V šumperském muzeu jsou vystaveny unikátní skleněné kraslice
Banner

V šumperském muzeu jsou vystaveny unikátní skleněné kraslice

SumperkSklo perexOriginální velikonoční vejce, vzešlá z šikovných rukou sklářů z dnes už uzavřené hutě v Rapotíně, jsou k vidění v šumperském muzeu. U příležitosti svátků jara kraslice doplnily výstavu věnovanou severomoravskému sklářství.


Unikáty získalo Vlastivědné muzeum v Šumperku teprve nedávno do svých sbírek. Kromě kraslic mohou návštěvníci obdivovat také skleněný košíček.
„Tyto velikonoční dekorace vznikly mimo oficiální výrobní program rapotínské hutě. Skláři je vyráběli o přestávkách a po pracovní době, aby měli čím vyzdobit své domovy a udělali radost blízkým,“ objasnila Mária Kudelová, etnografka šumperského muzea.

Podobně jako unikátní kraslice vznikala také populární těžítka, skleněné figurky zvířat, popelníky, vázičky a další předměty, které skláři rádi věnovali přátelům. Některé šlo dokonce pořídit v reprezentační prodejně sklárny.

SumperkSkloVejce

Originální kraslice dokumentují zlatou éru dnes už nefunkční rapotínské sklárny.

„Za těmito dílky nestojí žádný školený designér. Skláři byli nejen zruční, ale měli i své vlastní tvůrčí nápady, a pokud se naskytla příležitost, rádi je i uplatnili. Všechny předměty, které takto vytvořili, jsou originální výrobky. Z tohoto pohledu jsou nesmírně cenné a jsem opravdu ráda, že se je podařilo získat do sbírek a zdokumentovat tak zajímavou oblast místní lidové tvořivosti,“ soudí etnografka.

Člověk tvůrce popáté
Nezvyklé exponáty doplnily výstavu Sklo, příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce, která je až do 1. června k vidění ve Výstavní síni šumperského muzea. Výstava provází dějinami severomoravského sklářství od nejstarších dob až do současnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout sklářské stroje i výrobky, včetně vzácných uměleckých kousků.
„Výstava zavádí do kouzelného světa skla, představuje jeho křehkou krásu a umožňuje nahlédnout do tajů výroby, která byla pro náš region typická a proslavila Šumperk daleko za hranicemi okresu,“ připomněla Miluše Berková, tisková mluvčí muzea.

SumperkSklo

Návrhy a výrobky Jana Kmece ze 60. až 80. let minulého století.

Šestnáct hutí
Podle historika Zdeňka Doubravského působila na území někdejšího branenského, rudského, štíteckého a velkolosinského panství řada hutí, písemně doloženo jich je šestnáct. Vystaveny jsou unikátní historické stroje, brus i vrták z bývalého sklářského muzea v Rapotíně, dílna s modelem pánvové pece ve skutečné velikosti i s nářadím na výrobu foukaného skla.
„Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají stropní svítidla i lisované sklo, například exportně úspěšné Petriho misky. Nechybějí ani umělecké předměty, včetně půvabných obrázků malovaných na skle,“ uvedla Berková.

Foto: Vladimíra Krejčí

www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...
  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Premiéra krasobruslařské show Jen počkej, zajíci!

JPZ perexKrasobruslení patří mezi nejnádhernější a nejkouzelnější sporty na světě. Především malé holčičky sní o tom, že budou jednou na ledě skákat a ladně točit piruety. Když se tento elegantní sport spojí s pohádkovým příběhem...

Z archivu...


Literatura

Co se dělo předtím, než slečna Peregrinová založila sirotčinec pro podivné děti

Povidky podivnych perex
Pokud  vás svou obrazotvorností omámila Riggsova trilogie Sirotčinec slečny Peregrinové, případně jste se vypravili na filmový přepis (a přispěli tak k celkové návštěvnosti přesahující dvousettisícovou hranici), jist...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Heidi, děvčátko z hor

heidi 200Asi nejslavnější švýcarský románek pro děti – a děvčátka zvláště - sepsala před bezmála půldruhým stoletím Johanna Spyriová. V české podobě jej známe díky převyprávění Bohumila Říhy jako Heidi, děvčátko z hor. Příběh líčí strastiplné osudy osiřelé dív...