíždí terénní vůz Safari expres, při okružní jízdě zoovláčkem Lokálkou Amálkou si odpočinou především rodiče s malými dětmi. Oblíbené je i lanové centrum, Dětská zoo nebo klidová zóna vedoucí kolem Kamenného rybníka.

Co je na péči o zvířata nejdůležitější a nejtěžší?

Péče o zvířata je každodenní povinnost, která se nedá odložit v případě nepřízně počasí nebo dnů pracovního klidu. Chovatelé musí pracovat s velkým nasazením a musí znát povahu a potřeby jednotlivých zvířat. Odměnou za péči jsou spokojená zvířata a samozřejmě úspěšné odchovy často i vzácných zvířecích druhů.

Jaké zvíře máte vy sami nejraději a jaké je nejoblíbenější u dětí? A jaké byste pro váš zoopark ještě chtěli pořídit?

Na tuhle otázku se téměř nedá odpovědět. Každé zvíře je něčím zajímavé a každé má svého příznivce. Malé děti mají největší zážitky ze setkání s „obyčejnými“ domácími zvířaty. Kromě domácích zvířat jsou oblíbení tuleni kuželozubí, medvědi hnědí, velbloudi dvouhrbí, opice, šelmy a ptáci. Ještě v letošním roce uvidí návštěvníci v zooparku zcela nový zvířecí druh – pandu červenou.

zoopark chomutov tulen

Pořádáte i Ekotábory. Můžete nám je přiblížit a objasnit, proč by se na takový tábor měly děti vydat?

Pokud mají rodiče doma zvídavého potomka, který má rád přírodu a zvířata a rád se učí nové věci, Ekotábor je správnou volbou. Děti stráví v zooparku týden plný her a zcela nových zážitků. Během pobytu nahlédnou do zákulisí zooparku, vyzkouší si práci chovatele a prožijí celotáborovou hru se zcela novými, nejen zvířecími, kamarády.

Nabízíte také adopci zvířat. Co z toho jednotlivcům a firmám plyne? Jaké zvíře je nejčastěji adoptováno?

Adopce je jedním z několika způsobů, kterými nás mohou příznivci podpořit. Finanční částka je použita na úhradu ročních nákladů spojených s chovem konkrétního druhu zvířete, adoptivní rodiče získají certifikát a drobné dárky. A každoročně připravujeme jako poděkování akci Den adoptivních rodičů. Nejoblíbenější jsou zvířata terarijní, pravděpodobně i proto, že jsou finančně dostupná a adopce na rok se pohybuje v řádu několika stokorun. Lidé ale rádi přispívají i na velbloudy, tuleně a domácí zvířata.

Jak vás napadlo založit zoopark a s jakými obtížnostmi jste se museli potýkat?

Podkrušnohorský zoopark byl založen v roce 1975 a nápad vytvořit prostorný odpočinkový areál s kolekcí Euroasijských druhů dostal ředitel tehdejší Správy chomutovských kin pan Walter Markel. Takže by to byla otázka spíš pro něj. Dnes je Podkrušnohorský zoopark Chomutov příspěvkovou organizací města Chomutov.

zoopark chomutov 1 mapka

Jak vypadá váš běžný den? Co vše máte na starosti? Kolik personálu pracuje na bezproblémovém chodu zooparku?

Úkolem propagačního oddělení je komplexní péče o návštěvníky, návrhy a výroba propagačních materiálů a webových stránek, komunikace s médii, popisný a směrový systém v zoo, organizace kulturních akcí a osvěta veřejnosti. Práce je velmi různorodá, záleží na ročním období a konkrétním dnu. Rozhodně se ale nikdy nenudíme, stejně jako dalších 60 zaměstnanců.

Oddělení zoologie má na starosti každodenní péči o téměř dvanáct stovek zvířat, oddělení provozu zase o areál s rozlohou 112 hektarů. Pro bezproblémový chod organizace, kterou vede od roku 2008 ředitelka Iveta Rabasová je důležitý každý zaměstnanec, od chovatelů, přes zahradníky, dělníky, účetní, průvodce i pokladní. Jedno oddělení bez druhého by nemohlo fungovat. Návštěvníci zooparku vidí výsledek práce mnoha lidí a jsme rádi, když si u nás odpočinou po své, neméně náročné, práci.

Musíte se kvůli provozu zooparku nějak vzdělávat? Pokud ano, jak a kde?

Zaměstnanci se zúčastní pravidelných školení. Vy však myslíte odborné vzdělávání, pro provoz stanice pro handicapované živočichy získaly Iveta Rabasová a Kristýna Spoustová certifikaci od MžP pro provozování stanice. Zaměstnanci se každoročně zúčastní i odborných školení a komisí organizovaných UCSZOO, ČIžP, MžP a jiné.

Co návštěvnost zooparku Jací lidé k vám nejčastěji jezdí? Jak je to s financováním? Co pokrývá vstupné?

