10. ročník MFF Voda, moře, oceány Hluboká nad Vltavou

10. ročník MFF Voda, moře, oceány Hluboká nad Vltavou

Email Tisk

200mffMFF „Voda, moře, oceány“ se uskuteční v Hluboké nad Vltavou ve dnech 12. až 14. 9. 2013. Jedná se o soutěžní festival dokumentárních filmů na uvedené téma. Jeho cílem je prezentovat a ocenit filmová díla zabývající se světem sladkých i slaných vod, podněcovat jejich tvorbu v mezinárodním měřítku a rozšiřovat tak poznání lidí i jejich zájem o problematiku ochrany této oblasti životního prostředí i dění ve světě odehrávající se kolem, ať už pod vodou, na hladině, na březích vodních toků a jezer či v přímořských oblastech po celé planetě.

 

Na festival mohli filmy přihlásit jejich tvůrci - profesionálové, amatéři, filmové a televizní společnosti, soukromí producenti i jiné filmové festivaly.
Filmy budou oceněny v následujících kategoriích:
• Grand Prix
• Slaná voda
• Sladká voda
• Nejlepší dokument
• Nejlepší film s tématikou ochrany životního prostředí
• Nejlepší český film
• Volná tvorba
V rámci 10. ročníku festivalu je připraven bohatý program i s doprovodnými akcemi. Hlavní projekce a besedy včetně ceremoniačního večera budou probíhat v kině Panorama, další přednášky a besedy pak v ZOO Ohrada. V RCC Hluboká nad Vltavou bude uvedena výstava „Století Miroslava Zikmunda“ a ve foyer kina si návštěvníci budou moci prohlédnout doprovodnou výstavu „Voda očima dětí“.

mff1

Mezi hlavní hosty festivalu patří držitel několika Emmy Awards David Hannan. Evropskou premiéru jeho filmu Planeta oceán můžete vidět od 14:45 v sobotu v kině Panorama.
Velmi významnou osobností politického dění a zároveň ochráncem životního prostředí je Sir James Richard Marie Mancham KBE, který je celosvětovým ambasadorem českého celovečerního 3D filmu Aldabra. Autorem tohoto projektu a zároveň prezidentem festivalu je potápěč, dobrodruh a filmař Steve Lichtag.
Více o projektu Aldabra zde: http://twinstarfilm.com/web/aldabra-zapomenuty-svet/

Steve Loveček Lichtag se narodil roku 1954 ve Znojmě - zde vyrůstal v rodině vojenského pilota. Posléze absolvoval Literárně dramatickou konzervatoř v Brně. Jako herec působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě. Následující tři roky po studiu byl pravidelně obsazován jak ve filmech tak v pořadech české televize.
V roce 1979 odešel do USA, Vyučoval herectví na Florida Academy of Dramatic Arts a tam také začal spolupracovat s divadlem Ta Fantastika .
Od roku 1986 se Steve L. Lichtag začal věnovat výhradně filmu jako producent a později i jako režisér. V roce 1988 natočil v Jihovýchodní Asii důležitý třídílný dokument Quo vadis Cambodia a v letech 1989-1991 v tehdejším SSSR šestidílný dokumentární seriál o gulazích, Sibiř-země žalu, země naděje.
Od roku 1995 průběžně realizoval šestidílné tématické dílo Hledání křišťálového světa a poté slavný dokument Carcharias – Velký Bílý, jenž měl premiéru v roce 2001 na NBC.
V roce 2004 natočil další úspěšný film Tanec modrých andělů o nesmyslném a brutálním zabíjení velryb japonskými velrybáři. Film se setkal s velkým ohlasem širokého publika nejen u nás, ale i ve světě.
Snímkem Prapodivný svět z roku 2006 poukázal na kontroverzní legální elektroodlov ryb v českých řekách. Téhož roku dokončil zatím poslední film Mýtus jménem žralok, kde se opět vrací k tématu Velkých bílých žraloků.

mff

V roce 2002 napsal knihu Čekání na bílou smrt, která se stala rekordně rychle bestsellerem na knižním trhu, doposud bylo prodáno přes 20 tis. výtisků. Druhá kniha Tanec modrých andělů vyšla v roce 2006.

Steve Lichtag pořádá přednášky s promítáním svých filmů, nejen pro školy a nemocnice ale i pro širokou veřejnost po celé České republice. Jeho filmy se pravidelně objevují na obrazovkách České televize. P
V roce 2004 založil Mezinárodní filmový festival „Voda – moře – oceány“, je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Spolupracuje úzce s takovými osobnostmi jako je William Parks, Dr. Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, nebo Garry Atkinson. Stále tvoří a vytváří své původní projekty, je členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou.
V roce 2007 se stal osmým držitelem prestižní ceny KANTUTA, která je udělována pod záštitou Ministerstva kultury České republiky. Přiřadil se tak k ostatním držitelům této ceny jako jsou Thore Heyrdahl, Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, Dr. Miloslav Stingl, Jan Špáta, Prof. Pavel Prošek a polárník Dr. Josef Sekyra.
Vzhledem k vysoké divácké sledovanosti a vypovídající hodnotě mají projekty Steva Lichtaga široký dopad na veřejné mínění po celém světě. Film Tanec modrých andělů nepochybně přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a díky filmu Prapodivný svět s již připravuje nové změní zákona v otázce používání el. proudu při hospodaření rybářů na pstruhových tocích.

Zdroj informací: http://www.vodamoreoceany.cz/cze/ a http://www.lichtag.com

Foto: RIchard JaroněkSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníAnketa

  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...
  • Tapír č. 3- 2019
    Od 30. dubna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miloslavem Martenkem (kreslíř, humorista, letec…)...

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

MALÝ LESNÍ PRŮVODCE

les200Cesty se ztrácejí bůhvíkde, každou chvíli se odkudsi ozve nějaký neznámý zvuk, pořád tu něco hrozivě praská, výhrůžně šustí, a když padne soumrak, vzduch prosytí večerní rosa a les zahalí temný, modrozelený stín. Vever zaklapne jednu ze svých mnoha učený...


Literatura

Poutavý dvojjazyčný román autora Malého prince

nocnilet 200Antoine de Saint-Exupéry byl nejen světoznámý francouzský spisovatel, ale i pilot. Poprvé usedl do letadla ve dvanácti letech a již tenkrát se rozhodl, že se chce věnovat tomuto povolání.

...

Divadlo

Festival 4+4 dny v pohybu od 10. do 18. října v Paláci U Stýblů a na dalších místech v Praze: aktuální, živé, provokující divadlo, tanec, výtvarné umění i diskuse

pohy 200Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zaplaví od 10. do 18. října Prahu “kulturním adrenalinem” - aktuálními, provokujícími, zajímavými a podnětnými akcemi napříč žánry - od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální p...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...