Sci-fi povídka číslo 3: Psal se rok 2085…
Banner

Sci-fi povídka číslo 3: Psal se rok 2085…

Email Tisk

literarni soutez 200

Milí čtenáři, máte rádi sci-fi? Dnešním dnem uveřejňujeme deset povídek, které dorazily do naší literární soutěže na téma Obyvatelé měst v daleké budoucnosti a postoupily do užšího výběru.
Nyní je na vás, která z nich zvítězí v čtenářském hlasování a i vy máte šanci získat zajímavou cenu! Označte povídku, která se vám nejvíce líbí, v anketě a k tomu napište na e-mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript název vybrané povídky a své jméno a adresu. Do předmětu e-mailu napište „literární soutěž“. Autor povídky, která získá nejvíce hlasů, získá hodnotnou cenu. Navíc z došlých oodpovědí vylosujeme jednoho čtenáře, který rovněž bude odměněn - knihou Vzpoura mozků. Uzávěrka hlasování bude 15.9.2013.

Psal se rok 2085…/ Marie Horká

Bylo mi osm a všichni ostatní z naší party byli aspoň o dva roky starší, já jsem sem chodil vlastně s bráchou, abych doma nepřekážel. Scházeli jsme se vždycky v sobotu po poledni na naší staré půdě, kde bylo mnoho babiččiných věcí a předmětů po prababičce, a kam rodiče odkládali veškeré již nepotřebné haraburdí. Nikdy jsme se tu nenudili, bavilo nás zkoumat, jaké přístroje a hračky měli lidé kdysi dávno – počítače z roku 2013, mobilní telefony, taky telefon na drátek, který se připojoval do zásuvky, aby fungoval, a neuměl nic jiného než posílat hlas z jednoho konce světa do druhého, popřípadě přečíst jakousi smsku, nebo jak tomu prarodiče říkali. Zásuvky jsme znali, na půdě ještě dvě byly a rodiče je kvůli nám nezrušili, abychom si měli s čím hrát. A daly se tu najít i starší věci, především hračky. Zaujaly nás dřevěné postavičky z minulého tisíciletí na provázku – ty prý vždycky na vycházce za sebou tahaly malé děti místo domácích zvířat (v té době totiž ještě nebylo zakázané chovat doma psy, kočky a podobně).
Jednou, když jsme přišli na půdu, jsme hledali notebook po babičce, abychom se podívali, jak vypadal facebook před 80 lety, ale notebook nikde nebyl. Hledali jsme snad úplně všude, kde to jenom bylo možné, ale nenašli jsme ho. Hlavu jsme si z toho nedělali, nakonec jsme si vzali na hraní něco jiného, ale ztrácení věcí z půdy se opakovalo pořád dokola, každý týden zmizelo něco dalšího. Nebyli jsme sami, komu se ztrácely staré věci, lidé z okolí se navzájem podezírali z krádeže, nikdo neměl tušení, kdo to může mít na svědomí, a tak se naše parta rozhodla tuto záhadu vyřešit. Několik večerů i nocí jsme společně nebo po hlídkách číhali na zloděje, ale neúspěšně. Až asi po 500 hodinách od začátku našeho projektu jsme na něco přišli.
Čekali jsme celý večer až do brzkého rána, kdy se střešním okénkem na půdu snesla malá postava vysoká sotva půl metru a začala se rozhlížet kolem sebe, jako by se po něčem sháněla. Po chvíli rozhlížení vztáhla ta postavička prst na skládací židli a kolem se objevilo oranžové záření. Nikdo z nás nechtěl o židli přijít, dodali jsme si odvahu, vylezli z úkrytu a zkusili na to stvoření promluvit. Nic se nedělo, soustředilo se to jen na vybraný předmět. Až po pár minutách to zátahlo prst, podívalo se to na nás a objevil se před tím malý obdélník s textem. Nevím, proč to na nás nepromluvilo, ale i takto jsme se dokázali spolu domluvit. Vysvětlili jsme mu, jak jsou pro nás ty věci důležité a z čeho se kvůli nim podezírají lidé z okolí. Nakonec se ukázalo, že postavička je vstřícná a inteligentní bytost, ale nerozumí lidskému řádu ani záležitostem, jako je například majetek. Živí se pro nás nezvyklými předměty, a my nejsme první, koho tyto bytosti navštívily. Mysleli jsme si, že bychom mohli pomoci nám všem, a tak jsme dali hlavy dohromady. Ale než jsme se domluvili, ta bytůstka bez rozloučení zmizela. Dodnes jsem ji znovu nepotkal, ale věci jako tužky, ponožky a další starší dobře uklizené předměty se mi ztrácejí neustále. Vám ne?

Partneři soutěže: 

LOGO fantom print

LOGO Magicbox

LOGO Argo

LOGO XB1

LOGO AudiotekaTrifid 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Tapír v novém
  Milí čtenáři, Tapír bude v novém roce v novém provedení. Chystáme pro vás změnu, kterou jistě oceníte. Všichni se připravují...
 • Tapír přichází před Ježíškem.
  Nezadržitelně se blíží Vánoce a konec letošního roku. Na to si ale ještě chvíli počkáme a aby nám to čekání...
 • Tapíří listopadování
  Podzim je tady v plném proudu, na horách už se objevil první sníh, proběhla výměna šatníku za teplejší svršky (i...

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

  32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

  Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

  Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

  Životní motto:

  Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Verše, které mají probudit zájem o přírodu

basnicky priroda200Starat se o přírodu v rodném kraji lze i skrze verše. Vyprávět by o tom mohla Marta Rulfová z Mohelnice, která vlastním nákladem vydala publikaci, jenž přírodou jen dýchá. V básni Den v lese napříkl...

Nové komentáře

Facebook

Twitter

Z archivu...


Literatura

Aneta a Luboš Pavlovi: Příběhy Malého Tibetu

Maly tibet perexJako zvláštní směs se linou příběhy z této jednoduché knihy vonící dálkami. O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek. Mísí se tu témata od mýtických pohádek, příběhů, až po...

Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Vlčí jáma - mistrné zpracování milostného trojúhelníku

altVlčí Jáma je psychologické drama podle stejnojmenné knihy. Osiřelá dívka Jana začíná nový život v domě starosty a jeho starší manželky, kteří se sirotka ujali. Jana je jemná, slušně vychovaná a poddajná dívka, která se zcela podřizuje svým nový...