Nejkrásnější knihy roku: České publikace mají vysokou grafickou úroveň a přívlastek krásné si bezesporu zaslouží

Nejkrásnější knihy roku: České publikace mají vysokou grafickou úroveň a přívlastek krásné si bezesporu zaslouží

Tisk

knihovna perexSoutěž o Nejkrásnější knihy roku pravidelně vyhlašuje Památník Národního Písemnictví. O současnosti a budoucnosti této soutěže i trendech, které se ve vydávání knih objevují, si Kultura21 povídala s ředitelem Památníku Národního Písemnictví Mgr. Zdeňkem Freislebenem

 

 

Vnímáte v soutěži o Nejkrásnější knihy roku nějaké nové trendy například ve výtvarném zpracování knih, ilustracích apod.? 
Je zřejmé, že dochází především ke zkvalitnění knih v technologickém měřítku. Mám tím na mysli různé knihařské úpravy, neobvyklé formáty a pochopitelně polygrafické zpracování. To nakonec souvisí i s výtvarným zpracováním, které obsahuje řadu originálních a neobvyklých přístupů. 

Jak vysoký je zájem o účast v soutěži, která nakladatelství jsou stálicí a účastní se soutěže pravidelně? 
V současné době se dá říci, že zájem o soutěž je standardní v počtu přihlášených nakladatelství. Jsou to zcela jistě právě ti přední nakladatelé, mezi něž patří například nakladatelství Argo, Baobab, KANT, Arbor Vitae nebo Paseka. Nelze také opomenout velkou řadu institucí a muzeí, které se pravidelně této soutěže účastní se svými výtvarnými katalogy nebo odbornými publikacemi. V posledních letech jsou to právě ony, které přinášejí velmi zajímavě řešené publikace a zároveň spolupracují s celou řadou předních úpravců knih. 

knihovna katalogKatalog

Vyvíjí se v posledních letech nějak počet přihlášených knih, zvyšuje se nebo došlo v počtu přihlášených k nějakým výkyvům apod.? 
Zatímco počet nakladatelů, jak již jsem zmínil v předchozí otázce, se příliš nevychyluje, stoupá naopak počet přihlášených knih, to znamená, že nakladatelé vydají za knižní rok opravdu významné nebo kvalitně provedené knihy. 

Převládají mezi vítězi výpravné publikace, nebo naopak jde o spíš skromnější, ale výtvarně a technicky dokonale provedené knihy? 
Domnívám se, že trend je spíše k určitému minimalistickému pojetí knihy, což ale neznamená, že se neobjevují výpravné publikace, mezi něž patří především odborné katalogy z tematických výstav nebo některé publikace, které mají fotografický či obrazový charakter. Jako zajímavost lze uvést, že se objevují i některé firemní katalogy na velmi dobré grafické úrovni. 

knihovna katalog bKatalog

Zaznamenáváte nějaký posun v tiskařském a knihařském zpracování knih přihlášených do soutěže? 
Co se týká tiskařského a technického zpracování knih, je zde značný posun ke kvalitě. Zatímco v minulosti technická porota vyřazovala řadu publikací pro knihařské zpracování a různé technologické chyby, v současnosti lze konstatovat, že žádná z knih nebývá z této oblasti vyřazena. Je to dáno určitě tím, že současní nakladatelé si uvědomují, že kniha je celý komplet kvalitních prací od grafické úpravy k vytištění kvalitních obrazových reprodukcí až po zmiňované knihařské zpracování. Právě u něj se objevují již dříve zmiňované neobvyklé formy zpracování obálek či zajímavé možnosti vnější úpravy. 

Kam by podle vás měla soutěž v budoucnu směřovat? Měla by například porota vytipovávat publikace, které by si tento titul zasloužily a sama co nejaktivněji  oslovovat nakladatelství, aby přihlásila to nejlepší ze svého katalogu? Nebo se spoléhá na to, že nakladatelství sama budou mít zájem se špičkovou produkcí pochlubit?
Pochopitelně Památník národního písemnictví, který je pořadatelem soutěže ve spolupráci s Ministerstvem kultury, zajímá i otázka dalšího směřování této soutěže. Z těchto důvodů proběhlo několik jednání s členy porot a odborné veřejnosti již v minulých letech, které se věnovaly dalšímu vývoji této soutěže. Mezi ně patří například doplnění přihlášených publikací o další kategorie či hledání nových forem hodnocení soutěže, její prezentace a další možnosti a varianty, které souvisí s jejím zkvalitněním a pochopitelně i významem. 

