Turistický seriál K21: Muzeum lega
Banner

Turistický seriál K21: Muzeum lega

muzeum lega 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům a představili pár muzeí. Nechyběly ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Díky našim zvídavým otázkám jsme se dozvěděli spoustu informací a mohli jsme si vytipovat pěkný výlet. Nyní tedy poslední příspěvek k letošnímu turistickému seriálu z oblasti muzeí:

Za muzeum lega nám odpovídal ředitel muzea Jan Vokolek.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Jedná se o největší muzeum Lega na světě. Kolik úsilím za tím je?

Soukromé muzeum lega nabízí unikátní sbírku jednoho člověka, která se v tuto chvíli skládá z 2500 originálních modelů lega – jedná se pouze o modely, které kdy firma Lego vydala a daly se v minulosti nebo nyní koupit. Nejstarší exponát máme již z roku 1949 a zhruba 80 % sbírky tvoří modely, které se již v dnešní době nedají pořídit a pokud ano, tak je jejich cena obrovská. Sbírku majitel tvořil téměř dvacet let, ale největší „boom“ nastal cca 5 let dozadu, a když již nebylo doma místo na uskladnění, vznikla myšlenka zrodu Muzea lega. Úsilí je zatím opravdu velké, jak po časové, tak finanční stránce.

LEGO je dánské a jistě má nějakou ochrannou známku. Nesetkali jste se v tomto směru s nějakými problémy či překážkami?

Otevření nebylo jednoduché, ale nakonec jsme se všemi překážkami dokázali vypořádat.

muzeum lega 3

Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Ze sběratelského pohledu jsou to zajisté naše nejstarší exponáty – jak jsem již zmínil nejstarší je z roku 1949. Kostička lega byla patentována až v roce 1958. Z tohoto roku máme také několik exponátů. Péče o modely celkově není až tak složitá. Z pochopitelných důvodů je 99 % exponátů za sklem. Je zapotřebí modely zbavovat prachu, jiný servis není nutný.

Hledáte do muzea stále nové exponáty? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Sbírka se neustále doplňuje, nicméně v muzeu již není dostatek prostoru pro další nové exponáty. Jednou za čas proto expozice obměňujeme.

muzeum lega 4

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Návštěvnost je celkem uspokojivá. Většinu roku stačí na pokrytí nákladů. Majitel muzeum lega vytvořil jako svůj koníček a nebere ho jako svůj zdroj příjmů a tak když se podaří vygenerovat zisk, jde 100 % na zdokonalování expozice, nákup nových exponátů, marketing, atd.

Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Kolik u vás návštěvníci průměrně utratí? Co je nejprodávanějším artefaktem?

Součástí naší provozovny je i nadstandardně vybavený obchod, kde si zákazníci mohou pořídit artikly v České republice běžně neprodejné. Mezi nejpopulárnější věci patří zajisté náhradní dílky, které se u nás prodávají na váhu.

Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Hrdí jsme na celé muzeum. Myslím si, že se nám zde podařilo vytvořit prostředí, kam se zákazníci rádi vrací. Nejen že nabízíme něco, co jinde na světě není možné zhlédnout, ale snažíme se, aby personál přistupoval ke každému zákazníkovi osobně a vřele, což dnes není, bohužel, standardem a příliš to nechápu.

muzeum lega 2

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

V mé pozici manažera muzea lega je pracovní den velmi rozmanitý. Dělám vše, co je pro běžný provoz třeba. Musím zajistit, abychom každý den v 10 hodin otevřeli, ve 20 h zavřeli. Aby bylo v muzeu čisto, měli jsme co prodávat. V neposlední řadě pečuji o naše zákazníky a také musím zajistit, aby k nám návštěvníci přišli. Vzhledem k tomu, že svoji práci beru jako koníček, nemůžu si na nic stěžovat.

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum?

Soukromé muzeum lega nabízí nevšední zážitek. Obrovská sbírka 2500 modelů lega řazená v 20 tematických expozicích. Postavené město z lega City. Mašinky, které můžete ovládat pomocí tlačítek, kompletní sbírku lega Star Wars a mnoho dalších úžasných kousků uvidíte právě u nás. Pokud nebudete uspokojeni pouze pohledem na naši úctyhodnou sbírku, můžete navštívit dětský koutek a postavit si vlastní model.

Můžete nás navštívit každý den od 10h do 20h – otevřeno máme i o státních svátcích

Najdete nás na Národní Třídě 31, Praha 1 naproti obchodnímu domu My.
Pokud chcete více informací, navštivte naše webové stránky www.muzeumlega.cz.

muzeum lega 1


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...
  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...

Rozhovor

Bláznivá noc Michala Davida


David perexV Trenčíne to opäť žilo. Na zimnom štádióne Pavla Demitru sa konal tohtoročný druhý koncert na Slovensku Michala Davida. Po tom, čo 22. októbra vystúpil na pódium, dav začal šalieť, vlniť sa v tanečných rytmoch, spievať spolu s Michalom.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Skryté světy: Kalendář, jež vás zavede do hloubky lidské duše

skryté světys - kopieAutorka ilustrací je známá už díky Tarotu skrytých světů a víme o ní, že fantazií je doslova fascinována a to umí bravurně převést do své tvorby. Zavede vás skoro do hypnotického stavu. Dokonce do té míry, že se přiznám, tento tarot díky těm r...


Literatura

Vzpoura pokořených andělů – příběhy s tajemstvím

 

CílekPoněkud netradiční krimi příběhy ukazují, že k nastavení vhodné atmosféry není třeba severské zimy ani anglických vřesovišť. Úplně postačí česká kotlina. Povídky nezačínají a nekončí standardně – nálezem oběti a dopadením pachatele – ale jsou spíše zam...

Divadlo

Slovácké divadlo uvede v premiéře Deník Anne Frankové

denik perexSlovácké divadlo je od předminulého týdne, kdy byly vyhlášeny Ceny divadelní kritiky, v první desítce nejlepších českých divadel. Do elitní sestavy se ale neprobojovalo jen uváděním ztřeštěných komedií a výpravný...

Film

ČT přichází s novým kanálem Art. Na programu bude hlavně kultura

200 art31. srpna spustí Česká televize nový kanál ČT art, který bude prezentovat kulturu v uceleném a širším kontextu.

...