Festival jurt - Zdravý život
Banner

Festival jurt - Zdravý život

Email Tisk

200 jurtySrdečně zveme všechny příznivce přírodního způsobu života a bydlení, milovníky tradic a tradičních řemesel a hlavně rodiny s dětmi na 1. ročník putovního festivalu hudby, tance, divadla, ekologie, řemesel a přednášek „Festival jurt - Zdravý život“, který se koná v areálu lesního Zátiší Brniště 3. srpna 2013.

 

 

 

Jedná se o jednodenní festival, pořádaný u příležitosti vzniku nového ekocentra v Brništi. Hlavním cílem tohoto festivalu je propagace zdravého životního stylu, praktická ukázka života šetrného k životnímu prostředí, a jeho ochrana, sdílení a výměna zkušeností lidí na obou stranách státní hranice. Festival Jurt je podpořen z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

jurty3

Inovativní myšlenkou tohoto festivalu je mobilita. Jako jsou jurty mobilní a lehce ekologicky složitelné příbytky, tak i festival bude mobilní, ekologický a putovní. Na prvním ročníku budeme mít jurt hned několik a postavíme celé jurtové městečko.  

Festival se skládá z několika rovin: workshopů, tržiště řemesel, přednášek a vzdělávání, hudebního a divadelního programu. Zahájení festivalu je v deset hodin, čeká nás bohatý celodenní program vhodný pro všechny věkové kategorie, vstup je zdarma. Návštěvníci budou seznámeni s různými ekologickými programy, s možnostmi přírodního bydlení, s praktickou ochranou životního prostředí, s ekologicky šetrnými výrobky, s recyklací odpadu,  s možnostmi zdravého jídla a zdravého životního stylu šetrného k okolní přírodě. Pro nejmenší je připraven dětský koutek, několik pohádek, cvičení s příběhem,  řada tvořivých dílen a vzdělávacích aktivit.

jurty1

Čeká nás hravý, zábavný a poučný den v přírodě a v dobré společnosti. Posuďte sami:

PROGRAM   FESTIVAL  JURT
10.00 zahájení festivalu  AGP band – hudební seskupení Agentury Pondělí, big-beat

11.00 Hana a Jiří Patlejchovi -  přednáška o vermikompostování "žížalí farma"

11.00 Mgr. Irena Kubicová – Veselá jóga pro rodiče s dětmi - cvičení s příběhem pro děti od 3 do 7 let a jejich rodiče. Nácvik základních jógových pozic hravou a zábavnou formou

12.00  Ing. Michal Procházka – přednáška o ekologických stavbách

12.00 Eva Salovová – Po českém obědě jest seděti a tupě zírati (přednáška s ukázkou vaření a ochutnávkou)

12.00 Semínko Země o.s. – Dětství a hrátky půlstoletí zpátky – zábavný hravý pohádkový blok pro nejmenší. Rukodělné dílničky, hry a inspirace – vyzkoušejte si vyrobit lodičku z kůry či oříšku, panenku či skřítka z klacíku, oživit již téměř zapomenuté hry jako čára, krvavé koleno aj., objevte nespočet možností her se dřevem (pár špalků a prken), šňůrkou či lanem.

13.00 Kateřina Horáčková – Zahrada na cestách, Permakultura pro každou jurtu

13.00 Rokec a Žužu -  Pohádka o dvou malých cestovatelích, při jejichž dobrodružné honbě za pokladem společně navštívíme Indii, Himaláje, Ameriku, Skotsko a Francii.

14.00 Mgr. Irena Kubicová – Přírodní lékárna (Praktická přednáška o tom, jak pomoci svým dětem při běžných onemocněních díky homeopatii, aromaterapii a bylinek)

15.00 Janočko – Povídá strom (Povídání o tom, jak stromy rostou, jak se brání, odkud berou energii? Do jaké míry je ovlivňuje okolí a ovlivňuje okolí i jejich energii? Stromový horoskop a jeho využití. Energie dřeva, jejich užití a moc na člověka)

15.30 Mgr. Irena Kubicová - Jóga v trávě - cvičení jemné hatha jógy: nácvik plného jógového dechu, sestava pro povzbuzení naší vnitřní síly, sestava pro protažení celého těla, relaxace. Pro cvičení není nutná předchozí zkušenost s jógou. Jóga v přírodě umocňuje zážitek ze cvičení.

