Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu
Banner

Old's cool 2017: Výstava dvojice Orten & Ruppert ukazuje cestu

Email Tisk

OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanObecně prospěšná společnost Elpida, která skrze své aktivity šíří myšlenku, že “old is cool”, oslaví 15 let od svého založení. Letos Elpida již po páté pořádá mezigenerační festival OLD’S COOL, který je vždy koncipován jako velkolepá oslava Mezinárodního dne seniorů (1.10.) a jehož hlavním cílem je inspirovat k mezigenerační spolupráci. Jubilejní pátý ročník mezigenerační přehlídky představí již po třetí autorský projekt fotografky Bet Orten a novinářky a stylistky Veroniky Ruppert, který se nese v duchu myšlenky celého festivalu o lehčím a zábavnějším stáří. Kolemjdoucí na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží uvidí od 8. 9. do 6. 10. 2017 na velkoformátových fotografiích seniory v příběhovém vizuálním pojetí symbolizujícím překážky, které překonávají v běžném životě.  

Není zač…

První z akcí letošního mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 v Praze je velkoformátová výstava fotografií Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží. Autorská dvojice Orten & Ruppert vizualizuje mentální i fyzické překážky v běžném životě seniorů. Tématem stylizovaných fotografií, na kterých najdete např. také některé seniory z řad klientů Centra Elpida, jsou bežné překážky, které město v každodenním životě klade seniorům do cesty. Jedna z nejznámější fotografek současné české scény tak upozorňuje na to, že ve veřejném prostoru je pro starší lidi řada omezení, která v nich budí strach a nejistotu. Výstava samotná podněcuje k tomu, aby lidé podali pomocnou ruku, projevili pochopení a našli v sobě trpělivosti, aby se ze stresující situace stalo příjemné setkání zvládnuté s grácií. Není zač… v samotném názvu je poděkováním všem, kteří pomocnou ruku seniorům nabídnou. 

 Neni zac...Bet Orten a Veronika Ruppert  OldsCool 2017 Elpida 

Stylizované fotografie držitelky Ceny Czech Grand Design 2012Bet Orten ztvárňují 6 modelových situací, které mohou být pro seniory v běžném životě stresující: hluk, rychlé tempo, nerovný terén, sníženou pohyblivost a samotu. Umístěním na pražské Náplavce získává výstava rozměr sociální kampaně, kdy fotografie vstupují do života kolemjdoucím, lidem na proplouvajících lodích i cyklistům. 

Šlo nám o to, zachytit momenty, ve kterých senioři ocení pomoc, podporu a trpělivost, která nás často nic nestojí. Stačí jen trocha pozornosti a empatie, aby spolu lidé vstoupili do kontaktu a překážky překonali společně." popisuje inspiraci ke konceptu výstavy Veronika Ruppert (Český rozhlas – Radio Wave), která stojí za konceptem a stylingem fotografií. 

V rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL, pořádaným Elpidou, se jedná již o třetí velkoformátovou výstavu fotografií, kterou dvojice Bet Orten a Veronika Ruppert přímo pro festival připravily. V předchozích dvou výstavách byla nosným motivem originální autorská móda od českých designérů, kterou prezentovaly ženy různých generací. 

„Móda a stylizace hraje i v letošní výstavě velkou roli, ale již ne hlavní roli. Jejím úkolem je tentokrát hlavně podtrhnout téma městských bariér, se kterými mohou mladí lidé seniorům snadno pomoci. Máme radost, že naše výstavy mají přesah do sociální kampaně, chceme fotkami kolemjdoucí pozitivně motivovat a přivést k zamyšlení nad všedními situacemi a stereotypy" dodává Veronika Ruppert.

Výstava Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… je již k vidění a bude pokračovat do 6. 10. 2017 na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze.

 Elpida foto-Tomas Slavik 

Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač… 

Fotografie: Bet Orten
Koncept, styling: Veronika Ruppert
Make up: Eva Svobodová / Studio Heavy-Duty
Vlasy: Michael Birrer / Kevin.Murphy

Bet Orten 

Tvorba současné mladé fotografky Bet Orten osciluje na pomezí módní fotografie, dokumentu, portrétu i krajinné tvorby. Laureátka ceny Czech Grand Design 2012 v kategorii Fotograf roku, sama svou tvorbu nazývá „intuitivní inscenovanou fotografií“. Její fotografie působí jako poetické obrazy. Své zkušenosti a praxi sbírala převážně v zahraničí. Žila v New Yorku, kde mimo jiné pracovala jako asistentka v týmu slavného amerického fotografa Stevena Kleina. Své studium fotografie pak završila magisterským titulem v oblasti módní fotografie na London College of Fashion. V současné době žije a tvoří v Praze. Není zač… je jejím třetím autorským projektem v rámci mezigeneračního festivalu OLD´S COOL. 

