Festival jurt - Zdravý život
Banner

Festival jurt - Zdravý život

Email Tisk

200 jurtySrdečně zveme všechny příznivce přírodního způsobu života a bydlení, milovníky tradic a tradičních řemesel a hlavně rodiny s dětmi na 1. ročník putovního festivalu hudby, tance, divadla, ekologie, řemesel a přednášek „Festival jurt - Zdravý život“, který se koná v areálu lesního Zátiší Brniště 3. srpna 2013.

 

 

 

Jedná se o jednodenní festival, pořádaný u příležitosti vzniku nového ekocentra v Brništi. Hlavním cílem tohoto festivalu je propagace zdravého životního stylu, praktická ukázka života šetrného k životnímu prostředí, a jeho ochrana, sdílení a výměna zkušeností lidí na obou stranách státní hranice. Festival Jurt je podpořen z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

jurty3

Inovativní myšlenkou tohoto festivalu je mobilita. Jako jsou jurty mobilní a lehce ekologicky složitelné příbytky, tak i festival bude mobilní, ekologický a putovní. Na prvním ročníku budeme mít jurt hned několik a postavíme celé jurtové městečko.  

Festival se skládá z několika rovin: workshopů, tržiště řemesel, přednášek a vzdělávání, hudebního a divadelního programu. Zahájení festivalu je v deset hodin, čeká nás bohatý celodenní program vhodný pro všechny věkové kategorie, vstup je zdarma. Návštěvníci budou seznámeni s různými ekologickými programy, s možnostmi přírodního bydlení, s praktickou ochranou životního prostředí, s ekologicky šetrnými výrobky, s recyklací odpadu,  s možnostmi zdravého jídla a zdravého životního stylu šetrného k okolní přírodě. Pro nejmenší je připraven dětský koutek, několik pohádek, cvičení s příběhem,  řada tvořivých dílen a vzdělávacích aktivit.

jurty1

Čeká nás hravý, zábavný a poučný den v přírodě a v dobré společnosti. Posuďte sami:

PROGRAM   FESTIVAL  JURT
10.00 zahájení festivalu  AGP band – hudební seskupení Agentury Pondělí, big-beat

11.00 Hana a Jiří Patlejchovi -  přednáška o vermikompostování "žížalí farma"

11.00 Mgr. Irena Kubicová – Veselá jóga pro rodiče s dětmi - cvičení s příběhem pro děti od 3 do 7 let a jejich rodiče. Nácvik základních jógových pozic hravou a zábavnou formou

12.00  Ing. Michal Procházka – přednáška o ekologických stavbách

12.00 Eva Salovová – Po českém obědě jest seděti a tupě zírati (přednáška s ukázkou vaření a ochutnávkou)

12.00 Semínko Země o.s. – Dětství a hrátky půlstoletí zpátky – zábavný hravý pohádkový blok pro nejmenší. Rukodělné dílničky, hry a inspirace – vyzkoušejte si vyrobit lodičku z kůry či oříšku, panenku či skřítka z klacíku, oživit již téměř zapomenuté hry jako čára, krvavé koleno aj., objevte nespočet možností her se dřevem (pár špalků a prken), šňůrkou či lanem.

13.00 Kateřina Horáčková – Zahrada na cestách, Permakultura pro každou jurtu

13.00 Rokec a Žužu -  Pohádka o dvou malých cestovatelích, při jejichž dobrodružné honbě za pokladem společně navštívíme Indii, Himaláje, Ameriku, Skotsko a Francii.

14.00 Mgr. Irena Kubicová – Přírodní lékárna (Praktická přednáška o tom, jak pomoci svým dětem při běžných onemocněních díky homeopatii, aromaterapii a bylinek)

15.00 Janočko – Povídá strom (Povídání o tom, jak stromy rostou, jak se brání, odkud berou energii? Do jaké míry je ovlivňuje okolí a ovlivňuje okolí i jejich energii? Stromový horoskop a jeho využití. Energie dřeva, jejich užití a moc na člověka)

15.30 Mgr. Irena Kubicová - Jóga v trávě - cvičení jemné hatha jógy: nácvik plného jógového dechu, sestava pro povzbuzení naší vnitřní síly, sestava pro protažení celého těla, relaxace. Pro cvičení není nutná předchozí zkušenost s jógou. Jóga v přírodě umocňuje zážitek ze cvičení.

