Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Email Tisk

200 samorosti30. července, Praha – Pražský Experimentální prostor NoD zahájí v pondělí 5. srpna svou první přehlídku nezávislého umění Samorosti 2013. Na výzvu k přihlášení svých děl reagovalo na 130 tvůrců, kteří své malby, fotografie, objekty, grafiky a jiné umělecké výtvory přihlásili. Z nich odborná porota ve složení zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský a novinář Karel Oujezdský vybere vítěze, který získá příležitost vytvořit si vlastní výstavu v prostorách Café NoD. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott. O druhé ceně rozhodne veřejnost svým hlasováním. Přehlídka Samorosti 2013 bude v prostorách NoD k vidění do 1. září.

 

samorosti

V polovině června oslovil Experimentální prostor NoD široké řady tvůrců, amatérkých i profesionálních umělců k účasti na své přehlídce výtvarného umění s názvem Samorosti. Přehlídka Samorosti 2013 je soutěžní a jejím vyvrcholením bude předání Ceny publika a Ceny odborné poroty.

KArlin Katarzyna plewa

V odborné porotě zasednou originální česká zpěvačka a herečka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, jež vedle své tvorby pořádá kurzy výtvarného umění, divadelní režisér Jan Nebeský, který ve svých divadelních inscenacích zdůrazňuje i výtvarné prvky, a novinář Karel Oujezdský, jenž se několik desítek let zabývá výtvarným uměním. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott, který je nejenom slavným zpěvákem, ale sám již dlouhá léta maluje, je samorostlým výtvarníkem a má za sebou řadu výstav. V odborné porotě tedy zasednou osobnosti s přesahy do různých uměleckých oblastí.

bezejmenne samorostla Yvona Kovarova

Přehlídka Samorosti 2013 navazuje na dřívější české salóny, které se od šedesátých let nepravidelně opakují a které dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti.

,,Přehlídka Samorosti 2013 ukazuje, že řada lidí se věnuje své tvorbě v ústraní, aniž by ji mohla zveřejnit a že se na výstavě objevují díla vytvořená nejrůznějšími metodami a technickými postupy, která často překvapí svým nezvyklým pohledem na dnešní skutečnost,“ vysvětluje kurátor Galerie NoD Jiří Machalický.

probarcinace kristyna mlynarikova

Celkem se na přehlídku přihlásilo přes 130 autorů – nejstaršímu účastníkovi je 70 let a nejmladší je studentka gymnázia. Pořadatelům přehlídky se podařilo oslovit nejen autory žijící v Praze, ale i z dalších míst v České republice a zahraničí. Mezi účastníky je i několik zahraničních tvůrců.

vudce petr hampl

Vernisáž přehlídky Samorosti se uskuteční 5. srpna od 19:00 v Experimentálním prostoru NoD, kde bude ke zhlédnutí do 1. září.
Cena diváků bude udělena na základě hlasování, které bude možné provést vhozením hlasovacího lístku do boxu umístěném v Café NoD do neděle 22.8. Vyhlášení vítězů a dernisáž pak proběhnou 26. srpna od 19:00.

Samorosti 2013  
Přehlídka nezávislého výtvarného umění  
Vernisáž 5.8. od 19:00  
Výstava potrvá do 1. září  
Hlavní kurátorka: Veronika Zajačiková

Zdroj foto: Kristýna Mlynaříková, Yvona Kovářová, Katarzyna Plewa, Petr Hampl


 

Rozhovor

Učitel potřebuje znát kulturu země, odkud dítě s jiným mateřským jazykem přichází

skolstvi 200Ze 450 dětí je v jedné z pražských základních škol 80 dětí s odlišným mateřským jazykem. Na jednu třídu tak připadá 8 dětí cizinců. Dětí, jejichž mateřským jazykem není čeština, přibývá i v dalších školách. Potřebují pomocnou ruku! Podle pražské...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Z archivu...

Čtěte také...

Dyzajn market podzim: 6 způsobů jak se naučit tvořit a odpočívat zároveň

WORKSHOP Co budu dneska sit200Nedlouho po prázdninové edici bude Dyzajn market podzim, a to již 23. a 24. září. Ale obavy, že zde bude zase vše stejné, mít nemusíte. Pouze třetina dyzajnérů se opakuje na každé edic...


Literatura

Zápisník milovnice knih – must have pro všechny knihomoly

zapisnik milovnice knih 200V nakladatelství Presco Group vydali před pár dny moc pěkný Zápisník milovnice knih – knihu a kreativní deníček v jednom. Život mu vdechla novinářka Jana LeBlanc a ilustrátorka Martina Pavlová. Jedná se o dílo, kter...

Divadlo

Malostranská beseda zpestří dětem i dospělým adventní čas taneční pohádkou Děvčátko se sirkami podle Hanse Christiana Andersena

devcatko 200Slavná Andersenova pohádka Děvčátko se sirkami míří na prkna Malostranské besedy. O druhé adventní neděli 4. prosince ji v pražské premiéře uvedou členové UMB (Ultra-minimal-ballet) spolu se studenty Taneční konzervatoře hl. m. Prahy a nabídn...

Film

Jupiter vychází do problémů

jupiter 200Film Jupiter vychází (2015) je velmi povedený mix ze světa sci-fi. Kromě toho, že se zde pořád něco děje a divák se nenudí ani na chvíli, je v hlavní roli navíc ženská hrdinka (Mila Kunis), která tenhle svět chápe po svém.