Na zahradní aukci Arthouse Hejtmánek pršelo a ceny rostly: vydražil se Autoportrét Kubína i Švecova plastika Voskovec a Werich
Banner

Email Tisk

voskovec 200Unikátní Autoportrét Otakara Kubína (1913-14) se na čtvrteční  aukci v Arthouse Hejtmánek v Praze prodal za 5 952 000 korun. Svou vyvolávací cenu tak obraz překročil  o 4 miliony a stal se tak nejvyšší položkou celé aukce. Jde o třetí nejdražší Kubínovo dílo, které se v tuzemsku vydražilo. Rekordního prodeje se dočkala i plastika Otakara Švece: efektní dvojportrét Voskovec a Werich se prodal za 458 000 korun, což je dosud nejvíce za dílo tohoto autora na českém trhu. Uvedené ceny jsou včetně aukční provize.

V pořadí čtvrtá aukce v Arthouse Hejtmánek v Bubenči v Praze se konala již podruhé v malebné galerijní zahradě. Zájemcům o umění nabídla více než 300 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku, soch, historických zbraní a designu z období od 13. do 21. století. Celkem se vydražila díla za 45 999 000 Kč.  Napínavou atmosféru dražby nenarušil ani déšť, jehož bubnování vytvořilo k několika licitacím správně dramatickou kulisu: pořadatelé totiž i tentokrát zahradu prozíravě zastřešili, takže ani silná průtrž mračen nerušila dražitele z vášnivého přihazování a zvyšování cen.

Očekávaného maxima se dočkala i menší verze slavného obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883), která se z vyvolávací ceny 1,2 miliónů korun vyšplhala až na 3 224 000 korun. Na 2 232 000 korun se dostal i vůbec největší nabízený obraz Velká sfinga v Gíze, monumentální plátno o velikosti 240 x 335 cm z roku 1903 od německého symbolistního malíře Karla Wilhelma Diefenbacha. Za pozornost stojí rovněž prodej dvojbusty Voskovec a Werich od Otakara Švece, dílo z polychromované sádry, které dle informace od prodejce pochází údajně přímo z majetku Jana Wericha. Dílo se vydražilo za 458 000 korun, což je tuzemským rekordem tohoto autora.

voskovec

Výtečně šly na odbyt také starožitnosti, umělecká řemesla a nábytek: hned v úvodu aukci rozproudila licitace o zřejmě nejstarší kousek z celé dražby, německou aquamanile - bronzovou nádobu na vodu ve tvaru lva - ze 13. století, která začínala na 250 000 a končila na 868 000 korunách. Nejdráže prodanou starožitností však byla honosná osmanská šavle pocházející patrně z bitvy u Vídně roku 1683. Překrásná historická zbraň v pozlacené stříbrné montáži zdobená jadeitem a tyrkysy se vydražila za 4 216 000 korun, přičemž cena vyvolávací byla 900 000 korun. Jednou z nejdráže prodaných starožitností 20. století byla i kubistická komoda architekta Josefa Chochola vydražená za 1 364 000 miliónu korun. Poměrně lítý souboj se odehrál i o párové vázy Gallé z vrstveného skla (1885, Francie), jejichž cena vyskočila z vyvolávacích 350 000 až na 1 240 000 korun a dosáhla tak výrazného domácího aukčního maxima pro Émila Gallé.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou: „Všechny očekávané hity aukce v podobě obrazů, ale i téměř všechna díla v dalších uměleckých i cenových kategoriích našla na aukci své nové majitele, což svědčí jak o kvalitě, tak o pestrosti letošní kolekce," uvedl Hejtmánek.

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála v tuzemsku orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, vždy  také nabízí zajímavé a  neobvyklé umělecko-řemeslné předměty a slouží i jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Funguje rovněž jako soukromá galerie, kde se pravidelně konají výstavy.

www.arthousehejmanek.cz

http://kultura21.cz/vytvarne-umeni/14487-autoportret-otakara-kubina

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Nový multižánrový festival PLAY FAIR na podporu projektů pro seniory Nadace Taťány Kuchařové

playf 200V pražském hotelu The Mark představila Taťána Kuchařová s Radkem Maliníkem zcela nový multižánrový hudební festival Play Fair.  Představení festivalu se osobně také zúčastnili hlavní headlineři, členové skupiny Chinaski společně s Ondřejem Brzobohatý...

Nové komentáře

Facebook

Twitter

Literatura

Se psem ve městě je i není legrace

Pes ve městěVeronika Hájková ve své knížce představuje rok života moderní, soběstačné ženy, jejíž věk se blíží padesátce, pracuje jako redaktorka na volné noze doma, má syna Diviše, jenž navštěvuje první třídu a moc neposlo...

Divadlo

Divadlo na cucky uzavře sezónu pohádkovým titulem

tucnaci 200Olomoucké nezávislé Divadlo na cucky připravilo na závěr letošní sezóny inscenaci pro děti i pro dospělé. Hru současného německého autora Ulricha Huba Tučňáci na arše soubor poprvé uvede o víkendu 18. a 19. června.

...

Film

Kino na hranici opět putuje za svými diváky

kINO NA HRANICITěšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici se opět vydává na cesty. V březnu a dubnu zavítá postupně do čtyř měst v Moravskoslezském kraji. Cílem je naladit diváky na polské filmové vlny a pozvat je na devatenáctý ročník Kina na...