Bayreuth: Co může osudové město Richarda Wagnera nabídnout dnešním turistům?

Bayreuth: Co může osudové město Richarda Wagnera nabídnout dnešním turistům?

Email Tisk

Hofgarten perexKaždé léto se jinak klidné bavorské město Bayreuth zaplní milovníky opery z celého světa. Na lístky některých představení se prý čeká i několik let. Bayreuth má však svým návštěvníkům co nabídnout i mimo „operní“ sezónu. Bayreuth leží asi půlhodinky cesty od našich západních hranic. Centrum města v lecčems připomíná lázeňskou atmosféru Karlových Varů, ale v o něco přátelštější variantě. Čas od času ve zdejších ulicích potkáte usměvavé muže v typických bavorských kožených kalhotách a milé ženy v bavorských krojích. Místní kuchyně je podobná té české – s obzvláštním důrazem na kysané zelí a pečené maso, za ochutnání tedy rozhodně stojí. Populární jsou i uzenářské výrobky. Bavorsko je ale především zemí pěnivého moku, takže ani o lidové pivní slavnosti spojené třebas se zábavními poutěmi není v „hlavní sezóně“ nouze.

 

 

Město se může pochlubit několika překrásnými parky, vybavenými dětskými hřišti a pískovišti. Jedním z nich je původní zámecká zahrada (Hofgarten), sousedící přímo s domem Richarda Wagnera.

Eremitage

Richard Wagner inicioval (za nemalé finanční podpory Ludvíka II. Bavorského) v roce 1873 založení světoznámého divadla (Festspielhaus) na severu města, ve kterém se nyní každoročně odehrávají Bayreuthské hudební slavnosti. Nedaleko divadla se nachází menší parčík, ve kterém se na informačních tabulích můžete dozvědět o Wagnerově tvorbě, jejím propagandistickém využití během třicátých let, ale i o perzekucích „neárijských“ umělců.

Richard Wagner ale není jediným umělcem, který je s Bayreuthem spojen. Nedaleko jeho muzea se nachází další muzeum věnované životu a tvorbě významného hudebního skladatele, Ference (Franze) Liszta, tchána Richarda Wagnera. Liszt v Bayreuthu roku 1886 zemřel a je pochován na městském hřbitově, stejně jako někteří členové rodiny Richarda Wagnera. Váženým bayreuthským občanem bylpotkáte usměvavé muže v typických bavorských kožených kalhotách a milé ženy v bavorských krojích. Místní kuchyně je podobná té české – s obzvláštním důrazem na kysané zelí a pečené maso, za ochutnání tedy rozhodně stojí. Populární jsou i uzenářské výrobky. Bavorsko je ale především zemí pěnivého moku, takže ani o lidové pivní slavnosti spojené třebas se zábavními poutěmi není v „hlavní sezóně“ nouze.

Město se může pochlubit několika překrásnými parky, vybavenými dětskými hřišti a pískovišti. Jedním z nich je původní zámecká zahrada (Hofgarten), sousedící přímo s domem Richarda Wagnera.

Hofgarten

Richard Wagner inicioval (za nemalé finanční podpory Ludvíka II. Bavorského) v roce 1873 založení světoznámého divadla (Festspielhaus) na severu města, ve kterém se nyní každoročně odehrávají Bayreuthské hudební slavnosti. Nedaleko divadla se nachází menší parčík, ve kterém se na informačních tabulích můžete dozvědět o Wagnerově tvorbě, jejím propagandistickém využití během třicátých let, ale i o perzekucích „neárijských“ umělců.

Richard Wagner ale není jediným umělcem, který je s Bayreuthem spojen. Nedaleko jeho muzea se nachází další muzeum věnované životu a tvorbě významného hudebního skladatele, Ference (Franze) Liszta, tchána Richarda Wagnera. Liszt v Bayreuthu roku 1886 zemřel a je pochován na městském hřbitově, stejně jako někteří členové rodiny Richarda Wagnera. Váženým bayreuthským občanem byl spisovatel, humorista a autor aforismů Jean Paul (1763 – 1825), jemuž je ve městě krom muzejníexpozice věnována také kulturně-turistická stezka plná zajímavých informací v německém a anglickém jazyce.

