Oživme Prameny, vesnici, která téměř zanikla!
Banner

Oživme Prameny, vesnici, která téměř zanikla!

Email Tisk

prameny 200Obec Prameny u Mariánských Lázní, mediálně známá jako nejzadluženější vesnice v České republice, hostí od 12. do 21. srpna jedinečnou akci „Oživme Prameny!“. Celý týden bude přímo v obci tvořit skupina sochařů, malířů, architektů a etnologů, a to v teoretické rovině i přímo fyzicky ve formě drobných zásahů a uměleckých děl. Nachystán je souběžně bohatý a rozmanitý program pro veřejnost – koncerty, performance, autorská čtení, taneční vystoupení, přednášky, vernisáže, výstavy a diskuze. Vystoupí například Dominik Zezula (Děti mezi reprákama), Space Love nebo mladí básníci z Bezejmenné generace. Organizátorem celého projektu je spolek Obnova obce Prameny.

Sudetská obec Prameny se nachází deset kilometrů od Mariánských Lázní a v posledních šedesáti letech si prošla krušnými časy. Kromě vyhnání původní německy mluvicí populace došlo v roce 1947 k záboru obce do vojenského výcvikového prostoru - za krátkou dobu pod děly československé armády padla většina domů v obci včetně kostela a došlo zde k rozvrácení veškerých vazeb a tradic. Z půvabného historického městečka tak zbylo poměrně neutěšené torzo se sto obyvateli, které dnes sužují velké dluhy. Prameny však stále mají co nabídnout. Nacházejí se uprostřed nádherné panenské přírody CHKO Slavkovský les, nedaleko světových lázní, v kraji s jedinečnou atmosférou, léčivým vodním bohatstvím a nejčistším vzduchem v celé republice.

prameny1

Cílem akce Oživme Prameny je oživit obec jak dlouhodobě, tak krátkodobě, ukázat ji v jiném světle a předvést ji veřejnosti jako místo stále trochu opomíjené, ale rozhodně hodné návštěvy. Celý týden od 12. do 21. srpna bude v obci pracovat skupina studentů architektury, etnologie, antropologie a několik malířů a sochařů – letošních diplomantů z pražské Akademie výtvarných umění. Architekti budou ve svých projektech zpracovávat vize budoucí podoby zdevastovaných a nefunkčních veřejných prostorů, pokusí se najít jejich potenciál ve vztahu k místním obyvatelům i návštěvníkům. Etnologové budou spolu s místními hledat jejich vztah k místu a představu toho, jak by obec jednou mohla vypadat. Skupina sochařů si vytyčila za cíl obnovit historickou křížovou cestu k ruině kaple Panny Marie. Využijí několik dochovaných sloupků zastavení, které doplní novými dle vlastního návrhu.
Účastníci akce budou ubytování v budově historické radnice a převážná část kulturních akcí pro veřejnost se odehraje na bývalé návsi, kde do 50. let stával kostel a řada nejvýznamnějších domů obce. Dnes plocha připomíná spíše neudržovanou louku, symbolicky k ní proto bude opět obrácena pozornost.
Již v pátek 12.8 zahájí i kulturní program pro veřejnost a to filmovou projekcí filmu Konec srpna v hotelu Ozon. Československý film z roku 1966 režiséra Jana Schmidta líčí svět po atomové katastrofě a natáčel se v kulisách zdevastované krajiny vojenského prostoru Doupov, tedy v místě velice podobném Pramenům a jejich okolí.
V následujícím týdnu proběhne celá řada dalších kulturních akcí. V sobotu 13.8 se můžete těšit na zajímavé přednášky a koncert Dominika Zezuly (Děti mezi reprákama). V neděli 14.8 pak na autorská čtení básní členů skupiny Bezejmenná generace a promítání filmů studentů FAMU, které uvede studentka režie Tereza Vejvodová. V úterý 15.8 hostíme návštěvu studentek pražských konzervatoří a HAMU, které přímo v Pramenech nacvičí taneční improvizaci Rozpohybované místo. K závěru týdne program vygraduje koncerty písničkáře The Most Naked Man a DJ Oozluma. Přijet do Pramenů se rozhodně vyplatí i v poslední sobotu 20. 8., protože právě v tento den proběhne představení všech projektů, které v Pramenech za týden vznikly. Vernisáže a prezentace završí jedinečný koncert dua Space Love, tedy vizuální umělkyně AKA 47 a DJ Voodoo. Projekce i hudba vznikne přímo na místě v Pramenech. Program celého festivalu najdete na www.ozivmeprameny.cz.
Vstupné na všechny kulturní akce je dobrovolné. Ubytování v Pramenech je možné v penzionu Prameny nebo se stanem – po celý týden bude na vyhrazeném místě v obci možné zdarma stanovat. Penzion Prameny zajistí pro zájemce snídaně, obědy, večeře i veškeré potřebné hygienické zázemí.