16.00 Mário Bihári a Bachtale Apsa - workshop pro děti

17.00 Katya Dragonfly a Miroslav Jan Kadlec - " Pokec o Životě na Cestě" s krátkými filmy z jejich nomádského života...

18.00 Jan Karko – písničkář s harmonikou. Hudba na pomezí alternativy a folku. 

19.00 Mário Bihári a Bachtale Apsa – koncert (Mário Bihári je výjimečný romský zpěvák, klavírista, akordeonista a klarinetista. Věhlas získal zejména dlouholetou spoluprací se zpěvačkou Zuzanou Navarovou v kapele KOA. Skupina Bachtale Apsa čerpá ve svém repertoáru z lidové hudby balkánských, maďarských, rumunských i slovenských Romů.

21.00 Zhasni – koncert, rock-folk

jurty

Workshopy pro děti i dospělé:

 -tvoření vinutých perlí

-výroba aromatických mýdel

-m,uzikoterapie

-Mário Biháry a Bachtale Apsa

-malba a tisk na látku

-malba na tělo hennou

-cvičení Veselé jógy

-výroba své vonné aromalampy

-práce na hrnčířském kruhu

-lukostřelba -výtvarná dílna 

-práce na dřevěném soustruhu na nožní pohon 

-práce se dřevem

-hry pro děti -práce s ovčí vlnou

-výroba koncovek

-výroba ozvučných dřívek

Po celý den:

-občerstvení všech chutí

-tržiště tradičních řemesel 

-workshopy ( Kořínek o.s., Cedr o.s., Krásnolipsko o.s.)

-prezentace lesních školek (Lesmír, lesní mateřská školka Liberec)

-tvůrčí dílny (Centrum ochrany přírody Neukirch, kulturní ŠUM o.s.)

-vzdělávací programy pro děti i dospělé (Venkovský prostor o.p.s., Elektrowin, Eko –KOM, )

-dětský koutek pro nejmenší skřítky (DDM Vážka Mimoň, )

-prezentace trinacionální sítě ekocenter TNU

-recyklace odpadu (Ecobat)

-prezentace „Lesnická Botanická zahrada Dresden"

-jurtové městečko (Indios s.r.o, Jurta pro život, Jurta Party, Sapazi Martin Synák, Šamanská jurta)

-na tržišti budete moci ochutnat řadu regionálních potravin.

Zvláštní upozornění pro milovníky zmrzliny: na festivalu si budete moci vybrat ze 150ti druhů zmrzliny (zmrzlina ze Stráže pod Ralskem, výherce regionální potravina 2013)!

V čajovně Romantika budete moci ochutnat bio čaje a naživo nám k tomu zahraje Jakub Čapka na sitár.

jurty plakat

Jak se k nám dostanete:
Brniště leží v okrese Česká Lípa, nedaleko města Zákupy. Festival bude probíhat v areálu Zátiší, vedle nově vznikajícího ekocentra Brniště.

A na závěr ještě upozornění: pokud byste se chtěli zdržet až do druhého dne, v areálu je prostor pro stanové městečko, vezměte si tedy stany s sebou.

Doufáme, že bohatý program a zaměření festivalu přitáhnou Vaši pozornost a přijdete s námi strávit pohodový, zábavný a naučný den v přírodě. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Více o festivalu a jeho programu http://www.krasnajurta.cz/festivaljurt2013


 
Hledáme do týmu...

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Ani v Anglicku vám nič samé od seba z neba nespadne. ŽIVOT JE BOJ, príbeh kurdského občana z Istanbulu

VB report perexNiekedy je život k ľuďom nespravodlivý. Musia sa ním ťažko prebíjať. Tridsaťtri ročný kurdský občan Salman Gullu z Istanbulu, vie o tom svoje.

...

Literatura

Muž bez ženy není člověk

 

muz bez zeny 200Tento lákavý název nese útlá kniha oceňovaného autora Pavla Brycze a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta. Hlavním tématem jsou dle očekávání vztahy, ale nudit byste se neměli.

...

Divadlo

Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane

kraska200Městské divadlo Zlín se rozhodlo právě na Halloweenský večer, 31. října, uvést tragikomedii irského autora Martina McDonagha Kráska z Leenane. Jak se povedlo převést tuto trýznivou hru, nabitou referencemi na nelehký život v zapadlém Irsku, na zlín...

Film

Prima love přinese divákům hned tři novinky

prima Nespoutany andel200Prima love se rozhodla zakončit leden velkolepě, a to třemi novými pořady. Milovníci seriálů se mohou těšit na telenovelu Nespoutaný anděl mysteriózní drama Pomsta. Na ...