Viki: Bigbít to nikdy nebyl

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

Tisk

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A já ačkoliv jsem spíše příznivkyně tvrdší hudby, musím přiznat, že mě její niterné skladby jednoduše dostaly.


Asi se shodneme na tom, že k hudbě se nelze nijak dostat, tu prostě člověk v sobě má a nebo nemá. Každopádně spatřuji velký rozdíl v tom cvičit pod dozorem paní učitelky na piano, anebo psát vlastní písničky. Vzpomenete si, kdy jste se z pouhé interpretky stala svébytnou autorkou?

Bylo to někdy kolem dvacítky, kdy jsem si zkusila brnkat nějakou melodii na klavír. Ohlédnu-li se dnes zpět, texty psané v té době mi připadají srandovní, ale první impuls k tomu, abych zkusila něco svého, mi dal vlastně táta, který jednou, když jsme si "hráli" jen tak pro sebe převzaté písně, řekl: „ A nechceš něco zkusit napsat?" Ani nevím, zda by mě to do té doby napadlo. Moc jsem si v tom přeci jen nevěřila.

Každý autor má svůj svébytný rukopis, někdy trvá než se k němu dopracuje. Jak jste se konkrétně formovala vy? Našla by se u vás nějaká přechodná období typu big beat, nebo jste měla od počátku jasno, co chcete dělat?
Řekla bych, že jsem na začátku dělala to, co teď. Postupem času se spíš formovalo právě  to tvůrčí sebevědomí. A také jsem vystřídala doprovody v kapele, kdy jsem chtěla mít například kontrabas, elektrickou kytaru, občas i smyčce. Měla jsem dvě takové kapely a došla k závěru, že úplně bohatě stačí melodika a rytmus. Doufám, že bigbít to nikdy nebyl. Takže dnes jsem se opět vrátila tam, kde jsem byla na začátku (klavír a bicí). Ale člověk si tím určitě musí projít. Je to fajn zkušenost.

viki harmonika

S tím souhlasím. Každý se nějak vyvíjí. Každopádně, my Češi, jsme v hudbě pověstní tím, a myslím nejen v hudbě, že potřebujeme jasně definované žánry, říkáme tomu škatulky. Kdyby vám někdo dal za úkol se do nějaké z nich zařadit, která by to byla?
Já bych řekla, že rozhodně pop. Mnoho interpretů to bere jako urážku,ale já jsem přesvědčená o tom, že osmdesát procent hudby je vlastně nakonec pop. I jazz bývá někdy dost melodický, stejně jako například country.

Nemrzí vás, že se ze současné hudby vytrácí originalita? Zdá se, že se na nás valí ze všech koutů stále stejná písnička a my jsme s tím vlastně spokojení.
Dříve jsem nad tím kroutila hlavou, ale  nemá  to cenu. Byl by to boj s větrnými mlýny. Ale pokaždé, když slyším nějakou píseň v rádiu, která mě třeba nezaujme, snažím se na to hledět i z jiné stránky. Jak toho ten interpret dosáhl apod. A to beru jako chvályhodné. Mám respekt vlastně ke každému, kdo něco dokázal.

Samozřejmě každý úspěch stojí velké úsilí. Přesto bych se ještě vrátila k tomu, jestli vás napadá, co s trendem „jedné populární písničky“ udělat. Měli bychom být jako posluchači vynalézavější a náročnější? A nehrají v tom roli i média?
Média mají dle mého názoru ten největší vliv. Jsem přesvědčena o tom, že kdyby se v rádiích hrála i sofistikovanější muzika, lidé by reagovali pozitivně. Mnoho lidí je velmi vnímavých a nezaleží to na jejich hudební inteligenci. Jen jim to naservírovat.

