Výzva pro básnické talenty připomíná osobnost Vladimíra Vokolka
Banner

Výzva pro básnické talenty připomíná osobnost Vladimíra Vokolka

Email Tisk

200ostStatutární město Děčín a Městská knihovna Děčín vyhlašují XVII. ročník soutěže Literární cena Vladimíra Vokolka 2013. Soutěž si klade za cíl objevovat nové básnické talenty a připomenout tak významného děčínského básníka a esejistu Vladimíra Vokolka (* 1. 1. 1913 Pardubice - † 23. 7. 1988 Ústí nad Labem).
V roce 2013 má soutěž tato kritéria:
Soutěž je zaměřena na poezii a je určena mladým lidem, kteří trvale žijí v ČR.
• Soutěž se uskuteční ve třech věkových kategoriích:
• autoři od 15 do 18 let včetně,
• autoři od 19 do 24 let včetně,
• autoři od 25 do 35 let včetně.
• Soutěžní příspěvky zasílejte v maximálním rozsahu 10 textových stran ve třech vyhotoveních na adresu: Městská knihovna Děčín, ředitel Mgr. Ladislav Zoubek, K. Čapka 3, 406 55 Děčín I. Obálku označte značkou „LCVV 2013“.
• Zaslané soutěžní příspěvky se nevracejí.
• Své jméno, příjmení, datum narození, trvalé bydliště, školu nebo zaměstnání napište na zvláštní papír, který samostatně vložte do obálky k zaslaným příspěvkům. Pro operativnější komunikaci připojte číslo mobilního telefonu, případně email. Dále připište souhlas se zařa-zením Vašich osobních údajů do databáze soutěžících a s případným zveřejněním soutěžního textu. Bez těchto údajů nemohou být příspěvky zařazeny do soutěže. Soutěž je anonymní, proto osobní údaje nepište na listy společně s vašimi příspěvky!
• Soutěžící, který již 2x za sebou získal ocenění v minulých ročnících LCVV (1. – 3. místo) nebude opětovně zařazen mezi vítěze.
• Literární příspěvky zasílejte nejpozději do 3. prosince 2013. Rozhoduje razítko pošty na obálce.
• Členové poroty budou následně hodnotit tematickou i formální úroveň zaslaných příspěvků, zaměří se zejména na styl textů a na jejich myšlenkovou naléhavost.
• Výsledky literární soutěže budou vyhodnoceny pětičlennou porotou zcela anonymně. Porota udělí v každé kategorii 3 ceny, případně i uznání poroty; vyhrazuje si též právo ceny neudělit.
• Všichni, kteří se zúčastní literární soutěže, budou na přelomu ledna a února 2014 pozváni na slavnostní vyhlášení výsledků do nové děčínské knihovny, kde budou oceněné texty repro-dukovány a rovněž k této příležitosti bude tradičně vydán tištěný sborník nejlepších prací.

ost

Více informací na: dcknihovna.cz

Vladimír Vokolek (1913-1988)
Celý život trpěl nepřízní času, ve kterém žil. Za války neprošla jeho sbírka Tichý a temný protekto-rátní cenzurou, po válce vydal další sbírky a od roku 1946 pracoval v Děčíně jako ředitel Okresní knihovny, ale na počátku 50. let byl odtud vyhozen. Poúnorová cenzura znemožnila vydávání jeho dalších sbírek, ve kterých se vyjadřoval k politické situaci a znělo v nich plně jeho zoufalství nad okleštěným životem. Díky nekompromisní existenci ve „vnitřním exilu“ tak nepublikoval celých 18 let, ale psal samozřejmě dále, ať už své filosofické deníky, eseje nebo další básnické sbírky. V roce 1967 vydala Mladá Fronta jeho sbírku Mezi rybou a ptákem a v roce 1971 Cesta k poledni, další sbírky se už nepodařilo vydat. Básník zemřel 23.7.1988 v Ústí nad Labem. Jeho další knihy esejů a básnické sbírky začaly vycházet až o tři roky později v nakladatelstvích Atlantis a Mladá fronta. (http://www.almanachwagon.cz/data/trate/t_w05III.htm)

Zdroj foto: internet a stránky děčínské knihovny


 

PřihlášeníTapír

  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
Banner

Rozhovor

Mám nízkou toleranci k lidské hlouposti, říká Miloslava Erika Veselá

M E Vesela 200Přestože se chtěla stát literární nebo výtvarnou kritičkou, vystudovala nakonec politologii a mezinárodní vztahy. I taková je nová hvězda na českém literárním nebi, spoluautorka povídkové knihy Kafe v pět – Miloslava Er...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Sci-fi povídka číslo 3: Psal se rok 2085…

literarni soutez 200

Milí čtenáři, máte rádi sci-fi? Dnešním dnem uveřejňujeme deset povídek, které dorazily do naší literární soutěže na téma Obyvatelé měst v daleké budoucnosti

Z archivu...


Literatura

Sáhněte po severské krimi ze severu Čech a nebudete litovat

sestra smrt 200V nakladatelství Host vyšla kniha Sestra smrt Daniela Petra s lákavým a líbivým podtitulem „severská krimi ze severu Čech“, který se ukázal jako pravdivý.

 

...

Divadlo

Studenti JAMU nabídnou současnou litevskou hru Několik rozhovorů o (Kristu)

rozhovory o kristu 200Hru současné litevské autorky Teklė Kavtaradzė nazvanou Několik rozhovorů o (Kristu) představí v české premiéře studenti činoherního herectví z Divadelní fakulty brněnské JAMU. První tuzemské uvedení textu v režii Sáry Čermá...

Film

Festival francouzských filmů představí i koprodukční díla

FFFOd středy 21. listopadu do středy 28. listopadu 2018 se v Praze (a rovněž Brně) představí v pořadí již 21. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU. Nabídne široký výběr uváděných titulů, od těch, které se v českých kinech už uvádějí (či teprve uvádět budou), až k těm ně...