Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu

Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu

Email Tisk

OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanObecně prospěšná společnost Elpida, která skrze své aktivity šíří myšlenku, že “old is cool”, oslaví 15 let od svého založení. Letos Elpida již po páté pořádá mezigenerační festival OLD’S COOL, který je vždy koncipován jako velkolepá oslava Mezinárodního dne seniorů (1.10.) a jehož hlavním cílem je inspirovat k mezigenerační spolupráci. Jubilejní pátý ročník mezigenerační přehlídky představí již po třetí autorský projekt fotografky Bet Orten a novinářky a stylistky Veroniky Ruppert, který se nese v duchu myšlenky celého festivalu o lehčím a zábavnějším stáří. Kolemjdoucí na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží uvidí od 8. 9. do 6. 10. 2017 na velkoformátových fotografiích seniory v příběhovém vizuálním pojetí symbolizujícím překážky, které překonávají v běžném životě.  

Není zač…

První z akcí letošního mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 v Praze je velkoformátová výstava fotografií Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží. Autorská dvojice Orten & Ruppert vizualizuje mentální i fyzické překážky v běžném životě seniorů. Tématem stylizovaných fotografií, na kterých najdete např. také některé seniory z řad klientů Centra Elpida, jsou bežné překážky, které město v každodenním životě klade seniorům do cesty. Jedna z nejznámější fotografek současné české scény tak upozorňuje na to, že ve veřejném prostoru je pro starší lidi řada omezení, která v nich budí strach a nejistotu. Výstava samotná podněcuje k tomu, aby lidé podali pomocnou ruku, projevili pochopení a našli v sobě trpělivosti, aby se ze stresující situace stalo příjemné setkání zvládnuté s grácií. Není zač… v samotném názvu je poděkováním všem, kteří pomocnou ruku seniorům nabídnou. 

 Neni zac...Bet Orten a Veronika Ruppert  OldsCool 2017 Elpida 

Stylizované fotografie držitelky Ceny Czech Grand Design 2012Bet Orten ztvárňují 6 modelových situací, které mohou být pro seniory v běžném životě stresující: hluk, rychlé tempo, nerovný terén, sníženou pohyblivost a samotu. Umístěním na pražské Náplavce získává výstava rozměr sociální kampaně, kdy fotografie vstupují do života kolemjdoucím, lidem na proplouvajících lodích i cyklistům. 

Šlo nám o to, zachytit momenty, ve kterých senioři ocení pomoc, podporu a trpělivost, která nás často nic nestojí. Stačí jen trocha pozornosti a empatie, aby spolu lidé vstoupili do kontaktu a překážky překonali společně." popisuje inspiraci ke konceptu výstavy Veronika Ruppert (Český rozhlas – Radio Wave), která stojí za konceptem a stylingem fotografií. 

V rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL, pořádaným Elpidou, se jedná již o třetí velkoformátovou výstavu fotografií, kterou dvojice Bet Orten a Veronika Ruppert přímo pro festival připravily. V předchozích dvou výstavách byla nosným motivem originální autorská móda od českých designérů, kterou prezentovaly ženy různých generací. 

„Móda a stylizace hraje i v letošní výstavě velkou roli, ale již ne hlavní roli. Jejím úkolem je tentokrát hlavně podtrhnout téma městských bariér, se kterými mohou mladí lidé seniorům snadno pomoci. Máme radost, že naše výstavy mají přesah do sociální kampaně, chceme fotkami kolemjdoucí pozitivně motivovat a přivést k zamyšlení nad všedními situacemi a stereotypy" dodává Veronika Ruppert.

Výstava Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… je již k vidění a bude pokračovat do 6. 10. 2017 na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze.

 Elpida foto-Tomas Slavik 

Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… 

Fotografie: Bet Orten
Koncept, styling: Veronika Ruppert
Make up: Eva Svobodová / Studio Heavy-Duty
Vlasy: Michael Birrer / Kevin.Murphy

Bet Orten 

Tvorba současné mladé fotografky Bet Orten osciluje na pomezí módní fotografie, dokumentu, portrétu i krajinné tvorby. Laureátka ceny Czech Grand Design 2012 v kategorii Fotograf roku, sama svou tvorbu nazývá „intuitivní inscenovanou fotografií“. Její fotografie působí jako poetické obrazy. Své zkušenosti a praxi sbírala převážně v zahraničí. Žila v New Yorku, kde mimo jiné pracovala jako asistentka v týmu slavného amerického fotografa Stevena Kleina. Své studium fotografie pak završila magisterským titulem v oblasti módní fotografie na London College of Fashion. V současné době žije a tvoří v Praze. Není zač… je jejím třetím autorským projektem v rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL. 