Rohrensee

Pro menší návštěvníky bude asi o něco zajímavější zoo-park s jezírkem Röhrensee. Někteří návštěvníci by jej možná popsali větou: „Kachny, kachny, kachny, “ avšak vězte, že krom těchto opeřenců zde sídlí i zástupci exotičtějšího ptactva (papoušci, plameňáci, pávi, volavky), kozy, lamy či klokani. Milovníci aristokratických sídel mohou navštívit zámecký komplex Eremitage, obklopený zahradami francouzského i anglického typu. Zámeček v pozdně rokokovém stylu, který se nachází přibližně 3-4 km od centra, bývá někdy dokonce označován za bavorskou miniaturu Versailles.

Současný Bayreuth je však zejména studentským městem. Univerzita s moderním kampusem zde byla založena v sedmdesátých letech 20. století. Součástí vysokoškolského komplexu je i volně přístupná botanická zahrada (Ökologisch-Botanischer-Garten), kde lze objevovat kouzla amerických, evropských i asijských biotopů. Bayreuth je skvělou volbou pro víkendový pobyt i klidnou delší dovolenou. Velmi dobrá je jeho dostupnost vlakem z Chebu. Pokud by vám bylo město malé, necelou hodinu jízdy vlakem se nachází Norimberg. K ubytování lze využít bohaté nabídky hostinských domů, hotelů či hostelů. Pro Čechy poněkud nezvyklé může být zavírání obchodů o nedělích a svátcích. Pokud však není zbytí, můžete ses relativním klidem obrátit obchody u benzinových pump, které fungují nepřetržitě (byť s patřičnou cenovou přirážkou). Město je menší a přehledné, hromadnou dopravu tak většinou ani není třeba využívat. Pokud však s sebou berete malé děti, a nejste zrovna tím typem rodičů, který své ratolesti s radostí nosí na zádech, můžete také zauvažovat o zakoupení vícedenní jízdenky (v prodeji je i zvýhodněná rodinná varianta). Řada turistických letáků je k dispozici dokonce i v českém jazyce, nejúplnějších informací se ale člověk přeci jenom dobere právě v němčině.

další informace: http://bayreuth.cityguide.de
fotografie (autor článku): Hofgarten, Eremitage, Röhrensee


 
Banner

Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Plážové tempo Stanislav Rudolf nezná

200 rudolfLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Přečtěte si ukázku z nového pokračování Milénia s názvem Dívka v pavoučí síti

Divka 200Očekávané pokračování Milénia Dívka v pavoučí síti švédského novináře Davida Lagercrantze, jenž ve svém románu nechává ožít svět Stiega Larssona a jeho hrdinů — Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista, vychází právě dnes. Než se vydáte do některého z...


Literatura

Sága o Thorgalovi pokračuje! Thorgal 13: Mezi zemí a světlem


thorgal13 perexDíky nakladatelství Egmont si můžeme užít legendární evropský komiks v českém jazyce. Thorgal s pořadovým číslem 13 nese název Mezí zemí a světlem a na 48 stránkách nám nabídne napínavý boj o život.

Divadlo

Josef Holcman – Lámaní chleba

lámání chleba perexLámaní chleba je nová inscenace Švandova divadla o odvaze a přátelství v době nesvobody, která zobrazuje šedesát let české historie – od roku 1944, kdy vesnici obsadili Rumuni a Němci až po začátek nového – ...

Film

Nevšední festival íránského filmu
ImageVe středu 11. ledna odstartuje v kině Světozor historicky první filmový festival íránského současného filmu, který potrvá do neděle 15. ledna. Co všechno divákům přinese letošní zahajovací přehl...