Návštěvnost se pohybuje kolem 220 000 lidí za rok. V loňském roce tržby z prodeje služeb dosáhly 13 milionů korun. Celkové náklady na provoz se vyšplhaly téměř k 35 milionům. Velká část nákladů na provoz je proto hrazena z příspěvku zřizovatele Města Chomutova. Snažíme se získávat dotace a příspěvky z jiných zdrojů, velkým podporovatelem jsou i Severočeské doly a.s, ČEZ a Ústecký kraj.

A jak je to s prodejem suvenýrů? Co si mohou návštěvníci přivést domů na památku?

V obchodě se suvenýry si vybere každý. Nabídka je pestrá. Oblíbenou hračkou jsou plyšová zvířátka, magnety, pohlednice a samozřejmě propagační předměty zooparku.

zoopark chomutov zubr

Musíte také hodně investovat do reklamy? Co děláte pro propagaci?

Bez reklamy by to nešlo. Osvědčily se reklamní spoty v rádiu, ale i prezentace na nejrůznějších webových serverech. Přínosná je i spolupráce na projektech, které mají za úkol podpořit cestovní ruch v Ústeckém kraji. Zoopark má přehledné webové stránky a facebookový profil, informace o novinkách a chystaných akcích najdou zájemci právě tam.

Přichystali jste si nějaké akce na prázdniny? Zde je prostor pro pozvánky a lákání.

Od 28. června odstartuje prázdninový jízdní řád, takže návštěvníci si nemusí jízdu Lokálkou Amálkou a Safari expresem předem objednávat. Prodloužena byla na začátku léta i otevírací doba. Zoopark je po celé léto otevřen denně od 8:30 do 19:00 hodin. První prázdninový víkend budou zahájeny večerní projížďky do Eurosafari.

Jednou z nejoblíbenějších akcí v roce je Pohádkové safari. Pouze po čtyři srpnové večery vozí návštěvníky Safari expres a Lokálka Amálka nejen do Eurosafari, ale i do lesa plného pohádkových bytostí. Dospělí i děti se u nás setkají například s čarodějnicemi, loupežníky a vílami, nebo s Křemílkem a Vochomůrkou. Letos připravujeme akci na 9., 10. 17. a 18 srpna. Vždy v pátek a v sobotu vyjede první souprava do světa pohádek v 18:00 hodin. A poté každou půlhodinu až do půlnoci. Zájemcům doporučuji zakoupit si jízdenky v předprodeji, který bude zahájen 1. srpna.

Zdroj foto: zoopark.cz


 
Banner

PřihlášeníBanner

Anketa

  • Tapír č. 1/2019
    Od 10. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s Arnoštem Goldflamem – pokračování...
  • Děkujeme
     
  • Bastard.cz
    Pro vás, naše čtenáře, jsme připravili 10% slevu na veškerou nabídku e-shopu Bastard.cz Navštivte jejich e-shop ZDE: e-shop Bastard Nezapomeňte...

Rozhovor

Jakub Urban se po letech vrací na parník Tyrš a slibuje návrat do zlatých časů taneční muziky

Urban perexUž v sobotu 4. července znovu vypluje parník Tyrš, tentokrát bude jeho kapitánem DJ Jakub Urban. Vystudovaný právník a pravidelný florbalista je hlasem radia City a tuzemské diskotéky brázdí už osm let.  Jelikož se netají velkým žánrovým rozptyle...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

AFO 2013: JAK VIDEOHRY MĚNÍ LIDSKÉ ŽIVOTY A PROČ POLITIKA ZASAHUJE DO GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ

afo 200Ohromný vliv počítačových her, nepříjemný střet politiky s problematikou globálního oteplování i dosud prakticky neznámé třetí pohlaví. Tematicky rozmanité sekce nabídne ve dnech 16. – 21. dubna 2013 program 48. ročníku Mezinárodního festivalu po...

Z archivu...


Literatura

Pomalý konec Transmetropolitanu?

transmetropolitan 200Hubatý Spider Jerusalem spolu s krásnými „ohavnými asistentkami“ Shannon a Yelenou jdou stále proti zkorumpovanému americkému prezidentovi Garymu Callahanovi v osmé části série s podtitulem Žalozpěv, který je ...

Divadlo

Blackbird

200divNárodné divadlo uviedlo 18. októbra v divadle Kolowrat v Prahe hru Blackbird podľa námetu Davida Harrowera. Hlavné postavy si zahrali Jiří Štěpnička ako Raymond a Jana Pidrmanová ako Una a vedľajšiu postavu dievčaťa stvárnila Matylda Blattná.

...

Film

Léčivá marihuana a její legalizace

pohled zevnitr lecive vlastnosti marihuany 200Zelená barva rostlin marihuany dala jméno jedné oblasti v severní Kalifornii. Smaragdový trojúhelník (Emerald Triangle) je místem, kde jsou dvě třetiny obyva...