Mezi ploty v novém kabátě vyvrcholí v říjnu

Email Tisk

boh 200Projekt Mezi ploty se v roce 2014 představuje v nové podobě. Kromě festivalu v areálu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice, který se tentokrát uskuteční ve dnech 4. a 5. října, bude zahrnovat také spolupráci s Českou televizí a veřejnou sbírku se zprávami DMS na pomoc duševně nemocným. Akce Mezi ploty se letos zařadila mezi charitativní projekty České televize. Organizátoři mají tentokrát větší ambice, než jen nabídnout návštěvníkům výjimečné kulturní zážitky.

 

Chtějí také otevřít volnou komunikaci o problémech duše a nenásilně nabídnout pomoc všem, kteří zažívají stres, napětí, úzkost, duševní krizi nebo jen těžké životní období. Česká televize den před festivalem, v pátek 3. října, odvysílá speciální prodloužené vydání pořadu Hyde Park, kde budou na dotazy diváků odpovídat a nabízet pomoc přední odborníci na lidskou duši pod vedením ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice MUDr. Martina Hollého, předsedy České psychiatrické společnosti ČLS JEP.
Mezi ploty v tomto roce svojí účastí na festivalu podpoří například Tomáš Klus, Lou Fanánek Hagen se skupinou Tři sestry ve skvělém akustickém setu, Čechomor, Ewa Farna, Sto zvířat, Čokovoko, Michal Horáček s Českým kalendářem, Lenka Filipová se svou dcerou Lenny, Celeste Buckingham, Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Michal Malátný známý z hudební skupiny Chinaski s programem věnovaným dětem, Sunflower Caravan, Květy, Republic of Two, Tonya Graves, Václav Neckář, Laco Déczi, Pavel Šporcl, HaDivadlo, Anna Polívková s duem Aniby neřekla, Albert Černý s Lake Malawi a desítky dalších významných představitelů tuzemské kulturní scény.

boh 1


Spolupráce s Českou televizí vyvrcholí odvysíláním setkání herečky Dejvického divadla Simony Babčákové s jejími kolegy, kteří sami překonali různé životní pády nebo psychické potíže. Záznam ze setkání bude vysílat program ČT2 v první den festivalu. „Jde o to, aby se diváci s těmito slavnými lidmi mohli identifikovat a uvědomit si, že se svými problémy nejsou sami a že existuje cesta k řešení,“ vysvětlil David Smoljak, který tento pořad scénáristicky připravuje za projekt Mezi ploty. Účast již potvrdili Olga Šípková, Lou Fanánek Hagen, Václav Marhoul, Jan Kalina ze skupiny Sto zvířat, Michal Horáček, Ewa Farna, Jan Neckář a Václav Neckář či zakladatel festivalu Mezi ploty Robert Kozler.

Součástí projektu Mezi ploty je letos i sbírka s dárcovskými SMS zprávami na pomoc duševně nemocným. Její výtěžek pomůže Nadaci Bona s vybudováním počítačového pracoviště, kde se budou psychiatričtí pacienti, zejména lidé trpící schizofrenií, učit pracovat s grafickými programy a získávat dovednosti, které jim pomohou s návratem do běžného života. Každý, kdo chce pomoci, tak může zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS MEZIPLOTY na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, více na www.darcovskasms.cz. Nebo je možné přispět na konto veřejné sbírky: 9 3 9 3 9 3 9 3 6 9/0800.

DMS budou propagovány zejména ve vysílání České televize. „Dlouhodobě se tématu fyzického a psychického zdraví věnujeme a naše diváky vzděláváme prostřednictvím našich pořadů i skrze spolupráci s neziskovými organizacemi. Proto jsme se zapojili do projektu o problémech duše, který letos nově přináší festival Mezi ploty, a také do podpory jeho DMS kampaně“, vysvětluje Monika Tomíčková, manažerka charitativních aktivit České televize.
Robert Kozler, který je i autorem nového formátu Mezi ploty, k tomu říká: „V naší civilizaci se o bolestech duše příliš nemluví. Nechceme nebo se bojíme odkrýt své vnitřní problémy. Stud, nepatřičnost, strach…, to jsou důvody, proč lidé bojují se svými starostmi sami. Přitom pouhé sdílení problému má zázračný účinek.“ Dodává také: „Mnohdy zapomínáme, že duševní nemoci jsou – stejně jako nemoci těla – spojeny s velkou lidskou bolestí. Myslím si, že jediná cesta, jak tomu aspoň zčásti porozumět, vede přes naše vlastní životní pády a vnitřní boje. Věřím, že když lidem nabídneme pomoc s psychickými problémy, budou otevřenější vůči trápení duševně nemocných a podpoří tuto veřejnou sbírku.“

