Turistický seriál K21: Muzeum lega
Banner

Turistický seriál K21: Muzeum lega

muzeum lega 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům a představili pár muzeí. Nechyběly ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Díky našim zvídavým otázkám jsme se dozvěděli spoustu informací a mohli jsme si vytipovat pěkný výlet. Nyní tedy poslední příspěvek k letošnímu turistickému seriálu z oblasti muzeí:

Za muzeum lega nám odpovídal ředitel muzea Jan Vokolek.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Jedná se o největší muzeum Lega na světě. Kolik úsilím za tím je?

Soukromé muzeum lega nabízí unikátní sbírku jednoho člověka, která se v tuto chvíli skládá z 2500 originálních modelů lega – jedná se pouze o modely, které kdy firma Lego vydala a daly se v minulosti nebo nyní koupit. Nejstarší exponát máme již z roku 1949 a zhruba 80 % sbírky tvoří modely, které se již v dnešní době nedají pořídit a pokud ano, tak je jejich cena obrovská. Sbírku majitel tvořil téměř dvacet let, ale největší „boom“ nastal cca 5 let dozadu, a když již nebylo doma místo na uskladnění, vznikla myšlenka zrodu Muzea lega. Úsilí je zatím opravdu velké, jak po časové, tak finanční stránce.

LEGO je dánské a jistě má nějakou ochrannou známku. Nesetkali jste se v tomto směru s nějakými problémy či překážkami?

Otevření nebylo jednoduché, ale nakonec jsme se všemi překážkami dokázali vypořádat.

muzeum lega 3

Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Ze sběratelského pohledu jsou to zajisté naše nejstarší exponáty – jak jsem již zmínil nejstarší je z roku 1949. Kostička lega byla patentována až v roce 1958. Z tohoto roku máme také několik exponátů. Péče o modely celkově není až tak složitá. Z pochopitelných důvodů je 99 % exponátů za sklem. Je zapotřebí modely zbavovat prachu, jiný servis není nutný.

Hledáte do muzea stále nové exponáty? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Sbírka se neustále doplňuje, nicméně v muzeu již není dostatek prostoru pro další nové exponáty. Jednou za čas proto expozice obměňujeme.

muzeum lega 4

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Návštěvnost je celkem uspokojivá. Většinu roku stačí na pokrytí nákladů. Majitel muzeum lega vytvořil jako svůj koníček a nebere ho jako svůj zdroj příjmů a tak když se podaří vygenerovat zisk, jde 100 % na zdokonalování expozice, nákup nových exponátů, marketing, atd.

Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Kolik u vás návštěvníci průměrně utratí? Co je nejprodávanějším artefaktem?

Součástí naší provozovny je i nadstandardně vybavený obchod, kde si zákazníci mohou pořídit artikly v České republice běžně neprodejné. Mezi nejpopulárnější věci patří zajisté náhradní dílky, které se u nás prodávají na váhu.

Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Hrdí jsme na celé muzeum. Myslím si, že se nám zde podařilo vytvořit prostředí, kam se zákazníci rádi vrací. Nejen že nabízíme něco, co jinde na světě není možné zhlédnout, ale snažíme se, aby personál přistupoval ke každému zákazníkovi osobně a vřele, což dnes není, bohužel, standardem a příliš to nechápu.

muzeum lega 2

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

V mé pozici manažera muzea lega je pracovní den velmi rozmanitý. Dělám vše, co je pro běžný provoz třeba. Musím zajistit, abychom každý den v 10 hodin otevřeli, ve 20 h zavřeli. Aby bylo v muzeu čisto, měli jsme co prodávat. V neposlední řadě pečuji o naše zákazníky a také musím zajistit, aby k nám návštěvníci přišli. Vzhledem k tomu, že svoji práci beru jako koníček, nemůžu si na nic stěžovat.

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum?

Soukromé muzeum lega nabízí nevšední zážitek. Obrovská sbírka 2500 modelů lega řazená v 20 tematických expozicích. Postavené město z lega City. Mašinky, které můžete ovládat pomocí tlačítek, kompletní sbírku lega Star Wars a mnoho dalších úžasných kousků uvidíte právě u nás. Pokud nebudete uspokojeni pouze pohledem na naši úctyhodnou sbírku, můžete navštívit dětský koutek a postavit si vlastní model.

Můžete nás navštívit každý den od 10h do 20h – otevřeno máme i o státních svátcích

Najdete nás na Národní Třídě 31, Praha 1 naproti obchodnímu domu My.
Pokud chcete více informací, navštivte naše webové stránky www.muzeumlega.cz.

muzeum lega 1


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...
  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...

Rozhovor

Kytarista německé skupiny Xandria: „Dostáváme se na level, který od nás lidé opravdu očekávají!“

xandria marco 200Německá skupina Xandria servíruje symfonický metal v čele s novou vokalistkou Manuelou Kraller. Nejen na ni a jejich poslední desku Neverworld´s end jsme se zeptali kytaristy a kláves...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Nejen Svatební dny na zámku Sychrov

alt Plánujete v letošním roce svatbu? Máte představu romantického obřadu a následného fotografování v historických prostorách jednoho z nejkrásnějších zámků v Čechách? Ať už jste nevěsta, ženich či svatební organizátor, přijeďte o víkendu<...


Literatura

Detektivka z časů dávno minulých: Noční motýl

nocni motyl 200V červnu vydalo nakladatelství Mystery Press knihu českého autora Ondřeje S. Nečase s tajuplným názvem Noční motýl. Podíváme se do konce 15. století a necháme rytíře Mojmíra Mráze ze Žezlic vyšetřovat jeho první případ.

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Mezinárodní filmový festival ovládl film Bob a stromy

Karlovy Vary 200Slavnostním zakončením 50. Mezinárodního filmového festivalu, který se konal 11. července v hotelu Thermal, provázel moderátor Marek Eben. Po krátkém úvodu, kdy zažertoval na téma jubilejních festivalových padesátin, pozval na podium ...