Mezinárodní varhanní festival představí významné zahraniční hosty
Banner
Chyba
  • Chyba při nahrávání RSS.

Mezinárodní varhanní festival představí významné zahraniční hosty

Mezinarodni varhanni festival 200Výjimečné interprety a výjimečné zážitky nabídne letošní 19. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který proběhne od 7. srpna do 25. září v bazilice sv. Jakuba v Praze. Za největší pražské varhany usednou mimo jiné titulární varhaník z Notre-Dame Jean-Pierre Leguay, charismatický argentinský umělec žijící v Ženevě nebo mladá Japonka Mari Ohki oceněná v soutěži Pražského jara za nejlepší provedení soudobé české hudby.

 

Osm čtvrtečních večerů českému publiku přiblíží varhanní hudbu různých stylů a období. Každý recitál bude výjimečný nejen provedením ale i dramaturgií. „Díky titulárnímu varhaníkovi katedrály Notre-Dame Jeanu-Pierrovi Leguaymu, jehož koncert je naplánovaný na 4. září, si české publikum bude moci poslechnout hudbu, která často zní v tomto slavném pařížském chrámu,“ uvádí ředitelka festivalu Irena Chřibková.


Mezinárodně uznávaný nevidomý varhaník, skladatel a improvizátor posluchačům představí známé a méně známé francouzské autory (C. Franck, E. Gigout, A. Barié), ale také svou vlastní skladbu a improvizační umění. „Olivier Latry, rovněž titulární varhaník od Matky Boží, zahajoval s ohromným úspěchem Mezinárodní varhanní festival u sv. Jakuba před třemi lety,“ doplňuje Irena Chřibková a láká příznivce klasiky na koncert, který se bezesporu stane hudební událostí letošního babího léta.“

Mezinarodni varhanni festival2


V srpnu se posluchači mohou těšit na „Romantické varhany“ polského interpreta Waclawa Golonky, tajuplné „Meccanicamente“ mladé slovenské varhanice Bernadetty Šuňanské, která je publikem a odbornou veřejností zařazována mezi světovou špičku varhanního umění nebo na neobvyklý program „Co kdyby varhany tančily“ německého virtuosa Bernharda Marxe.
Zářijové festivalové koncerty budou patřit Argentinci Diegovi Innocenzimu, jenž v mohutných skladbách posluchačům představí varhany coby orchestr a mladé japonské interpretce, která zahraje převážně německé „Sonáty v proměnách staletí“.


Pocta Jiřímu Reinbergerovi
Mezinárodní varhanní festival se letos také připojil k projektu Rok české hudby. Ve svém programu a též v doprovodné výstavě připomene dílo českého varhanního virtuosa, pedagoga a skladatele Jiřího Reinbergera, od jehož narození uplynulo letos v dubnu 100 let. Na úvodním festivalovém koncertu 7. srpna vystoupí poslední dva Reinbergerovi žáci – Josef Popelka a Josef Rafaja, dnes přední čeští varhanní umělci. Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba na závěrečném koncertu festivalu 25. září uvede Reinbergerův koncert pro varhany a orchestr a písňový cyklus. Ten zazní ve světové premiéře.
Festivalové hudební večery začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět.
Předprodej vstupenek zahájen.
Vstupenky lze zakoupit za 360,- Kč v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA nebo hodinu před zahájením koncertu u vstupu do svatojakubské baziliky. Tam také budou k dostání zlevněné vstupenky pro studenty a seniory za 180 a 100 Kč.
Festival pořádá Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) pod záštitou náměstka ministra kultury Mgr. Miroslava Rovenského a náměstka hl. m. Prahy Ing. Václava Novotného.

Mezinarodni varhanni festival3

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály 92 znějícím rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.
Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) bylo založeno Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí u sv. Jakuba a vyhledávanou interpretkou světového formátu v roce 1996. Chřibková postupně vytvořila několik pravidelných hudebních cyklů: Podzimní varhanní pondělky, Vánoční a Velikonoční koncerty a také již zmíněný Mezinárodní varhanní festival.
Bližší informace o programu festivalu a medailónky účinkujících najdete v příloze a na www.auditeorganum.cz nebo na www.facebook.com/aomvf.

Zdroj foto: Mezinárodní varhanní festival, www.facebook.com/aomvf


 

PřihlášeníBanner

Tapír

Anketa

Chtěli byste více asijských filmů v našich kinech a TV?

96.6%   (56)
3.4%   (2)
0%   (0)
Loading...


Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Zlín zažil svou první Slam poetry

slam poetry 200Páteční večer 11. března ve Zlíně patřil Slam poetry. V Kavárně Továrna se díky pořadatelům festivalu Skrz Prsty sešlo několik slamerů, aby předvedli výkon na pomezí poezie a divadla, to vše za interakc...


Literatura

Klíč mistrů – klíč od brány ke štěstí?

altMáte pocit, že se vám nic nedaří? Patříte k lidem, kteří, ať dělají co dělají, stále mají nedostatek peněz, chatrné zdraví a smůla se jim lepí na paty? Zasadíte růži, vyroste vám lebeda, v létě na dovolené u moře vám pravidelně prší a ta...

Divadlo

ADAM A EVA = MUZIKÁLOVÁ KOMEDIE O VZNIKU SVĚTA, LIDÍ A LÁSKY

adamameva perexDivadlo Broadway Praha připravuje muzikálovou komedii ADAM A EVA, na jejímž vzniku se podílí řada zkušených tvůrců, kteří jsou zárukou vtipného, zábavného a profesionálně odvedeného představení. Slavnostn...

Film

Legendární parta aneb Když zeměkouli ovládneme strachem

legendarni partaDalší americký animovaný film, s málo vtipným názvem Legendární parta, je dílem společnosti UP – DreamWorks. Studio, které stvořilo Shreka a Madagaskar se ...