16.00 Mário Bihári a Bachtale Apsa - workshop pro děti

17.00 Katya Dragonfly a Miroslav Jan Kadlec - " Pokec o Životě na Cestě" s krátkými filmy z jejich nomádského života...

18.00 Jan Karko – písničkář s harmonikou. Hudba na pomezí alternativy a folku. 

19.00 Mário Bihári a Bachtale Apsa – koncert (Mário Bihári je výjimečný romský zpěvák, klavírista, akordeonista a klarinetista. Věhlas získal zejména dlouholetou spoluprací se zpěvačkou Zuzanou Navarovou v kapele KOA. Skupina Bachtale Apsa čerpá ve svém repertoáru z lidové hudby balkánských, maďarských, rumunských i slovenských Romů.

21.00 Zhasni – koncert, rock-folk

jurty

Workshopy pro děti i dospělé:

 -tvoření vinutých perlí

-výroba aromatických mýdel

-m,uzikoterapie

-Mário Biháry a Bachtale Apsa

-malba a tisk na látku

-malba na tělo hennou

-cvičení Veselé jógy

-výroba své vonné aromalampy

-práce na hrnčířském kruhu

-lukostřelba -výtvarná dílna 

-práce na dřevěném soustruhu na nožní pohon 

-práce se dřevem

-hry pro děti -práce s ovčí vlnou

-výroba koncovek

-výroba ozvučných dřívek

Po celý den:

-občerstvení všech chutí

-tržiště tradičních řemesel 

-workshopy ( Kořínek o.s., Cedr o.s., Krásnolipsko o.s.)

-prezentace lesních školek (Lesmír, lesní mateřská školka Liberec)

-tvůrčí dílny (Centrum ochrany přírody Neukirch, kulturní ŠUM o.s.)

-vzdělávací programy pro děti i dospělé (Venkovský prostor o.p.s., Elektrowin, Eko –KOM, )

-dětský koutek pro nejmenší skřítky (DDM Vážka Mimoň, )

-prezentace trinacionální sítě ekocenter TNU

-recyklace odpadu (Ecobat)

-prezentace „Lesnická Botanická zahrada Dresden"

-jurtové městečko (Indios s.r.o, Jurta pro život, Jurta Party, Sapazi Martin Synák, Šamanská jurta)

-na tržišti budete moci ochutnat řadu regionálních potravin.

Zvláštní upozornění pro milovníky zmrzliny: na festivalu si budete moci vybrat ze 150ti druhů zmrzliny (zmrzlina ze Stráže pod Ralskem, výherce regionální potravina 2013)!

V čajovně Romantika budete moci ochutnat bio čaje a naživo nám k tomu zahraje Jakub Čapka na sitár.

jurty plakat

Jak se k nám dostanete:
Brniště leží v okrese Česká Lípa, nedaleko města Zákupy. Festival bude probíhat v areálu Zátiší, vedle nově vznikajícího ekocentra Brniště.

A na závěr ještě upozornění: pokud byste se chtěli zdržet až do druhého dne, v areálu je prostor pro stanové městečko, vezměte si tedy stany s sebou.

Doufáme, že bohatý program a zaměření festivalu přitáhnou Vaši pozornost a přijdete s námi strávit pohodový, zábavný a naučný den v přírodě. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Více o festivalu a jeho programu http://www.krasnajurta.cz/festivaljurt2013


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Dobrý doktor je jazzman! Lékaři to hudebně rozbalí na Doktorfestu

dok200V rámci třetího ročníku Doktorfestu se představí sedmnáct lékařů-muzikantů v kapelách různých žánrů, klavírista a dvě výtvarnice. Podle ředitelky festivalu Vladany Rýdlové lékaři často milují umění a dokonce je sami provozují jako muzikanti, malíři, spisov...

Nové komentáře


Literatura

Knižně vyšla populární Taková normální rodinka

Takova normalni rodinka200Knížku Taková normální rodinka ani jeho autorku, píšící pod pseudonymem Fan Vavřincová (vlastně se jmenovala Věra Němotová) asi není nutno většině čtenářů nijak zvlášť představovat. Autorka humoristických i detektiv...

Divadlo

Studio Hrdinů předvede Sněhurku

snehurka 200Ve svém (post-pohádkovém) dramatu „SněhurkaRobert Walser rozvíjí komplexní usmiřovací fantazie, které vedou ke kolektivnímu vytěsnění traumatu Sněhurky, myslivce a královny. Otrávené jablko a 7 trpaslíků poté...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...