Veronika Ruppert

Novinářka a moderátorka pořadu Modeschau na Radiu Wave, která přes deset let systematicky mapuje český módní design a průmysl. Vedle Českého rozhlasu spolupracuje také s magazínem Blue Paper a dalšími českými časopisy zaměřenými na módu. Je členkou České akademie designu, poroty Diploma selection Designbloku a působila také jako módní kurátorka festivalu designSUPERMARKET. S obecně prospěšnou společností Elpida spolupracuje v rámci OLD´S COOL od roku 2014, vedle módních přehlídek a výstav se podílí i na přípravách a realizaci mezigeneračních módních workshopů.

Speciální poděkování Dopravnímu podniku Hl. města Prahy za zapůjčení tramvaje, kavárně Smetana Q a galerii Továrna za poskytnutí prostor, obchodu Basmatee (Wear Art) a Kateřině Papežové za vstřícnost a pomoc při přípravách stylingu.

Na výstavu Není zač… volně navazuje komponovaný večer ve Studiu Hrdinů režírovaný Veronikou Ruppert, v rámci kterého proběhne Fashion performance a koncert Jany Kratochvílové, Never Sol & Sboru Elpida. V rámci modní performance se dne 21. 9. 2017 od 19:00 mohou návštěvníci seznámit s uměleckým pojetím tématu recyklace a předávání módy mezi generacemi. Ústředním motivem je udržitelný koloběh oděvu a společně strávený čas.

Letošní ročník OLD´S COOL 2017 dále představí tvorbu autorské dvojice Orten & Ruppert také v Bratislavě, konkrétně v termínu od 9. do 22.10. 2017 na Hviezdoslavově náměstí. Velkoformátová výstava zde představí všechny tři projekty, které dvojice pro Elpidu v letech 2014–2017 vytvořila. 

Pořadatelem mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. Festival dálé probíhá v Hradci Králové, Olomouci, Brně a Bratislavě. 

Kompletní program přehlídky OLD´S COOL 2017 najdete na webu. 

 OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Není čas odkládat svá přání, cíle či projekty, které mě naplňují a baví, říká Richard Pachman

richard pachman perexNa Velký pátek 30. března se v 19 hodin uskuteční v olomoucké Redutě slavnostní představení Pašije – Velikonoční příběh zkomponovaného olomouckým skladatelem Richardem Pachmanem pro Moravskou filharmonii...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Čtěte také...

Večer módy zkrášlil jazz v podání Jany Švenkové

modni prehlidka 200"Jsem ráda, že mohu podpořit českou a slovenskou tvorbu tím, že tyto modely v butiku prodáváme. Je málo švadlen, řemeslo je na úbytě. V rámci Večera módy, který se uskutečnil v Domě národnostních menšin v pražské Vocelově ulici," t...


Literatura

DRUHÁ DCERA

druha200První setkání s člověkem bývá většinou o vzájemném „oťukávání“.  Podobné to je i v případě neznámého spisovatele. S Lauren Willg jsem se setkala poprvé a nelituji toho.  

...

Divadlo

V nové hře Prague Shakespeare Company bude hrát i britská velvyslankyně

Twelfth Night 200Jedinečná divadelní společnost Prague Shakespeare Company opět přichází s husarským kouskem. Sedmého března uvede na prknech Divadla Kolowrat divadelní hru Twelfth Night (v překladu Večer tříkrálový). V jedné z hlavních rolí se objeví J...

Film

Hurvínek a kouzelné muzeum nejnavštěvovanějším filmem víkendu

hurvinek200Nový český animovaný rodinný film Hurvínek a kouzelné muzeum se stal nejnavštěvovanějším titulem uplynulého víkendu. Film, v němž se legendární postavy představují poprvé ve 3D, vidělo během víkendu 56 562 diváků a přesunul tak na druhé místo velmi úspěšný snímek Jana Svěráka ...