První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově

První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově

Email Tisk

panoptikum 200V útrobách husitské modlitebny na žižkovském náměstí Barikád v těchto dnech vyrůstá experimentální divadelní konstrukce, jež svou formou a podstatou může výrazně ovlivnit chápání divadelního prostoru. Je inspirována architektonickým konceptem panoptikonu – kruhové budovy, kde jediný člověk v jejím středu může sledovat kteroukoli místnost u obvodové zdi, původně zamýšlené jako vězení.

 

V případě tohoto divadelního panoptikonu sedí diváci na otočných židlích, které jim umožňují točit se v libovolném směru nezávisle na ostatních a sledovat tak kteroukoliv akci na obvodovém jevišti i mimo něj.

Výstavbu a provoz projektu zajišťuje skupina dobrovolníků a divadelních nadšenců pod vedením autora konceptu Václava Šindeláře. S pomocí vlastních finančních zdrojů má vzniknout prototypní verze o kapacitě 90 míst, uspořádaných v okruzích, nikoliv v řadách, osázená starými nepoužívanými otočnými židlemi. Vyvýšené jeviště bude pak složeno z dřevěných palet a desek.

Panoptikon Barikáda vzniká z čistého nadšení posunout kulturu o kousek dál za pomoci dobrovolníků. První divadlo bude tvořené z palet, nevyužitého nábytku a ekonomicky dostupného dřevěného materiálu. Stavbu mohou příznivci podpořit na crowdfoundingovém webu: http://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikada.

Slavnostní otevření prostoru je naplánováno na 18. prosince, na konci ledna příštího roku sehraje umělecký soubor panoptikonu Barikáda víc jak 40 let neuvedenou hru Egona Bondyho Nic jsem si nemyslel. Ta bude zároveň prvním celovečerním divadelním představením realizovaným v tomto jevištním uspořádání v historii světového divadla.

panoptikum

Průběžné informace o vývoji a novinkách v projektu naleznete na www.facebook.com/panoptikonbarikadahttp://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikadaNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Jiří Zmožek: Každá písnička má svůj životopis

Zmozek ZagorovaSupraphon k pětasedmdesátinám velkého melodika české populární hudby Jiřího Zmožka vydal Zlatou kolekci, která obsahuje 60 písní na 3CD. Hity Jiřího Zmožka patří k nejznámějším a nejúspěšnějším původním českým šlágrům, které u nás v osmdesátých letech vz...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Valerie Steele: "Freud módy" v Praze

exh katherinWermke 200Valerie Steele PhD., ředitelka a kurátorka newyorského muzea Fashion Institute of Technology přiblíží téma v Čechách doposud neznámé: genezi vzniku haute couture.

...

Literatura

Předvídá Fredrik T. Olsson hrůznou budoucnost?

oko200Už ve své prvotině švédský spisovatel Fredrik T. Olsson nabídnul zajímavé téma – rozluštění zprávy, která má zachránit celý svět před záhubou, ukryté v lidské DNA. Tehdy se spojil kryptolog William Sandberg a sumeroložka Janine. Tentokrát bude William vyj...

Divadlo

Nejlepší kulturní zařízení v Praze 4

na jezerce 200Divadlo Na Jezerce získalo primát v kategorii Nejlepší kulturní zařízení v Praze 4. Zároveň bylo součtem zaslaných hlasů vyhlášeno Provozovnou roku 2016.  Anketu o nejlepší provozovnu v Praze 4 každoročně vyhlašuje úřad této největší městské ...

Film

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku 2016

filmfest pisek 200Jako každý rok studenti píseckých filmových škol pořádají Mezinárodní festival studentských filmů a letošní ročník bude opravdu nabitý.
Minulý rok studenti ukázali, jak moc "žerou film" a letos nám všem chtějí připomenout, že s...