Prvnímu dni festivalu Culturea vládl Vietnam

Prvnímu dni festivalu Culturea vládl Vietnam

Tisk

culturea 200Culturea je festival, který již čtvrtým rokem pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v rámci praktického předmětu Komunikační agentura. Každoročně Culturea představuje ve dvou dnech kulturu dvou odlišných zemí. Letos se pořadatelé zaměřili na Vietnam a Španělsko, které představili 14. a 15. dubna v budově 14|15 Baťova institutu. Tak jaký byl ten první den?

Oficiální zahájení nabralo menší časový skluz, ale moderátor Jan Tomešek a manažer festivalu Lukáš Koutný se toho zhostili na jedničku. Následoval působivý tanec děvčat ze skupiny Âu Cơ v krásných národních krojích. Po něm byla na programu přednáška Centra na podporu integrace cizinců, kdy zástupce zlínské pobočky jen shrnul jejich služby a snažil se korigovat taneční vystoupení jak Âu Cơ, tak dobrovolného uskupení vedeného Mo Skalickou. Rozhodně se bylo na co dívat, ale o životě vietnamské komunity u nás se diváci nic nedozvěděli. Culturea měla jistě velkou radost, protože jejich pozvání na festival přijala Jeho Excelence pan Truong Manh Son, velvyslanec Vietnamské socialistické republiky, který měl dvakrát moc milý proslov zaměřený především poděkování za podporu vietnamské komunity nejen ve Zlíně a podporu integrace jejich občanů.

culturea vietnam 1

O půl dvanácté byli už všichni milovníci kávy na workshopu s názvem Pijme dobrou kávu! Ten měl pod taktovkou Eliáš Berky z pražírny Dak Lak Coffee. Jednalo se o kávu z plantáží v oblasti Buon ma thuot, provincie Dak Lak v Jižním Vietnamu a šlo o robustu. Na pozadí běžela prezentace s fotkami právě z Vietnamu a pan Berky u toho předváděl přípravu překapávané kávy (tzv. drip) a ve french pressu. Jeho povídání bylo zajímavé a káva výborná!

culturea vietnam kava

Po kávě byl čas na oběd – konala se cooking show s kuchařem Long Tran Hoang a na menu nebylo nic jiného než tradiční vietnamské závitky nem rán. Jedny byly smažené plněné masem, zeleninou a houbami a druhé si mohl každý účastník vyrobit dle své chuti (základ tvořila zelenina). Vietnamská kuchyně musí prý jak chutnat, tak vypadat, takže u přípravy jídel nespěchají.Odpoledne patřilo opět stejnému tanečnímu vystoupení skupiny Au Cơ doplněné ještě dvěma písněmi zpěvačky Trang Le. Ta měla moc pěknou barvu hlasu a byla v něm síla. Velkému diváckému zájmu se těšil kurz vietnamštiny a zdobení klobouků Non Lá, který mohl být lépe využitý. Z vietnamštiny jsme slyšeli jejich 6 tónů (pro nás téměř nerozeznatelných od sebe) a naučili se nějaká základní slova jako je dobrý den (xin chaó) nebo děkuji (cám ơn). K zdobení klobouků by se určitě hodila nějaká prezentace s už nazdobenými klobouky, která byposloužila jako inspirace. Instrukce: „můžete si tam nakreslit cokoliv,“ byla docela málo.

culturea vietnam3

Předposledním bodem programu byla další cooking show od Bageterie Banh-mi-ba. Ti si však nedovezli bagety, ale připravili hladovým návštěvníkům mien ga tom, kde bylo kuře, krevety, mrkev, ředkev, okurka, koriandr, sójové skleněné nudle, arašídy a seznam a podobné bun bo nam bo s hovězím masem. Sympatický mladý vietnamský kuchař Hung Le měl připravenou i prezentaci o vietnamském jídle, cooking show se však konala na místě bez projektoru. To byla velká škoda, protože mluvil velmi dobře a věnoval se tak jen otázkám divákům. Díky tomu jsme se například dozvěděli, že Češi naučili Vietnamce pít pivo, protože založili první pivovar v Hanoji. Přesto při přípravě jídla nastávaly tiché prostoje, kdy se jen přihlíželo na rozdělování ingrediencí do jednotlivých porcí. Celý program pak byl završen promítáním dokumentu Banánové děti o vietnamské komunitě v České republice.

culturea vietnam4

První den festivalu Culturea se trochu nesl na vlnách zmatku - byly posunuté časy, vystupující na pódiu občas nevěděli, co tam mají dělat, nebylo úplně jasné, kde se jaký program odehrává a podobně, ale věřím, že pořadatele jen zaskočilo nevlídné počasí a druhý den vše vyladí. Co mi ale scházelo, byla nějaká přednáška o Vietnamu zaměřená přímo na život tam, popřípadě i na místopisné fotografie. Dopoledne bylo v Baťově institutu rozhodně víc Vietnamců než Čechů a tak byla velká škoda, že se nenašel nikdo, kdo by předal informace o Vietnamu v ucelené formě.

Název akce: Culturea - Vietnam

Datum konání: 14. dubna 2016
Místo konání: 14|15 Baťův institut
Pořadatelé: Fakulta mediálních komunikací UTB
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: Culturea


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Urban: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

david urban200DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Festival SONDA zve dvě události podzimu

sonda200Druhý ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí – SONDA 2023 se letos uskuteční ve dvou termínech a dvou akusticky výjimečných lokacích. První událost – představující unikátní projekt The Virtual Vienna Acousmonium – je sitouván...


Literatura

Připomeňte si příběh evoluce

pribeh-zivota 200Nakladatelství Albatros Media vydalo další knihu z řady Račte vstoupit do muzea, tentokrát Příběh života s podtitulem Evoluce. Vydejte se za historií Země i vy.

 

...

Divadlo

„Jsme citoví analfabeti”

sceny200Měsíc po premiéře nové inscenace Švandova divadla Scény z manželského života, jsem i já vyrazila na představení. Inscenace vychází ze slavného stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana, který napsal pro svou bývalou lásku Liv Ullmann a vycházel ve scénáři ...

Film

V druhém dílu bambitky zaujmou především nové postavy

Tajemství staré bambitky 200Již podruhé mohou milovníci pohádek odhalovat Tajemství staré bambitky. Hlavní herci zůstávají, přidávají se i noví. Bude to přesto stačit na úspěch nebo populární pistoli brzy zahalí prach zapomnění?

...