Vedle umělců se festivalu zúčastní i renomovaní psychiatři a psychologové, kteří návštěvníky osloví krátkou přednáškou. Budou s nimi také komunikovat o tom, jak poznat, kdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc, a kde takovou pomoc mohou najít. „Duševní problémy mohou potkat doslova každého z nás. Přesto se řada lidí stále zdráhá pomoc vyhledat. Třeba proto, že se stydí nebo v sobě mají zakořeněnou jistou nedůvěru v obor psychiatrie nebo psychologie. Myslím, že komunikace odborníků s návštěvníky může pomoci tuto nedůvěru prolomit,“ uvedl Martin Hollý.
Petra Kovářová, Daniela Šteruská a Vendy Fenclová  tentokrát dramaturgii koncipovaly tak, aby odpovídala celkovému záměru nového pojetí projektu Mezi ploty. „Myšlenka tohoto festivalu se nám zdála nová, neotřelá a hlavně důležitá k šíření. A tak jsme se s hlavním motivem festivalu, tedy s péčí o duševní zdraví, snažily sladit i jeho dramaturgii,“ říká Kovářová.

boh 2

 

Kulturní program samotného festivalu se odehraje na šesti scénách:
Hlavní stage, kde zahrají například Ewa Farna, Bek Ofis, Čechomor, Jaroslav Uhlíř či Tomáš Klus a v akustickém setu legendární Tři setry, bude mít podtitul Komunikace. Z tohoto důvodu zde kromě hudební produkce bude moderátor také komunikovat s účinkujícími, kteří návštěvníkům „odkryjí svůj svět“ podobně jako hosté pořadu se Simonou Babčákovou v České televizi.
Návštěvníkům festivalu se poprvé otevře i prostor kostela bohnické nemocnice. Na této scéně se představí především interpreti, kteří přinášejí výraznou osobní uměleckou výpověď. Například jedna z nejvýraznějších hudebních osobností Dan Bárta, který vystoupí s Robert Balzar Triem, Vladimír Václavek, Maok nebo básník a textař v jedné osobě Michal Horáček se svým hudebním projektem Český kalendář.
Silně obsazená bude i alternativní scéna, kam přijede celá řada kapel, které se nebojí experimentovat a oslovovat i intelektuálně náročnější posluchače. Například dnes již legendární Čokovoko, Jablkoň, Polemic, Ille, Živé kvety, Lanugo, Květy, Republic of Two , Floex či eFeM.
V rámci Relaxační zóny, která nabídne velkou dávku jazzu, vystoupí mimo jiné Ondřej Ruml, Marta Töpferová, Tonya Graves , Yvonne Sanchez a další.
Akce Mezi ploty zůstává ovšem nejen hudebním, ale i divadelním festivalem. Proto nebude chybět ani divadelní scéna v Divadle Za plotem, kde zahraje HaDivadlo, divadlo VOSTO5, hudebně-divadelní duo Aniby neřekla s Annou Polívkovou nebo domácí Bohnická divadelní společnost.
Festival také udělá vše pro to, aby potvrdil svou pověst podniku vstřícného k rodinám s dětmi. Na scéně věnované dětem vystoupí soubory a umělci, kteří mají potenciál zaujmout celou rodinu. Například již zmíněný Michal Malátný, soubor Buchty a loutky, Sto zvířat nebo Divadlo duší spřízněných. Dětskou scénu se rozhodla doplnit také stanice Déčko České televize. O interaktivní zábavu pro děti se postarají například oddíly pražského Junáka, výtvarný Ekoateliér a mnoho dalších.

Vstupenky jsou až do 3. října k dispozici v předprodeji sítě Ticketstream za zvýhodněné ceny: 230 Kč za jednodenní a 350 Kč za dvoudenní vstupenku. Lze je zakoupit i jako e-ticket přes internet. Na místě budou vstupenky k dostání za 280 a 400 Kč.

Více informací na: www.meziploty.cz

 Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Koně budou v jezdecké show cválat pro Kapku naděje

kone 200Poslední červencová sobota nabídne podívanou s nevšední koňskou show. Uskuteční se již IV. ročník benefiční akce s názvem Koně pro Kapku naděje, která přinese jezdeckou přehlídku plnou krásné hudby, tance, efektů a pestrých kostýmů. Konat se bude 30....

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jiří Markvart: Pražská buzna. Víte, jak spolehlivě poznáte teplouše? Čte cosmopolitan a občas ho i pije.

buzna perexK Pražské buzně jsem se dostala úplně náhodou, a to nejen proto, že jsem hetero. Stojím si takhle v knihkupectví, vybírám knížku pro otce k narozeninám a mimoděk mi padne zrak na dílo s tímto prazvláštním názvem. Ze zvědavosti jsem ho otevřela ...

Divadlo

Čtvrteční Annu Kareninu zpestří křest knihy Jen pár vět
 

Krest KnihyPředstavení Anna Karenina, které se uskuteční již ve čtvrtek 12. října, bude mít slavnostní nádech. Bude totiž korunováno křtem knihy Jen pár vět…, jejíž autorkou je zpěvačka, libretistka a představitelka titulní role Anny Kareniny Pavl...

Film

Pohádka o Popelce se nekonala

altSekce Noční horizonty zlínského filmového festivalu přináší filmy “nedětské a nemládežnické”. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak vězte, že stojí za to zůstat vzhůru, odolat ostatním filmovým svodům a zamířit do kina. Zaváhat se nevypla...