viki foto

Kéž by někdo ten odvážný krok v médiích udělal. Každopádně nejdůležitější pro muzikanta je kontakt s živým publikem. Jak na vaše mnohdy velice lyrické a něžné skladby reaguje?
Pokud příjde někdo po koncertě a řekne, že ho to zasáhlo, je to samozřejmě to nejkrásnější, co můžu slyšet. Nebo když vidím, že někdo vytáhne kapesník, to je ta největší satisfakce, kdy si říkám, že to, co dělám, má cenu. Ale potom se najdou i tací, kteří pískají při koncertě, že je to nuda a zda by tam nebylo něco veselejšího. Moc dobře si pamatuji, jak na jednom z prvních koncertů na nejmenovaném festivalu, na mě jeden podnapilý fanoušek hodil desetikorunu a zařval: „Táhni pryč a kup si radši pivo."

To je trochu tragikomická historka.... Každopádně většinu svého času trávíte ve spojení hudbou. V březnu jsme oslavili měsíc knihy, takže se musím zeptat, jaký máte vztah ke knihám? Najdete si někdy chvilku na čtení a po čem nejraději sáhnete?
Knihy mám velmi ráda. Dnes, když čtu, mám pro to ráda klid. Takže čtu, pokud nedělám muziku.Mám své favority a knihy si půjčuji. Můj oblíbenec je Karel Čapek. Považuji ho za génia. Ale poslední dobou mě velmi zasáhly knihy od Hermana Hesse. Příjde mi, že mi mluví z duše. Naposledy jsem četla o E. Fromma " Umění milovat", což mě též hodně otevřelo oči. Nemám vyhraněný žánr. Čtu vše. A miluji poezii.

Teď na jaře se všichni probouzíme k větší aktivitě a proto by mě zajímalo, co připravujete, jestli nové cédéčko, nebo nějakou novou spolupráci?
Točím teď doma nové album celé v češtině a už se moc těším, co z toho vznikne. Jsem ráda, že mám naprostou svobodu a nikdo mě do ničeho netlačí a neříká, co mám dělat. Na jaře budu dělat nový videoklip k novému singlu. A v září bych ráda desku pokřtila.

viki okno

O hudbě by se opravdu nemělo moc mluvit, měla by se poslouchat, a proto můžete naše čtenáře pozvat na nějaké své koncerty?
Hraji vždy jednou za tři týdny v Praze v kavárně Monolok v Moravské ulici. Další koncerty aktualizuji vždy na hudebních stránkách ( www.bandzone.cz ), takže když bude chuť, budu moc ráda, když si mě čtenáři přijdou poslechnout.

Děkuji za rozhovor

Autor fotografií: Hynek Polák


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich vystoupeních hrajeme průřez celé naší tvorby, říká Vladan Vavruša

gaia foto perexPop-rocková kapela GAIA má už leccos za sebou, hlavně řadu vystoupení, nepřehlédnutelné úspěchy v regionu a narůstající původní tvorbu. Zatímco v září proběhl v Otrokovicích křest CD Druhá múza, kde jako zpěvačka debutuje Bára Havelková, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Temperamentní tango na nádvoří historického pivovaru v Dalešicích

Quintet perexMezinárodní hudební festival Petra Dvorského nabídne ve svém jubilejním 20. ročníku svým posluchačům temperamentní tango. Abychom se o tangu a jeho protagonistech z Escualo Quintetu dověděli více, položili jsme několik otázek Jakubovi Jedl...


Literatura

Cestou – osudy českých legionářů v Rusku

cestou 200Historik a pedagog Dalibor Vácha předkládá čtenářům román Cestou, v němž se opět jako ve své prvotině Červenobílá (2014) věnuje osudům československých legionářů v Rusku. Obě knihy vydalo nakladatelství Knižní klub.

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Perly na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

mffkv 200Novou znělku k 48. MFF KV natočil režisér Martin Krejčí a kameraman Štěpán Kučera spolu s loňskou návštěvnicí festivalu britskou herečkou Helen Mirrenovou v Londýně na začátku června...