prameny2

www.ozivmeprameny.cz
www.fb.com/ozivmeprameny
www.fb.com/obnovaobceprameny

PROGRAM FESTIVALU:

změna programu vyhrazena
Pátek 12.8.
18:00 seznamovací večeře
21:30 Konec srpna v hotelu Ozon
         /filmová projekce/
Sobota 13.8.
výstava „obnova krajiny Česko-německého pohraničí – Výškovice 2015“
14:00 mše svatá na místě
         kostela sv. Linharta
18:00 Vize a mise - pásmo přednášek
         Ivan Adam, Barbora Spalová,
         Klára Salzmann
20:30 Dominik Zezula (Děti mezi reprákama)
         /koncert/
Neděle 14.8.
10:00 workshop
13:00 Pohled do minulosti obce
         /přednáška/
15:00 Ústav úžasu: ústa v úžasu
         /divadelní představení/
19:00 Bezejmenná generace
         /čtení autorských básní/
21:30 FAMU uvádí
         /pásmo studentských filmů/
Pondělí 15.8.
21:30 FAMU uvádí
         /pásmo studentských filmů/
Úterý 16.8.
20:00 Rozpohybované místo
          /taneční vystoupení/
21:30 Eliáš Urban, Mikuláš Tichý
          /autorské čtení s hudebním
          doprovodem/
Středa 17.8.
18:00 představení konceptů
         studentů architektury
         veřejnosti, diskuze
21:00 Nová Bába
         /koncert/
Čtvrtek 18.8.
20:00 Pantomima
          /vystoupení studentů HAMU/
22:00 FAMU uvádí
         /pásmo studentských filmů/
Pátek 19.8.
21:30 The Most Naked Man
          /koncert/
22:30 DJ Oozlum /koncert/
Sobota 20.8.
14:00 pouť po instalacích sochařek
         z pražské AVU
17:00 vernisáž obrazů malířů z AVU
18:00 prezentace vizí studentů
         architektury a etnologie
21:00 Space Love /koncert/

Neděle 21.8.
14:00 výstava studentských pracíSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, U Mokřinky

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Pomáhej Dyzajnem

dm zima 200O dvou adventních víkendech 8.–9. 12. a 15.–16. 12. představí Dyzajn market Zima u Národního divadla v Praze na 285 českých a slovenských autorů, návrhářů, tvůrců, výtvarníků, kulinářských expertů a charitativních organizací.

...

Literatura

Karen Wallace, Lou Kuenzler: Vílí pohádky na dobrou noc

vili pohadky200Z osobních důvodů mě jako autorku zajímají knihy, které mají dva autory, jež se o svou práci podělili. A když je to knížka o vílách! Nelze odolat. Dvě dámy a jejich podobné příběhy. Dvě dámy podobného věku, které jsou prostě rozené „pohá...

Divadlo

GOLEM se vrací na Štvanici

golem perexInteraktivní divadelní událost, která v září 2013 vzbudila obrovský zájem veřejnosti, se vrátí na deset dní zpět do opuštěného domu čp. 858 na Štvanici a dovolí divákům od 11. do 20. dubna vstoupit do mystického světa Meyrinkova Golema.

...

Film

Miláček: mdlá ilustrace slavné knihy

altFilmová adaptace románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta Miláček, pod níž je podepsána dvojice režisérů Declan Donnellan a Nick Ormerod, ukázkově demonstruje, co znamená pojem „vypráz...