Vyrazte díky nám na Dny severu 2018
Banner

Vyrazte díky nám na Dny severu 2018

Email Tisk

dny severu 200Letos se uskuteční devátý ročník našeho největšího festivalu Dny Severu, který se tentokrát věnuje tématu tabu a probíhat bude v Praze, Brně a Bratislavě. Hostem bude například švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt, finský autor Jussi Valtonen a české autorky Petra Soukupová a Markéta Baňková. Na programu jsou filmová promítání, divadelní představení či přednáška. My pro vás máme vstupenky na představení Něco se musí zlomit.

Severské země vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde žádná cenzura neexistuje. Neplatilo to však vždy. V minulosti se na Severu tabuizovala celá řada oblastí lidského života od sexuality přes diskriminaci původního obyvatelstva po „nevhodná“ témata v knížkách pro děti. „Dny Severu letos nabídnou prostor k diskusi nad vybranými severskými kulturními díly, která lze chápat jako kontroverzní nebo která se dotýkají témat, o nichž se z různých důvodů mlčí,“ říká organizátorka Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu.

Festival nabídne dvě spisovatelské besedy se severskými hosty. Švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt, autorka knihy O smrti smrťoucí, bude diskutovat o tabu v dětské literatuře s českou autorkou Petrou Soukupovou, a to 24. 10. v Brně a 25. 10. v Praze. O týden později ve vzducholodi Gulliver v pražském Centru současného umění DOX vystoupí finský spisovatel a držitel prestižního ocenění Finlandia Jussi Valtonen, který v románu Oni nevědí, co činí ukazuje odvrácenou stranu moderní společnosti. Debatovat bude s českou spisovatelkou Markétou Baňkovou. Valtonen bude hostem besed také v Brně a Bratislavě.

Na programu je též komentované divadelní představení Dánská občanská válka 2018-24 Divadla Na zábradlí a tři filmová promítání: švédský snímek o vztazích androgynního chlapce Něco se musí zlomit, islandský syrový příběh Děti, který se nevyhýbá šikaně, schizofrenii či kriminálnímu podsvětí, a chybět nebude ani Sensuela, finský erotický film ze 70. let, jehož hlavní hrdinkou je krásná sámská dívka na scestí. V Brně festival doplní přednáška nordistky Karolíny Stehlíkové o skandinávských pořadech, které předestírají téma sexuální výchovy a erotiky z netradičního úhlu.

dny severu1

Něco se musí zlomit je kontroverzní švédský snímek o androgynním chlapci Sebastianovi hledajícím lásku, lidskou blízkost a místo ve světě, který někdy až příliš lpí na zaběhnutých vzorcích.

Sebastian touží po porozumění, lásce i obyčejné lidské blízkosti. Životem proplouvá, aniž by v něm viděl valný smysl, samotu řeší vzplanutími na jednu noc. Všechno se obrátí, když se Sebastian během jednoho takového bouřlivého večera setká s Andreasem. Navážou spolu vztah plný vášně, ale také nejistot a pochyb. Dovede se Andreas vyrovnat s tím, že Sebastian a tajemná Ellie, s níž se oné noci seznámil, jsou jedna a tatáž lidská bytost?

dny severu 2 neco-se-musí-zlomit

Soutěžní úkol: Napište nám jméno autora románu, na jehož motivy je film Něco se musí zlomit.
Správnou odpověď naleznete ZDE.

Odpověď zasílejte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , do předmětu mailu napište Dny severu a nezapomeňte připojit celé jméno a adresu. Duplicitní a neúplné maily budou ze soutěže vyřazeny.
Uzávěrka soutěže bude 14. října 2018

Z došlých odpovědí, které budou splňovat všechny uvedené podmínky, vylosujeme jednoho výherce, který získá 2 lístky na promítání švédského filmu Něco se musí zlomit, které se koná 23. 10. v 19:00 v Kině Evald.

Výsledky soutěže se jménem výherce zveřejníme na facebooku a informaci o výhře zašleme mailem.

Přejeme hodně štěstí a děkujeme Skandinávskému domu za soutěž!


 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)


Literatura

Eva Hölzelová: Hvězdná obloha

200liPři četbě této neobvyklé knihy inspirované řeckými bájemi a pověstmi a astronomickými souhvězdími severní oblohy, jsem bojovala se dvěma silnými emocemi. První byla naprostá neschopnost se od knihy odtrhnout, jak je čtivě a mistrně napsaná. Druhá byla ovše...

Divadlo

Epochální výlet rodiny Smolíkovy

smolikovi200„S písní bláznivou a s trochou smůly v patách čtyři klauni jdou, kam, kdo ví kam,…“ Přesně těmito slovy začíná úvodní znělka mnoha generacemi milovaného animovaného seriálu o maďarské rodince Smolíkových a jejich mrzoutském sousedovi Dr. Halířo...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...