Půjdem spolu do muzea na betlémy

Půjdem spolu do muzea na betlémy

betlem200Národní zemědělské muzeum Praha pořádá od pátku 27. 11. 2015 ojedinělou adventní výstavu betlémů. Ve spolupráci s partnery tak nabídne veřejnosti možnost vidět na jednom místě to nejzajímavější z české betlémářské tradice. Výstava potrvá až do neděle 31. ledna 2016.

 

 

K období adventu a vánočních svátků patří tradičně i betlémy rozličných výtvarných pojetí a velikostí. Tentokrát si je můžete prohlédnout nejen na tradičních místech, ale i prostorách NZM Praha, které pořádá výstavu s názvem „Půjdem spolu do muzea na betlémy“.

"Výstavu připravila kurátorka Mgr. Lucie Kubásková  s dalšími spolupracovníky. Zahajujeme tím v NZM tradici ukázky lidové tvorby vysoké umělecké hodnoty spojené s výrobou betlémů. Exponáty byly muzeu zapůjčeny z Národního muzea, z Třebechovického muzea betlémů a především od soukromých betlémářů a sběratelů betlémů, kterým především patří velké poděkování. Podporu poskytl také Spolek českých betlémářů v čele s Milanem Zábranským," říká k výstavě ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek.

Dominantním prvkem a symbolem výstavy bude podle organizátorů třímetrový papírový betlém ilustrátora Pavla Peciny, na kterém bude návštěvníkům vysvětlena tradice stavění betlémů a rozmístění jednotlivých figur. Na výstavě nebude chybět ani vánoční zařízení staročeské světničky se stromečkem zavěšeným u stropu a s instalací králických betlémů z 19. století.
K nejstarším vystaveným betlémům budou patřit také Krkonošský betlém, Valašský betlém Karla Langera, betlémy Josefa Chwaly, Josefa Korejze - Blatinského nebo Josefa Reichla a Josefa Frimla. Ukázku papírových betlémů doplní kromě Pecinova betlému například Chodský betlém Jany Brožové, Velký národopisný betlém Marie Fischerové - Kvěchové,  orientální betlémy, ale také reklamní betlémy z 30. let 20. století.

Díla současných betlémářů budou zastoupena pracemi všestranné betlemářky Jany Pulcové, keramika Bohumila Housky, řezbářů Romana Galka, Michala Tesaře nebo Miroslava Čeňka. Pro nejmenší návštěvníky bude bezesporu hlavním lákadlem pohyblivý betlém Bohumila Duška.

betlem

 

Každý z návštěvníků se tak může seznámit jak s historickými, tak i současnými betlémy, uvidí betlémy vyrobené z různých materiálů jako je dřevo, papír, překližka, cín, šustí, perník (Julie Chadimová), sklo (Dagmar Hálová), obřadní pečivo (Růžena Vinciková), keramika, rybí šupiny, kámen, lískový oříšek apod.

Na výstavě bude také možnost vytvořit si vlastní papírový betlém nebo si zahrát a zazpívat koledy.

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského a s podporou Ministerstva zemědělství ČR.


 

Rozhovor

Kryštof Šafer: „Film Váňa vás pobaví a ukáže, že není čeho se bát.”

krystof saferDo kin nedávno vstoupil film o populárním českém žokejovi Váňa – největší závod je život sám. Při této příležitosti jsme položili pár slov producentovi tohoto snímku, Kryštofu Šaferovi, který nám přiblíží film i je...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Maxim Velčovský odtajnil vzhled designových pivních lahví. Budou vydraženy před Vánoci v dobročinné aukci

velcovsky lahev 20Maxim Velčovský odtajnil vzhled designových pivních lahví, které vyrobil pro předvánoční prosincovou aukci. Výtěžek z  aukce pomůže Centru Paraple.

...


Literatura

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město – pokračování podivuhodného dobrodružství

Sirotcinec Podivne mesto200První díl (Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti), kterým se Ransom Riggs dostal na žebříčky bestsellerů byl jednoznačně něčím zcela výjimečným. Použitím dobových fotografií vnesl do příběhu nenapodobitel...

Divadlo

Ostravský divadelní bestseller DONAHA! (Hole dupy) se dočká 100. reprízy!

donaha200Premiéru komediálního muzikálu DONAHA! (Hole dupy) uvedlo Národní divadlo moravskoslezské dne 16. června roku 2011. Přestože inscenaci navštívilo již přes 60 000 diváků, webové stránky i pokladny předprodeje neustále hlásí vyprodáno! Muzikál se dne 19....

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...