knihovna expozice aKnižní expozice

Sledujete podobné soutěže v zahraničí a inspirujete se jimi? Pokud ano, jak si v kvalitě zpracování knih stojí Česká republika v porovnání se zahraničím? Nejkrásnější knihy se pravidelně vystavují na veletrhu Svět knihy. Putuje výstavní soubor knih ještě někam jinam, slouží někde například jako propagace české knihy v zahraničí? Pokud ano, kde, při jakých příležitostech? 
Máme možnost porovnat podobné soutěže v zahraničí, například s německou, švýcarskou, norskou produkcí a pochopitelně jsou pro nás i určitou inspirací. V případě prezentace kvality české knihy se kolekce nejkrásnějších knih roku pravidelně představuje na zahraničních knižních veletrzích, jako je Frankfurt nad Mohanem, Lipsko, Paříž, ale i další místa po celé Evropě. Naše instituce navíc velmi úzce spolupracuje se slovenskou soutěží Najkrajšie knihy Slovenska, kde zároveň tyto kolekce knih pravidelně představujeme. O tom, že česká kniha má své kvality svědčí i řada mezinárodních ocenění právě pro svou grafickou úroveň. 

knihovna expozice cKnižní expozice

Slouží ocenění Nejkrásnější kniha také jako určitá značka kvality? Například stalo se někdy, že by ocenění pomohlo prodeji knihy nebo třeba propagaci do zahraničí ve formě překladu a následného vydání? 
Ocenění Nejkrásnější kniha roku je určitě velmi pozitivní pro nakladatele, ale myslím, že slouží i k jistému vzestupu kvality vydávaných knih. Usilujeme také o to, aby oceněné knihy byly prezentovány s označením jako Nejkrásnější české knihy roku v knihkupectví. Jednou z možností bylo vydání plakátu s oceněnými nejkrásnějšími knihami. Nakonec o tom, že česká kniha má dobrý zvuk, svědčí i to, že v minulých letech si jedno z japonských muzeí věnovaných knize vyžádalo a prezentovalo několik kolekcí knih ze soutěží včetně poskytnutí katalogu nejkrásnějších českých knih, který byl přeložen do japonštiny. 

knihovna vyhlaseni 2012Vyhlášení výsledků 2012

Co byste soutěži popřál do dalších let její existence? 
Určitě bych si přál, aby kvalita české knihy, jak po obsahové, tak vizuální podobě byla produktem, který bereme do rukou s pocitem něčeho mimořádného a krásného.

Děkujeme za rozhovor!

knihovna portret 063Mgr. Zdeněk Freisleben

Zdroj foto: s laskavým přispěním pana Mgr. Zdeňka Freislebena


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

S odstupem bych po poslechu alba už zase mnoho věcí udělal jinak, říká Oldřich Bohadlo

bohadlo 200Někde tam jsi. To je název debutového alba náchodského tria BohadloBand, jejímž výhradním autorem je její kapelník, kytarista a zpěvák Oldřich Bohadlo. Jeho texty, melodie a zpěv jsou poznávací značkou skupiny, která se sice na první pohled může j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

ALŽBETA STANKOVÁ – DIVADLO KALICH

kalich 200Alžbeta Stanková je herečkou v Divadle Kalich, její přechozí zkušenosti jsou však i z Radošinského národního divadla, známe ji z filmu Rebelové nebo ze seriálu Rodinná pouta. V Divadle Kalich ji uvidíme v představení Osmý světadíl.

...

Literatura

Dlouhá noc v Paříži

dlouha noc v parizi perexŠpionážní thriller z prostředí IT, do kterého je vtažen Izrael, Francouzi, čínská mafie i ruské zájmy, zobrazuje konflikt profesní cti s touhou po moci a pen...

Divadlo

James Harries a další známí i začínající umělci vystoupí za záchranu kostela na Festivale KUKOKLI: 21. – 23. července

Festival KUKOKLI  foto Vojtěch Krunt 15Léto a festivaly pod širým nebem zkrátka patří k sobě. Návštěvníky všech generací od 21. do 23. července přivítá KUKOKLI 2023. Šestý ročník multižánrového festivalu opět oživí chátrajíc...

Film

Herec Lukáš Vaculík se představí v rodinné komedii „Tady hlídáme my“

tady hlidame my 200Nová rodinná komedie režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče, TADY HLÍDÁME MY (2021), byla slavnostně uvedena v předpremiéře na 53. Filmovém a televizním festivalu OTY HOFMANA. V hlavních rolích se představí Lukáš Vaculík, Jitka Jež...