Banner

Na zahradní aukci Arthouse Hejtmánek pršelo a ceny rostly: vydražil se Autoportrét Kubína i Švecova plastika Voskovec a Werich

Email Tisk

voskovec 200Unikátní Autoportrét Otakara Kubína (1913-14) se na čtvrteční  aukci v Arthouse Hejtmánek v Praze prodal za 5 952 000 korun. Svou vyvolávací cenu tak obraz překročil  o 4 miliony a stal se tak nejvyšší položkou celé aukce. Jde o třetí nejdražší Kubínovo dílo, které se v tuzemsku vydražilo. Rekordního prodeje se dočkala i plastika Otakara Švece: efektní dvojportrét Voskovec a Werich se prodal za 458 000 korun, což je dosud nejvíce za dílo tohoto autora na českém trhu. Uvedené ceny jsou včetně aukční provize.

V pořadí čtvrtá aukce v Arthouse Hejtmánek v Bubenči v Praze se konala již podruhé v malebné galerijní zahradě. Zájemcům o umění nabídla více než 300 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku, soch, historických zbraní a designu z období od 13. do 21. století. Celkem se vydražila díla za 45 999 000 Kč.  Napínavou atmosféru dražby nenarušil ani déšť, jehož bubnování vytvořilo k několika licitacím správně dramatickou kulisu: pořadatelé totiž i tentokrát zahradu prozíravě zastřešili, takže ani silná průtrž mračen nerušila dražitele z vášnivého přihazování a zvyšování cen.

Očekávaného maxima se dočkala i menší verze slavného obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883), která se z vyvolávací ceny 1,2 miliónů korun vyšplhala až na 3 224 000 korun. Na 2 232 000 korun se dostal i vůbec největší nabízený obraz Velká sfinga v Gíze, monumentální plátno o velikosti 240 x 335 cm z roku 1903 od německého symbolistního malíře Karla Wilhelma Diefenbacha. Za pozornost stojí rovněž prodej dvojbusty Voskovec a Werich od Otakara Švece, dílo z polychromované sádry, které dle informace od prodejce pochází údajně přímo z majetku Jana Wericha. Dílo se vydražilo za 458 000 korun, což je tuzemským rekordem tohoto autora.

voskovec

Výtečně šly na odbyt také starožitnosti, umělecká řemesla a nábytek: hned v úvodu aukci rozproudila licitace o zřejmě nejstarší kousek z celé dražby, německou aquamanile - bronzovou nádobu na vodu ve tvaru lva - ze 13. století, která začínala na 250 000 a končila na 868 000 korunách. Nejdráže prodanou starožitností však byla honosná osmanská šavle pocházející patrně z bitvy u Vídně roku 1683. Překrásná historická zbraň v pozlacené stříbrné montáži zdobená jadeitem a tyrkysy se vydražila za 4 216 000 korun, přičemž cena vyvolávací byla 900 000 korun. Jednou z nejdráže prodaných starožitností 20. století byla i kubistická komoda architekta Josefa Chochola vydražená za 1 364 000 miliónu korun. Poměrně lítý souboj se odehrál i o párové vázy Gallé z vrstveného skla (1885, Francie), jejichž cena vyskočila z vyvolávacích 350 000 až na 1 240 000 korun a dosáhla tak výrazného domácího aukčního maxima pro Émila Gallé.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou: „Všechny očekávané hity aukce v podobě obrazů, ale i téměř všechna díla v dalších uměleckých i cenových kategoriích našla na aukci své nové majitele, což svědčí jak o kvalitě, tak o pestrosti letošní kolekce," uvedl Hejtmánek.

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála v tuzemsku orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, vždy  také nabízí zajímavé a  neobvyklé umělecko-řemeslné předměty a slouží i jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Funguje rovněž jako soukromá galerie, kde se pravidelně konají výstavy.

www.arthousehejmanek.cz

http://kultura21.cz/vytvarne-umeni/14487-autoportret-otakara-kubina

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...

Anketa

Banner

Chat s osobností

Hledat

Mimísek 13

Partneři

Čtěte také...

Odkaz malíře Miloše Reindla ožívá velkou výstavou v Praze, odkud poputuje do dalších světových měst

cukier 200Michael Cukier výstavou děl Miloše Reindla proti xenofobii. Unikátní sbírka plakátů Miloše Reindla k vidění na třech místech v Praze. Zahájení výstavy plakátů Česko kanadského autora Miloše Reindla se uskutečnilo v neděli 14. 8. 2016 v 18 hodin na p...

Nové komentáře

    ...
    chia semínka miluju.

    Děkujeme
    Dobrý den, děkujeme za ...

    problém
    Nelze odeslat odpovědní ...

Facebook

Twitter

Literatura

Interaktivní román o stalkingu má své pokračování na webu, který se věnuje pomoci obětem pronásledování

Divadlo

Blackbird

200divNárodné divadlo uviedlo 18. októbra v divadle Kolowrat v Prahe hru Blackbird podľa námetu Davida Harrowera. Hlavné postavy si zahrali Jiří Štěpnička ako Raymond a Jana Pidrmanová ako Una a vedľajšiu postavu dievčaťa stvárnila Matylda Blattná.

...

Film

I první Přemyslovci oslaví narozeniny ČT art

stovezata 200ČT art pokračuje v tradici přímých přenosů vybraných divadelních inscenací v den výročí zahájení svého vysílání. Po loňském Podivném odpoledni dr. Zvonka Burkeho z Činoherního klubu a předloňské inscenaci Velvet Havel Divadla Na zábradlí čeká ...