Veronika Ruppert

Novinářka a moderátorka pořadu Modeschau na Radiu Wave, která přes deset let systematicky mapuje český módní design a průmysl. Vedle Českého rozhlasu spolupracuje také s magazínem Blue Paper a dalšími českými časopisy zaměřenými na módu. Je členkou České akademie designu, poroty Diploma selection Designbloku a působila také jako módní kurátorka festivalu designSUPERMARKET. S obecně prospěšnou společností Elpida spolupracuje v rámci OLD´S COOL od roku 2014, vedle módních přehlídek a výstav se podílí i na přípravách a realizaci mezigeneračních módních workshopů.

Speciální poděkování Dopravnímu podniku Hl. města Prahy za zapůjčení tramvaje, kavárně Smetana Q a galerii Továrna za poskytnutí prostor, obchodu Basmatee (Wear Art) a Kateřině Papežové za vstřícnost a pomoc při přípravách stylingu.

Na výstavu Není zač… volně navazuje komponovaný večer ve Studiu Hrdinů režírovaný Veronikou Ruppert, v rámci kterého proběhne Fashion performance a koncert Jany Kratochvílové, Never Sol & Sboru Elpida. V rámci modní performance se dne 21. 9. 2017 od 19:00 mohou návštěvníci seznámit s uměleckým pojetím tématu recyklace a předávání módy mezi generacemi. Ústředním motivem je udržitelný koloběh oděvu a společně strávený čas.

Letošní ročník OLD´S COOL 2017 dále představí tvorbu autorské dvojice Orten & Ruppert také v Bratislavě, konkrétně v termínu od 9. do 22.10. 2017 na Hviezdoslavově náměstí. Velkoformátová výstava zde představí všechny tři projekty, které dvojice pro Elpidu v letech 2014–2017 vytvořila. 

Pořadatelem mezigeneračního festivalu OLD´S COOL 2017 je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. Festival dálé probíhá v Hradci Králové, Olomouci, Brně a Bratislavě. 

Kompletní program přehlídky OLD´S COOL 2017 najdete na webu. 

 OLDSCOOL2017 foto Elpida grafikacartonclanSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

POKEC s Terezou Kostkovou a Liborem Boučkem

pokec 200Moderátorská esa Terezu Kostkovou a Libora Boučka veřejnost moc dobře zná. Co mají společného? Mají za sebou moderování velkých televizních show. Tereza bravurně uvedla (spolu s Markem Ebenem) StarDance…když hvězdy tančí, TýTý nebo Silvestr. Libor má v...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Třeboň poetická aneb Jihočeská postupová přehlídka divadla poezie a uměleckého přednesu

trebon poeticka perexPředstavte si semínko. Přestože je ještě docela malinké, může z něj vyrůst něco zázračného, co vás okouzlí svou vůní a krásou a přitom i vás samotné nechá rozkvést. Takovým semínkem s velkým potenciálem je v současné době přehlíd...


Literatura

Rybí krev Jiřího Hájíčka – román z jižních Čech (ale nejen odtamtud)

rybi krev 200Sedím v kupé rychlíku Praha – České Budějovice, od stanice Tábor už úplně sama. Nad hlavou v prostoru pro zavazadla můj odřený tmavomodrý kufr na kolečkách, na jeho držadle se ještě houpe cedulka letiště v Rotterdamu. Konečně chvíle samoty, ...

Divadlo

Experimentální prostor NoD se připojuje k Noci divadel svou předrevoluční sametovou interaktivní divadelní událostí

200divPro první Noc divadel v České republice připravil na 16. listopadu Experimentální prostor NoD site specific akci Lindy Petákové a kolektivu s názvem NoD inclusive – Víc než jen konzumace. Audiovizuální instalace a živé akce vtáhnou diváka přímo do děje....

Film

„Když se pořád snažíš udržet na správné cestě, je příjemné si dát pauzu.“

ten koho se bojis200Ani první listopadový čtvrtek se neobešel bez severského filmu, který promítal Skandinávský dům. Zájemci o notnou dávku dramatu nesměli chybět v Komorním kině Evald, aby se podívali na ubíhající dny běžné dánské rodiny. Tedy a...