CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU
Banner

CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU

Cestovatelske odpoledne perexPanensky krásné arktické ostrovy a veškeré severské památky UNESCO v jednom odpoledni? Žádný problém! Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a CK Periscope pořádá pro milovníky severské přírody, památek a cestování třetí ročník oblíbeného Cestovatelského odpoledne, které se uskuteční v sobotu 19. dubna 2014 od 14 do 19 hodin v Městské knihovně v Praze.  

 

Maraton cestovatelských přednášek bude rozdělen do dvou tematických bloků. V prvním bloku nazvaném Arktický Sever se s jachtařem Ivem Půrem poplavíme na sever z Tromsø k Nordkappu, poté podél souostroví Lofoty a Vesterály. Následně se s Petrem Burianem vydáme do Grónska a na závěr nás čeká souostroví Špicberky, kde nás přírodovědec Jan Bendl z arktické expedice Jihočeské univerzity provede polární krajinou obydlenou ledními medvědy. Druhý blok přednášek nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám UNESCO.  

Vstupné na 1 blok: 50 Kč  

Podrobný program  

I. blok Arktický Sever
14:00–16:40  

Na plachetnici severním Norskem
Jaká je plavba na plachetnici za polárním kruhem? Z Tromsø kolem oficiálně nejsevernějšího bodu evropského kontinentu, Nordkappu, přes zátoky Sørøyi a souostroví Lofoty zpět do Tromsø. Chladným mořem, skrytými fjordy, cestováním a životem na lodi v norských vodách nás provede jachtař Ivo Půr.  

Grónsko
Vzhůru do magického, majestátním ledovcem pokrytého Grónska! Čekají nás fotografie z osady Kangerlussuaq a jejího okolí a také se vydáme do nejnavštěvovanějšího místa západní části ostrova, města Ilulissat. Zde se nám naskytne podívaná na odlamující se kry z ledovce, které proplouvají přímo v zálivu u města. Přednáší Petr Burian z CK Periscope.  

Špicberky
Vydejte se se skupinou vědců z Jihočeské univerzity po stopách ledních medvědů a poznejte krásy souostroví Svalbard. Těšit se můžete na panenskou přírodu země nezacházejícího slunce a vyprávění o životě v polární oblasti, ale i na rady, jak se zachovat při setkání s ledním medvědem. Přednáší Jan Bendl, člen arktické expedice.  

II. blok Severské památky UNESCO
17:00–19:00  

Druhá část Cestovatelského odpoledne nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se tak podíváme do všech severských zemí, které těmito památkami oplývají – do Švédska, Norska, Finska, Dánska, na Island a do Grónska. Navštívíme například unikátní norské hornické městečko Røros, skalní rytiny v Altě, vikinské obchodní centrum Birka, projdeme kolem finských mohyl Sammallahdenmäki, lodí dojedeme k pevnosti Suomenlinna a seznámíme se s runovými kameny a gotickou cihlovou katedrálou v dánském Roskilde. Přednášejí pracovníci Skandinávského domu.  

Cestovatelske odpoledne

Více informací na http://www.skandinavskydum.cz/cestovatelske-odpoledne-0        

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu. severské literatury.

CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU
19. dubna – 14 – 19 hod
Městská knihovna v Praze, Malý sál


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...
  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...

Anketa

Chtěli byste více asijských filmů v našich kinech a TV?

95.3%   (41)
4.7%   (2)
0%   (0)
Loading...


Rozhovor

FILIP RENČ DOSTAL REŽISÉRSKÉ POŽEHNÁNÍ OD VÁCLAVA VORLÍČKA

Popelka Renc perexDuchovním otcem dnes již legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku je sice režisér Václav Vorlíček, ale chystanou stejnojmennou pohádkovou show, která bude mít premiéru už letos - 12. října v Kongresovém centru Praha, bude režírov...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Je libo člověčinu?

altRozhlasová hra Jaroslava Rudiše a Petra Pýchy svým obsahem někoho překvapí, jiného popudí, nikoho nenechá lhostejným. Vždyť se situací, která je jejím základem, se setkáváme dnes a denně někdy osobně nebo o podobné zálež...

Z archivu...


Literatura

Zapalte si svíčku, zabalte se do deky a vychutnejte si dánskou pohádku

mise-hygge 200Knihy o hygge, lagomu nebo lykke, tedy o skandinávském přístupu k životu jsou u nás velmi oblíbené. Po nejrůznějších příručkách se začaly objevovat i romány a jedním z nich je i Mise Hygge.

 

...

Divadlo

20. Setkání/ Stretnutie zaštítil Milan Lasica, festival otevře písněmi

setkani perexJubilejní 20. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání/ Stretnutie chystá Městské divadlo Zlín. Uskuteční se od 12. do 16. května v divadle a jeho blízkém okolí a do Zlína opět přiláká řadu osobno...

Film

Annabelle vrací úder

anna200Film Annabelle (2014) je dost zvláštní klasický horor plný detektivního pátrání a překvapivých lekavých scén. Nikdy nekončící boj dobra se zlem začíná tentokrát u nastávajících rodičů John a Mia.

...