První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově
Reklama
Banner
Banner

První divadelní panoptikon vznikne na Žižkově

Email Tisk

panoptikum 200V útrobách husitské modlitebny na žižkovském náměstí Barikád v těchto dnech vyrůstá experimentální divadelní konstrukce, jež svou formou a podstatou může výrazně ovlivnit chápání divadelního prostoru. Je inspirována architektonickým konceptem panoptikonu – kruhové budovy, kde jediný člověk v jejím středu může sledovat kteroukoli místnost u obvodové zdi, původně zamýšlené jako vězení.

 

V případě tohoto divadelního panoptikonu sedí diváci na otočných židlích, které jim umožňují točit se v libovolném směru nezávisle na ostatních a sledovat tak kteroukoliv akci na obvodovém jevišti i mimo něj.

Výstavbu a provoz projektu zajišťuje skupina dobrovolníků a divadelních nadšenců pod vedením autora konceptu Václava Šindeláře. S pomocí vlastních finančních zdrojů má vzniknout prototypní verze o kapacitě 90 míst, uspořádaných v okruzích, nikoliv v řadách, osázená starými nepoužívanými otočnými židlemi. Vyvýšené jeviště bude pak složeno z dřevěných palet a desek.

Panoptikon Barikáda vzniká z čistého nadšení posunout kulturu o kousek dál za pomoci dobrovolníků. První divadlo bude tvořené z palet, nevyužitého nábytku a ekonomicky dostupného dřevěného materiálu. Stavbu mohou příznivci podpořit na crowdfoundingovém webu: http://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikada.

Slavnostní otevření prostoru je naplánováno na 18. prosince, na konci ledna příštího roku sehraje umělecký soubor panoptikonu Barikáda víc jak 40 let neuvedenou hru Egona Bondyho Nic jsem si nemyslel. Ta bude zároveň prvním celovečerním divadelním představením realizovaným v tomto jevištním uspořádání v historii světového divadla.

panoptikum

Průběžné informace o vývoji a novinkách v projektu naleznete na www.facebook.com/panoptikonbarikadahttp://www.katalyzator.cz/projekt/10-panoptikon-barikadaNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

POLETÍME?: KAŽDÁ PÍSNIČKA SI SAMA ŘEKNE, JAK MÁ VYPADAT

pol 200Kapela Poletíme? je tu s dalším albem, které již 18. 11. pokřtila v brněnském klubu Fléda a 25. 11. jej pokřtí v pražském Futuru. Album je to zase originální, vtipné i závažné, a hudebně, jak jinak, velmi zajímavé. Prostě s albem, které si nepustíte j...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

11. Prague Proms nabídne Disneyho, Buddy Rich Bigband, operní gala, Horáčka i hudbu k videohrám

Proms Bobby Shew 200Letošní 11. Mezinárodní hudební festival PRAGUE PROMS otevře 10. června tradiční koncert na Václavském náměstí Hollywood Nights. Český národní symfonický orchestr pod širým nebem připomene skladby z filmů a televizních seriálů E....


Literatura

„Člověk může umřít jen jednou“

chlapec-ktery-nasledoval-sveho-otce-do-osvetimi 200V nakladatelství Jota vyšla kniha Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi obsahující skutečný příběh z prostředí koncentračních táborů. V Knihcentrum.cz byla...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Váňa: Největší závod je život sám

josef vanaV den 6. září 2012 se v našich kinech koná premiéra nového časosběrného celovečerního filmového dokumentu „Váňa“ o nezdolném sportovci a osobnosti světového formátu, o Josefu Váňovi.  Scénář filmu a režie byly sv...