Skupova Plzeň 2015 bude oslavou světového loutkářství. Součástí je i pouliční představení obřích loutek.

Skupova Plzeň 2015 bude oslavou světového loutkářství. Součástí je i pouliční představení obřích loutek.

Email Tisk

carros200V rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 přijíždějí obří loutky španělské skupiny Carros de Foc otevřít festival Skupova Plzeň. Od 28. do 30. srpna potkáte v centru Plzně dvanáctimetrové marionety, dvacetimetrového draka nebo létajícího ptáka. Loutky budou vystaveny v ulicích každý den odpoledne, večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Niña, kde společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů a akrobatů pod taktovkou společnosti ArtProm promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště.

 


Kromě unikátní show obřích loutek uvede letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň také nejnovější inscenace francouzských mistrů La Pendue a loutkohereckého génia Nevilla Trantera, poslední opus finských vizuálních mágů W.H.S., masterclass Petera Saunderse - dvorního tvůrce loutek pro trháky Tima Burtona Mrtvá nevěsta a Frankenweenie, světovou premiéru mezinárodního divadelního projektu dvou Evropských hlavních měst kultury Plzeň a Mons UBUdneS či představení Divadla bratří Formanů Aladin, Divadla Spejbla a Hurvínka a Divadla Alfa.  
„Festival Skupova Plzeň je tradiční akcí, která každé dva roky poutá pozornost zájemců o loutkové divadlo. Letos se koná mimořádně a tedy s mimořádným programem, jehož součástí bude velkolepá podívaná s obřími loutkami. V České republice jde o první prezentaci tohoto speciálního představení s prvky magie, neuvěřitelnou atmosférou a vizuálním zážitkem. Předpokládám, že si ji nenechají ujít lidé ze všech koutů naší země i příhraničí,“ říká první náměstek primátora a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

carros1


 „Jde o ročník výjimečný, ať už tím, že vstupuje v termínu do principu bienále a oproti tradiční Skupovce se odehraje na přelomu srpna a září, tak dramaturgií, která se zaměří spíše na zahraniční a přesahové inscenace. Skupova Plzeň 2015 bude v rámci projektu Evropského hlavního města kultury inspirační a nesoutěžní přehlídkou. Přejeme si, aby i v roce 2015 byl festivalový výběr pestrý, svým způsobem unikátní a objevný a připravil návštěvníkům, autorům a tvůrcům příjemná a jedinečná setkání osobní i umělecká,“ doplňuje ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Obří loutky ovládnou centrum města spolu s loutkovými divadly po celý víkend

Skupova Plzeň proběhne od 28. 8. 2015 do 6. 9. 2015 ve dvou cyklech. První část bude věnovaná open – air produkcím, druhá přehlídce současných špičkových inscenací ze čtyř kontinentů. Festival zahájí open – air víkend loutkářského umění od pátku 28. 8. do neděle 30. 8. s obřími loutkami španělské skupiny Carros de Foc. Společně s nimi se sejdou v ulicích Plzně nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, loutkářský stan Theatre Risorius z Francie, domácí mistři z Divadla V boudě a řada dalších loutkářských souborů.
Centrum Plzně bude ve znamení loutkového divadla od dopoledních hodin až do večera. Každou hodinu začne na jedné ze scén na náměstí, v sadovém okruhu nebo v Muzeu loutek loutkářské představení. V okolí centra okruhu vyrostou také dílny, kde si budou moci malí i velcí vyrobit loutky. Obří loutky budou moci návštěvníci potkat už odpoledne, večer se pak stanou součástí velkého site-specific představení La Niña, připraveného pro ulice města Plzně. Obří loutky spolu s desítkami českých tanečníků, muzikantů, akrobatů a velkým heliovým balónem vytvoří průvodové představení, které vyjde z náměstí Republiky a vyvrcholí v prostorách DEPO2015.
„Obří loutky v Plzni jsou produkčně nesmírně náročný projekt i kvůli hustému trakčnímu vedení.  Do přípravy byly spolu s kolegy ze společnosti Plzeň 2015 zapojeny technické složky města včetně Plzeňských městských dopravních podniků. Trasa průvodu je zvolena tak, aby měla co nejnižší možný dopad do veřejné dopravy,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Podle něj i přes vysokou očekávanou návštěvnost nad 50.000 lidí nebudou omezení ve městě nijak dramatická.
 „Představení obřích loutek patří mezi největší akce projektu Plzeň 2015, zároveň jde o vyjádření pocty tradici plzeňského loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka. Loutky, které diváci budou po tři dny potkávat v ulicích města, budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Je to také jejich premiéra v České republice vůbec,“ upřesňuje Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, která spolu se společností ArtProm španělský soubor Carros de Foc do Plzně přiváží.
Jakub Vedral k tomu za organizátory doplňuje: „Vytváříme jedinečný příběh, kde má každá loutka svůj charakter a lidské přátele, kteří ho pomáhají dotvářet. Součástí představení bude kromě loutek originální hudba, akrobacie či fascinující práce se světlem. Připravuje ho mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, kolem nich bude ještě zhruba stovka lidí. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.“

carros5

 

