V bývalé poště v Příčné ulici se od září otevírá nový kulturně vzdělávací prostor Ex Post

V bývalé poště v Příčné ulici se od září otevírá nový kulturně vzdělávací prostor Ex Post

Email Tisk

ex post 200Umělec Prokop Bartoníček otevírá nový kulturní a vzdělávací prostor Ex Post. Oficiální zahájení provozu odstartuje v úterý 1. září v 19 hodin vernisáží výstavy Jakuba Roztočila XYT. V části prostor Ex Post bude od září sídlit také Trafo galerie kolektivu Trafačka, který na přelomu roku po osmi letech ukončil své působení v dnes již legendární vysočanské hale. Ex Post v následujících měsících nabídne kromě výstav také vzdělávací akce pro odborníky z oblasti designu, umění a kultury.

Po několikaměsíční rekonstrukci se v Příčné ulici č. 1 znovu otevírá pobočka pošty – tentokrát však utichnou razítka a prostor bude patřit umění. Ex Post navazuje na činnost showroomu 22presents v Mlynářské ulici, kde se od roku 2009 představovaly projekty z pole experimentálního designu. „Více než rok jsem usiloval o pronájem těchto prostor se záměrem vytvořit kulturní a vzdělávací centrum v části Prahy, která je mi velmi blízka – bydlím ve stejném bloku už bezmála 33 let. Podobné umělecky zaměřené centrum nikde v okolí neexistuje, a proto jsem rád, že se mi podařilo ve spolupráci s městkou částí Prahy 1 prostor uzpůsobit tomuto účelu,“ říká iniciátor projektu výtvarník Prokop Bartoníček ze studia pebe/lab, které v prostoru Ex Post sídlí.

Oficiální zahájení provozu odstartuje v úterý 1. září v 19 hodin vernisáží výstavy XYT Jakuba Roztočila propojující malbu a kinetické umění. Roztočil se vydává k experimentu s fyzickým pohybem vlastních strojů (x, y) v daném čase (t). Jedná o postupně nanášené vrstvy barev na rotující plátna vlastnoručně sestrojeným mechanismem. K vidění bude několik obrazů velkých rozměrů, ale i samotný mechanismus, který po dobu trvání výstavy za přítomnosti autora vytvoří nové dílo.

ex post roztocil

Vernisáží výstavy Forever! a křtem katalogu Jiřího Petrboka zahájí 11. září svůj provoz v prostoru Ex Post také Trafo galerie kolektivu Trafačka. Po osmiletém působení v bývalé vysočanské trafostanici a krátké výstavní pauze bude nově fungovat přímo v centru města. „Nová kapitola Trafo galerie se rodí v neobvykle příznivých a přátelských podmínkách. Zůstáváme věrni svému původnímu názvu a ambicím, stejně tak i okruhu blízkých umělců. Budeme nadále reprezentovat a zastupovat silné talentované osobnosti nejen z generace svých zakladatelů, a to jak z Čech, tak i ze zahraničí,“ uvádí ředitelka Trafo galerie Blanka Čermáková.

Činnost prostoru Ex Post se kromě již zmíněných výstavních aktivit zaměří také na vzdělávací programy, přednášky, semináře a odborná fóra. Přednášková činnost byla zahájena ještě před oficiálním otevřením již v květnu 2015, a to seminářem z oblasti digitálních umění a kinetického a světelného designu. Na podzim letošního roku proběhne například workshop „Slaboproud pro zvláštní školu a umělce“, přednášky o marketingu sdružení Markething.cz studentů FSV UK či kurz PR a komunikace pro kulturní projekty od agentury PIARISTI. „Plánujeme také předvánoční pop-up prodejní výstavu – od módy přes šperk až po grafiku a ilustrace. A kromě jiného bychom rádi v Ex Post pomáhali projektům podporujícím rozvoj blízkého okolí,“ dodává Bartoníček. Více informací o programu najdete na webových stránkách www.expost.space.

Ex Post

Ex Post je místem pro kulturu a vzdělávání, které vzniklo v prostorách bývalé pošty v Příčné ulici na Praze 1. Provozu a organizace budoucího programu se ujalo studio pebe/lab a jejich přátelé, jako např. Trafo galerie, nový výstavní prostor jádra kolektivu Trafačka.

Zakladatelem prostoru Ex Post je umělec Prokop Bartoníček (1983). Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru sochařství pod vedením Jiřího Beránka. V letech 2007 a 2008 studoval u profesora Joachima Sautera na berlínské Univerzitě umění. Patří k mladé generaci současných umělců, kteří uplatňují nejnovější technologické inovace jako přirozený vyjadřovací prostředek.

ex post Prokop Bartonicek

Ex Post, Příčná 1, 110 00 Praha 1
Více informací najdete na www.expost.space nebo Facebooku.


 

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Mezi ploty v novém kabátě vyvrcholí v říjnu

boh 200Projekt Mezi ploty se v roce 2014 představuje v nové podobě. Kromě festivalu v areálu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice, který se tentokrát uskuteční ve dnech 4. a 5. října, bude zahrnovat také spolupráci s Českou te...


Literatura

Průvodce labyrintem pohybu

Labyrint pohybu perexDůmyslné soustrojí lidského těla je pro někoho otevřenou knihou, ve které celý život čte a stále se učí, jak pečovat o své zdraví a udržuje se v kondici. Pro jiného je labyrintem, ve kterém bloudí se svými bolestmi, probl...

Divadlo

Zábava aneb chi-chi, cha-cha, che-che

ypsilonka 200Začali jsme slovy dnes již jistě klasické pohádky. V té se snažili princeznu rozveselit učením smíchu. A smích, to má být přece zábava. A zábavu a její smysl si vzali na paškál v divadle Ypsilon prostřednictvím jednoaktového absurdního dram...

Film

OBTÍŽNÁ CESTA TROJICE HRDINŮ ZA FYZICKOU LÁSKOU

miluj me jestli to dokazes200Dokument Dagmar Smržové otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením.

...