Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu

Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu

OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanObecně prospěšná společnost Elpida, která skrze své aktivity šíří myšlenku, že “old is cool”, oslaví 15 let od svého založení. Letos Elpida již po páté pořádá mezigenerační festival OLD’S COOL, který je vždy koncipován jako velkolepá oslava Mezinárodního dne seniorů (1.10.) a jehož hlavním cílem je inspirovat k mezigenerační spolupráci. Jubilejní pátý ročník mezigenerační přehlídky představí již po třetí autorský projekt fotografky Bet Orten a novinářky a stylistky Veroniky Ruppert, který se nese v duchu myšlenky celého festivalu o lehčím a zábavnějším stáří. Kolemjdoucí na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží uvidí od 8. 9. do 6. 10. 2017 na velkoformátových fotografiích seniory v příběhovém vizuálním pojetí symbolizujícím překážky, které překonávají v běžném životě.  

Není zač…

První z akcí letošního mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 v Praze je velkoformátová výstava fotografií Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží. Autorská dvojice Orten & Ruppert vizualizuje mentální i fyzické překážky v běžném životě seniorů. Tématem stylizovaných fotografií, na kterých najdete např. také některé seniory z řad klientů Centra Elpida, jsou bežné překážky, které město v každodenním životě klade seniorům do cesty. Jedna z nejznámější fotografek současné české scény tak upozorňuje na to, že ve veřejném prostoru je pro starší lidi řada omezení, která v nich budí strach a nejistotu. Výstava samotná podněcuje k tomu, aby lidé podali pomocnou ruku, projevili pochopení a našli v sobě trpělivosti, aby se ze stresující situace stalo příjemné setkání zvládnuté s grácií. Není zač… v samotném názvu je poděkováním všem, kteří pomocnou ruku seniorům nabídnou. 

 Neni zac...Bet Orten a Veronika Ruppert  OldsCool 2017 Elpida 

Stylizované fotografie držitelky Ceny Czech Grand Design 2012Bet Orten ztvárňují 6 modelových situací, které mohou být pro seniory v běžném životě stresující: hluk, rychlé tempo, nerovný terén, sníženou pohyblivost a samotu. Umístěním na pražské Náplavce získává výstava rozměr sociální kampaně, kdy fotografie vstupují do života kolemjdoucím, lidem na proplouvajících lodích i cyklistům. 

Šlo nám o to, zachytit momenty, ve kterých senioři ocení pomoc, podporu a trpělivost, která nás často nic nestojí. Stačí jen trocha pozornosti a empatie, aby spolu lidé vstoupili do kontaktu a překážky překonali společně." popisuje inspiraci ke konceptu výstavy Veronika Ruppert (Český rozhlas – Radio Wave), která stojí za konceptem a stylingem fotografií. 

V rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL, pořádaným Elpidou, se jedná již o třetí velkoformátovou výstavu fotografií, kterou dvojice Bet Orten a Veronika Ruppert přímo pro festival připravily. V předchozích dvou výstavách byla nosným motivem originální autorská móda od českých designérů, kterou prezentovaly ženy různých generací. 

„Móda a stylizace hraje i v letošní výstavě velkou roli, ale již ne hlavní roli. Jejím úkolem je tentokrát hlavně podtrhnout téma městských bariér, se kterými mohou mladí lidé seniorům snadno pomoci. Máme radost, že naše výstavy mají přesah do sociální kampaně, chceme fotkami kolemjdoucí pozitivně motivovat a přivést k zamyšlení nad všedními situacemi a stereotypy" dodává Veronika Ruppert.

Výstava Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… je již k vidění a bude pokračovat do 6. 10. 2017 na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze.

 Elpida foto-Tomas Slavik 

Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… 

Fotografie: Bet Orten
Koncept, styling: Veronika Ruppert
Make up: Eva Svobodová / Studio Heavy-Duty
Vlasy: Michael Birrer / Kevin.Murphy

Bet Orten 

Tvorba současné mladé fotografky Bet Orten osciluje na pomezí módní fotografie, dokumentu, portrétu i krajinné tvorby. Laureátka ceny Czech Grand Design 2012 v kategorii Fotograf roku, sama svou tvorbu nazývá „intuitivní inscenovanou fotografií“. Její fotografie působí jako poetické obrazy. Své zkušenosti a praxi sbírala převážně v zahraničí. Žila v New Yorku, kde mimo jiné pracovala jako asistentka v týmu slavného amerického fotografa Stevena Kleina. Své studium fotografie pak završila magisterským titulem v oblasti módní fotografie na London College of Fashion. V současné době žije a tvoří v Praze. Není zač… je jejím třetím autorským projektem v rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL. 