Festival nabídne přes 60 představení z celého světa

Na open – air festival naváže v prvním zářijovém týdnu mimořádná přehlídka špičkových loutkářských inscenací z celého světa. Skupova Plzeň bude hostit mimo jiné skvělou inscenaci House by the Lake izraelské hvězdy Yael Rasooly, nejnovější inscenaci francouzského souboru La Pendue Tria Fata (i jejich maňáskový hit Poli Degaine), naprostou špičku vizuální performance  - soubor W.H.S  s  představením  Departure , které kombinuje pohybové a loutkové divadlo s audiovizuální projekcí a novým cirkusem, mistra hry s loutkou – australského performera Nevilla Trantera a jeho nejnovější premiéru The King na motivy života Elvise Presleyeho nebo jevištní experiment na pomezí loutkového divadla a filmového díla Katastrofa španělského souboru Company Serrano, který získal letos Stříbrného lva na Bienále výtvarného umění v Benátkách. Nejmenším divákům i jejich rodičům nabídne program skvělé zpracování příběhu o statečném cínovém vojáčkovi v podání argentinského loutkáře Omara Alvaréze, pozoruhodnou inscenaci spojující princip loutek, stínohry a evropské klasické hudby Čelista Gauche , která vznikla v tokijském přírodopisném centru pod vedením japonského loutkáře Noriyuki Sawy  nebo půvabnou dánskou pohádku Mr. Muffin. Všechny inscenace pro dětské publikum budou s českým dabingem nebo beze slov. Z domácích souborů se mohou děti a rodiče těšit na Divadlo Spejbla a Hurvínka nebo na Divadlo bratří Formanů, které uvede českou verzi inscenace Aladin. Dospělí ocení jevištní experiment souboru Handa Gote The Mission.

Zájemci o loutky a návštěvníci festivalu se setkají také s řadou osobností loutkářského oboru. Bude mezi nimi i Peter Saunders, jeden z mistrů kultovního studia McKinnon and Saunders. Právě tito skotští „hračičkové“ vytvořili loutky a charaktery pro trháky Tima Burtona Mrtvá nevěsta, Mars útočí a Frankenweenie, hit Wese Andersona Fantastický pan Lišák, Slepičí úlet studia Aardman nebo kultovní seriály Bořek Stavitel a Pošťák Pat.
V rámci festivalových workshopů v Divadle Alfa si mohou zájemci pod vedením profesionálních lektorů vytvořit lidové české loutky, vyzkoušet práce s projekcí v rámci divadelní tvorby nebo si třeba vyzkoušet loutkovou animaci, možná i s hrdiny Burtonových filmů.
Unikátním programem Skupovy Plzně 2015 bude světová premiéra mezinárodního projektu UBUdneS v režii Petra Formana umělců z druhého letošního Evropského hlavního města kultury Mons 2015. Česko-belgické divadelní představení, které vychází volně z hry „Král Ubu“ Alfreda Jarryho, je inspirované úvahami o vrtkavosti současné politické a ekonomické moci. Bude uvedeno 2. 9. v kulturním centru Papírna.
Festival Skupova Plzeň proběhne od 28.8. do 6.9. v open air centra Plzně, v Divadle Alfa, Divadle J.K.Tyla, Novém divadle, kreativní zóně DEPO2015, Muzeu loutek a KD Peklo.

carros8


Na programy open – air bude vstup volný, předprodej vstupenek na ostatní představení Skupovy Plzně byl zahájen 1. 6. 2015 a probíhá na portálu Plzeňská vstupenka.
Více info na www.skupovaplzen.cz a www.plzen2015.cz/obriloutkyvplzni


 

Rozhovor

Veronika Zelníčková: Arakaini pokračují ve svém Tour a opět si sebou vzali Anacreon

Anacreon turné Zelnickova perexBýt stálicí na hudební scéně pětatřicet let, to už něco znamená. Kapela Arakain takovou stálicí bezesporu je. U příležitosti tohoto výročí chystá koncertní turné po republice. Kluci chystají celkem třicet k...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Z archivu...

Čtěte také...

Jak si uspořádat život úklidem? 5 tipů na místa, která nás stresují svou přeplněností

Uklidme ceskoZbavme svůj život zbytečností. Příchod jara je ideální doba nejen na očistu těla, ale také našich domovů. Plné skříně tíží naše podvědomí víc, než si uvědomujeme. Důkladný úklid s sebou přináší pocit volnosti. Zbavte se psychické zátěže, kt...


Literatura

Tim Weaver „Němé oběti“
obetiV předchozím jeho díle Bez slitování, autor uvádí krátkou zmínku mezi Davidem Rakerem a Colmem Healym o neúspěšném vyšetřování jednoho případu. Z toho vytěžil nápad na svou další knihu Němé oběti, kdy dokáže čtenáře opět vtáhnout do nového případu . V př...

Divadlo

Laterna magika připravuje Malého prince

mp200Na Nové scéně Národního divadla vrcholí přípravy nové inscenace Laterny magiky, která je inspirovaná jednou z nejslavnějších knih světové literatury – Malým princem Antoina de Saint-Exupéryho. Premiéra se uskuteční 1. dubna 2016 a o inscenaci je mezi diváky ...

Film

Úsměv Zdeňka Trošky je nakažlivý, škoda, že Trošků není u nás víc
ImageRežiséra Trošku mají určitě všichni rádi – je s ním dobře. Rád se směje, rád povídá o jídle a točí filmy, které se líbí. Proč? Jsou nám blízké, jsou o nás, poznáváme se v nich. Jeho pohádky jsou tak ...