První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově

Kultura21.cz

První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově

Email Tisk

panoptikum 200V útrobách husitské modlitebny na žižkovském náměstí Barikád v těchto dnech vyrůstá experimentální divadelní konstrukce, jež svou formou a podstatou může výrazně ovlivnit chápání divadelního prostoru. Je inspirována architektonickým konceptem panoptikonu – kruhové budovy, kde jediný člověk v jejím středu může sledovat kteroukoli místnost u obvodové zdi, původně zamýšlené jako vězení.

 

V případě tohoto divadelního panoptikonu sedí diváci na otočných židlích, které jim umožňují točit se v libovolném směru nezávisle na ostatních a sledovat tak kteroukoliv akci na obvodovém jevišti i mimo něj.

Výstavbu a provoz projektu zajišťuje skupina dobrovolníků a divadelních nadšenců pod vedením autora konceptu Václava Šindeláře. S pomocí vlastních finančních zdrojů má vzniknout prototypní verze o kapacitě 90 míst, uspořádaných v okruzích, nikoliv v řadách, osázená starými nepoužívanými otočnými židlemi. Vyvýšené jeviště bude pak složeno z dřevěných palet a desek.

Panoptikon Barikáda vzniká z čistého nadšení posunout kulturu o kousek dál za pomoci dobrovolníků. První divadlo bude tvořené z palet, nevyužitého nábytku a ekonomicky dostupného dřevěného materiálu. Stavbu mohou příznivci podpořit na crowdfoundingovém webu: http://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikada.

Slavnostní otevření prostoru je naplánováno na 18. prosince, na konci ledna příštího roku sehraje umělecký soubor panoptikonu Barikáda víc jak 40 let neuvedenou hru Egona Bondyho Nic jsem si nemyslel. Ta bude zároveň prvním celovečerním divadelním představením realizovaným v tomto jevištním uspořádání v historii světového divadla.

panoptikum

Průběžné informace o vývoji a novinkách v projektu naleznete na www.facebook.com/panoptikonbarikadahttp://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikadaNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)

Z archivu...

Čtěte také...

POSLEDNÍ ŘÍJNOVÝ VÍKEND SE NESL VE ZNAMENÍ POCT JARMILE ŠULÁKOVÉ IN MEMORIAM

valassky slavinUplynulý víkend se dostalo valašské pěvecké legendě Jarmile Šulákové (1929-2017) hned tří významných poct v Rožnově pod Radhoštěm, na Pražském hradě a na Vsetíně.

 

...

Literatura

Co si můžeme udělat doma sami?

Delame si to sami 200Podle Aleny Thomas, která na toto téma vydala již druhou knihu, rozhodně ledacos. Jak vysvětluje v úvodu své knihy, vše začalo, když ji oslovila redaktorka Nakladatelství JOTA Pavla Nejedlá, aby vydala recepty ze svého blogu. Pr...

Divadlo

22. Setkání Stretnutie je za námi, návštěvnost vzrostla

Setkani Vasaryova 20022. ročník česko - slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie 2017 v Městském divadle Zlín se vydařil. Ve dnech 16. - 20. května přilákal pestrý nejen divadelní program 7500 diváků, což je o 1500 více než loni. Patro...

Film

Vykutálená parta z Madagaskaru je zpět

altČtveřice zvířecích uprchlíků z newyorské ZOO se k nám vrací ve svém třetím dobrodružství. Tentokrát je osud zavede do kasina v Monte Carlu, stanou se součástí bankrotujícího cirkusu doufajíce, že s jeho pomocí se dostanou nazpět do své milované domoviny, broo...