Veronika Ruppert

Novinářka a moderátorka pořadu Modeschau na Radiu Wave, která přes deset let systematicky mapuje český módní design a průmysl. Vedle Českého rozhlasu spolupracuje také s magazínem Blue Paper a dalšími českými časopisy zaměřenými na módu. Je členkou České akademie designu, poroty Diploma selection Designbloku a působila také jako módní kurátorka festivalu designSUPERMARKET. S obecně prospěšnou společností Elpida spolupracuje v rámci OLD´S COOL od roku 2014, vedle módních přehlídek a výstav se podílí i na přípravách a realizaci mezigeneračních módních workshopů.

Speciální poděkování Dopravnímu podniku Hl. města Prahy za zapůjčení tramvaje, kavárně Smetana Q a galerii Továrna za poskytnutí prostor, obchodu Basmatee (Wear Art) a Kateřině Papežové za vstřícnost a pomoc při přípravách stylingu.

Na výstavu Není zač… volně navazuje komponovaný večer ve Studiu Hrdinů režírovaný Veronikou Ruppert, v rámci kterého proběhne Fashion performance a koncert Jany Kratochvílové, Never Sol & Sboru Elpida. V rámci modní performance se dne 21. 9. 2017 od 19:00 mohou návštěvníci seznámit s uměleckým pojetím tématu recyklace a předávání módy mezi generacemi. Ústředním motivem je udržitelný koloběh oděvu a společně strávený čas.

Letošní ročník OLD´S COOL 2017 dále představí tvorbu autorské dvojice Orten & Ruppert také v Bratislavě, konkrétně v termínu od 9. do 22.10. 2017 na Hviezdoslavově náměstí. Velkoformátová výstava zde představí všechny tři projekty, které dvojice pro Elpidu v letech 2014–2017 vytvořila. 

Pořadatelem mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. Festival dálé probíhá v Hradci Králové, Olomouci, Brně a Bratislavě. 

Kompletní program přehlídky OLD´S COOL 2017 najdete na webu. 

 OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

ZE ŠKOLY DO VELKÉHO SVĚTA

letos1Za novou slovenskou značkou Letos stojí Monika Brzá. I přesto, že značka funguje zatím jen rok a půl, autorka se výrobě porcelánu a keramiky věnuje již dlouhá léta. Její tvorbou se můžete pokochat na Dyzajn marketu prázdniny v Praze na Piazzetě Národního...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Dvacátý ročník soutěže Vesnice roku byl vyhlášen

VESNICEROKU perexU příležitosti konání Dne malých obcí v Národním domě na Smíchově byl dne 4. března 2014 slavnostně zahájen jubilejní dvacátý ročník tradiční soutěže Vesnice roku. Podmínky letošního ročníku podepsali ...


Literatura

Hrdlořez František Kotleta představuje svou novinku Perunova krev I.

Perunova krev obalkaHoldujete-li pikantnímu, peprnému a šťavnatému masu, tak se zakousněte do Kotlety. Františka Kotlety. Tento řeznický autor nám servíruje své nové dílo – Perunova krev I

 ...

Divadlo

Aktuální společenská témata, současní autoři, Městská divadla pražská připravují novou sezonu

divadlaNová sezona v divadlech ABC a Rokoko, patřících Městským divadlům pražským, se ponese ve znamení inscenací současných dramatiků. Všechny připravované inscenace, z nichž většina bude právě v Městských divadlech pražských uvedena ve svých českých nebo praž...

Film

Tři německé filmy natočené v České republice jsou mezi nominovanými na prestižní Německou televizní cenu

mord200Tři filmy natočené za výrazného přispění českých filmových štábů budou soutěžit o Německou televizní cenu za rok 2015. Jak uspěly, to se dozvíme 13. ledna 2016, kdy proběhne v Düsseldorfu slavnostní vyhlášení. V kategorii „nejlepší televizní film“ jsou no...