Zámek Nové Hrady, zvaný České Versailles, nabízí mnoho zážitků
Banner

Zámek Nové Hrady, zvaný České Versailles, nabízí mnoho zážitků

zamek nove hradyPokud hledáte tip na rodinný prázdninový výlet, doporučuji vám navštívit rokokový zámek Nové Hrady, který se nachází zhruba 15 km od Litomyšle. Zámek byl vystavěn v letech 1774 až 1777 ve stylu francouzských sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra hrabětem Jeanem Antoinem Harbuvalem de Chamaré, jenž je jednou z postav slavného Jiráskova románu Poklad.

 

 

Patrový zámek s bohatou štukovou a kamennou sochařskou výzdobou, vystavěný na svahu pod původním starým zámkem, má střední rizalit a dvě boční křídla spojená terasou, která odděluje čestný dvůr. Zámek  bývá  také  nazýván  České Versailles nebo Malý Schönbrunn. Ucelený rokokový areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s rokokovou pískovcovou křížovou cestou z roku 1767, vedoucí k ruinám původního gotického hradu.

zamek nove hrady

Po skončení 2. světové války byl zámek víceméně svévolně zabrán pro místní obecní a měšťanskou školu, přičemž byly uvnitř provedeny různé úpravy bez svolení majitele. Po roce 1948 byl zámek vyvlastněn a přesto, že byl 23. 9. 1949 převzat národní kulturní komisí a prohlášen za státní kulturní majetek, byl nevhodně využíván a došlo k jeho postupné devastaci. Ta vyvrcholila v 50. letech, kdy byla do suterénu zámku umístěna výkrmna vepřů. Teprve od roku 1955, kdy byla v západním křídle zámku zřízena slohová expozice, byla čas od času prováděna dílčí oprava budov, nicméně jejich často havarijní stav to nezměnilo. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci vnukům původního majitele – textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města n. Metují, kteří jej nabídli k prodeji. V roce 1997 zámek zakoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy, a od té doby prochází celý zámecký areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

alt

V zámeckých komnatách mohou návštěvníci shlédnout expozici Umění nábytku v proměnách století – středoevropské nábytkové umění od baroka po secesi ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Navštíví také největší chloubu zámku velký rokokový sál, který je využíván ke svatebním obřadům a pořádání koncertů. Součástí prohlídky je i nahlédnutí do soukromých prostor současných majitelů zámku.

zamek nove hrady interier

Mezi další lákadla zámeckého areálů patří rokoková křížová cesta, barokní přírodní divadélko, rokoková zahrada s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu či klasicistní zahradní altán. Především pány láká k prohlídce První české muzeum cyklistiky, které je umístěno v rekonstruovaném barokním špýcharu. K vidění zde jsou na dvě stovky exponátů od poloviny 19.století po současnost.

zamek nove hrady krizova cesta

Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jakož i ceny z prvních závodů, konaných na našem území. V prvním patře jsou nainstalovány dvě panoramatické expozice – první z období světových válek, v nichž kola sehrála nezastupitelnou roli, druhá nabízí pohled do historické opravárenské dílny z počátku 30. let 20.století.

zamek nove hrady muzeum kol

 

Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Návštěvník může shlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců té doby. Nechybí zde i výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je zastoupena “filmovými koly” (např. kolo Ivana Trojana z filmu Václav, kolo Zdeňka Svěráka z Vratných lahví nebo kolo z reklamy na Poděbradku), neboť sbírka je stále hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

zamek nove hrady muzeum kol

Dámy se mohou pro změnu kochat nádhernými dámskými klobouky v Galerii anglických klobouků, která se nachází v budově oranžerie. Dětské návštěvníky zámeckého areálu jistě zaujmou různobarevní papoušci ve voliéře, přírodní bludiště, koně ze zámeckých stájí, pasoucí se ve výbězích, či daňci a jeleni v zámecké oboře. K posezení nad šálkem kávy či zmrzlinovým pohárem láká zámecká kavárna a  menu zaměřené na jelení a dančí speciality nabízí nekuřácká zámecká restaurace.
  zamek nove hrady galerie klobouku

Zdroj informací: nove-hrady.cz
Zdroj foto: autorka článku


 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Klučov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Culturea vdechla Zlínu francouzský šarm

cultu 200Již třetím rokem pořádají studenti Fakulty marketingových komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně festival Culturea, kde návštěvníkům vždy představí a přiblíží dvě země.  Letos padl los na elegantní Francii a žhavou Brazílii. Jaké to bylo, co s...


Literatura

Mrazivou hrůzu přináší kniha Paříž - Katakomby

katakomby200Nakladatelství XYZ nás chce v září postrašit napínavou knihou Jeremyho Batese Paříž katakomby, ve které si bude muset nesourodá skupinka mladých sáhnout na samé dno, aby přežili. Podaří se jim to?

 

 ...

Divadlo

Pravda po francouzsku

Pravda 200Když se podíváte do slovníku na význam slova pravda, najdete definici, která říká, že pravda je tvrzení považované za skutečnost. To nám v podstatě dává velký prostor k tomu, co přijímat jako pravdu a dva manželské páry ve francouzské inscenaci toh...

Film

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...