Klasnová vítá rozhodnutí magistrátu zrušit demolici domu na rohu Václaváku

Klasnová vítá rozhodnutí magistrátu zrušit demolici domu na rohu Václaváku

Email Tisk

demolice perexBývalá předsedkyně komise územního rozvoje Prahy 1, zastupitelka MČ Praha 1 a předsedkyně spolku Pro Jedničku Kateřina Klasnová kladně hodnotí rozhodnutí magistrátu zrušit demolici domu na rohu Václavského náměstí.

 

 


„Pokládám toto rozhodnutí za vítězství kulturního myšlení nad cíli developerů, kteří se domnívají, že pomocí velkých peněz, vyhrožováním mezinárodními arbitrážemi či vyhrožováním účastníkům řízení, docílí prosazení svých libovolných cílů na území MČ Prahy 1,“ řekla Kateřina Klasnová.

Již na podzim 2010 jako předsedkyně komise územního rozvoje žádala starostu MČ Praha 1 o zrušení usnesení předchozího vedení městské části, které demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice posvětilo. Posléze kauzu ještě jako poslankyně řešila s exministry Jiřím Besserem a Alenou Hanákovou.

Dle Klasnové ovšem nejde jen o špatný a necitlivý přístup investorů v památkově chráněné zóně. Druhá strana téže mince je přístup pracovníků Úřadu Městské části Praha 1.

demolice

„Považuji práci stavebního odboru Prahy 1 dlouhodobě za alarmující. Nejde pouze o kauzu domu na Václavském náměstí, ale například nedávno posvěcenou stavbu pomníku bez příslušných povolení na Klárově či posvěcení černé stavby na Úvoze 18 navzdory rozhodnutí nadřízených orgánů,“ upozornila Klasnová.

Byl to právě ředitel stavebního odboru Prahy 1 Oldřich Dajbych, který demolici domu povolil. Nyní se ukazuje, že rozhodnutí mělo věcné i právní nedostatky a že výška skleněné novostavby odporuje územnímu plánu.

„Stavební odbor nerozhoduje nestranně, ale často na politickou objednávku či pod tlakem lobby developerů. Při posuzování podobných projektů to musí být především úředníci Prahy 1 a političtí představitelé obce, kdo mají dohlížet na ochranu památek a zájmy obyvatel Prahy 1 a nikoli partikulární zájmy developerů,“ uzavřela Klasnová.

Podivné chování stavebního odboru se chystá Klasnová interpelovat na červnovém jednání zastupitelstva Prahy 1. Pražský magistrát, který rozhodnutí o demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice zrušil, záležitost vrací k dalšímu projednání právě stavebnímu úřadu Prahy 1.

Foto: Wikimedia Commons/ŠJůNejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTapír

  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
Banner

Rozhovor

Dřevo, knihy, ženy – tři múzy Martina Patřičného

patricny 200Věnuje se jim s důslednou pečlivostí – svědčí o tom jeho publikace, výstavy i televizní pořady. S nádherným nadhledem se dívá kolem sebe a nás ostatní se učí dívat, učí hledat krásu kolem sebe. V polovině května letošního roku (2014) vyšla jeho...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

FESTIVAL NewCastles 2013 hlásí svůj první ročník

NewCastles200Agentura Alfedus music pořádá ve spolupráci s městem Nové Hrady festival NewCastles. První ročník festivalu se uskuteční 29. června 2013 v malebném prostředí jižních Čech v Údolí u Nových Hra...


Literatura

Katarína Holetzová a její vysoce návyková Smečka

smecka 200Loni na podzim u nás pod hlavičkou nakladatelství XYZ vyšel debutový kriminální román slovenské autorky Kataríny Holetzové Smrt prokletých a letos v červnu se svérázný detektiv René Juhász vrací objasnit další neobvyklé úmrtí v knize Smečka. A že ...

Divadlo

Zlínské divadlo nabídne klenot světové dramatiky Smrt obchodního cestujícího

smrt obchodniho cestujiciho 200V „TOP 10“ nespočetných divadelních textů, které vznikly v minulém století, bychom určitě našli i drama Smrt obchodního cestujícího Arthura Millera.

...

Film

Tajemné vraždy ve Wilsonově

wilsonov 200Na počátku byla povídka Michala Hvoreckého Nejhorší zločin ve Wilsonově z knihy Lovci a sběrači. Poté následoval scénář Marka Epsteina. Před dvěma roky byl jako režisér projektu nazvaného WILSONOV vyhlédnut Jiří Strach, mající čerstvé zkušenosti ...