Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Email Tisk

200 samorosti30. července, Praha – Pražský Experimentální prostor NoD zahájí v pondělí 5. srpna svou první přehlídku nezávislého umění Samorosti 2013. Na výzvu k přihlášení svých děl reagovalo na 130 tvůrců, kteří své malby, fotografie, objekty, grafiky a jiné umělecké výtvory přihlásili. Z nich odborná porota ve složení zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský a novinář Karel Oujezdský vybere vítěze, který získá příležitost vytvořit si vlastní výstavu v prostorách Café NoD. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott. O druhé ceně rozhodne veřejnost svým hlasováním. Přehlídka Samorosti 2013 bude v prostorách NoD k vidění do 1. září.

 

samorosti

V polovině června oslovil Experimentální prostor NoD široké řady tvůrců, amatérkých i profesionálních umělců k účasti na své přehlídce výtvarného umění s názvem Samorosti. Přehlídka Samorosti 2013 je soutěžní a jejím vyvrcholením bude předání Ceny publika a Ceny odborné poroty.

KArlin Katarzyna plewa

V odborné porotě zasednou originální česká zpěvačka a herečka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, jež vedle své tvorby pořádá kurzy výtvarného umění, divadelní režisér Jan Nebeský, který ve svých divadelních inscenacích zdůrazňuje i výtvarné prvky, a novinář Karel Oujezdský, jenž se několik desítek let zabývá výtvarným uměním. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott, který je nejenom slavným zpěvákem, ale sám již dlouhá léta maluje, je samorostlým výtvarníkem a má za sebou řadu výstav. V odborné porotě tedy zasednou osobnosti s přesahy do různých uměleckých oblastí.

bezejmenne samorostla Yvona Kovarova

Přehlídka Samorosti 2013 navazuje na dřívější české salóny, které se od šedesátých let nepravidelně opakují a které dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti.

,,Přehlídka Samorosti 2013 ukazuje, že řada lidí se věnuje své tvorbě v ústraní, aniž by ji mohla zveřejnit a že se na výstavě objevují díla vytvořená nejrůznějšími metodami a technickými postupy, která často překvapí svým nezvyklým pohledem na dnešní skutečnost,“ vysvětluje kurátor Galerie NoD Jiří Machalický.

probarcinace kristyna mlynarikova

Celkem se na přehlídku přihlásilo přes 130 autorů – nejstaršímu účastníkovi je 70 let a nejmladší je studentka gymnázia. Pořadatelům přehlídky se podařilo oslovit nejen autory žijící v Praze, ale i z dalších míst v České republice a zahraničí. Mezi účastníky je i několik zahraničních tvůrců.

vudce petr hampl

Vernisáž přehlídky Samorosti se uskuteční 5. srpna od 19:00 v Experimentálním prostoru NoD, kde bude ke zhlédnutí do 1. září.
Cena diváků bude udělena na základě hlasování, které bude možné provést vhozením hlasovacího lístku do boxu umístěném v Café NoD do neděle 22.8. Vyhlášení vítězů a dernisáž pak proběhnou 26. srpna od 19:00.

Samorosti 2013  
Přehlídka nezávislého výtvarného umění  
Vernisáž 5.8. od 19:00  
Výstava potrvá do 1. září  
Hlavní kurátorka: Veronika Zajačiková

Zdroj foto: Kristýna Mlynaříková, Yvona Kovářová, Katarzyna Plewa, Petr Hampl


 
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Z archivu...

Čtěte také...

Sedmihorské léto 2016 čeká poslední letošní akce

sedmihorske leto 200Hudební a divadelní Sedmihorské léto se blíží do finále. Poslední akce však na své diváky ještě čeká. Odehraje se pro tento festival v netradičním čase i dni – v neděli 28. srpna od 17.30 hod. A bude jím koncert oblíbené „šlágrov...


Literatura

Břicháč Tom: Máme to rádi zdravě

mame to radi zdrave 200V září vyšla vlastním nákladem už pátá kniha Břicháče Toma, člověka, který dokázal za rok díky vyvážené stravě zhubnout 27 kilo. Spolu s manželkou Lucií nám nabízí knihu šikovnou Máme to rádi zdravě, která přináší „hodně d...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby na ostrově u Dolejšího mlýna

miroticke setkani hudby a loutekChcete zpestřit prázdniny dětem i sobě? Přijeďte tedy v srpnu do Mirotic!  Od 9. do 11.srpna se zde totiž koná divadelní a hudební festival pro malé i velké: Mirotické setkání loutek a hudby

Film

Kytarová legenda Gary Lucas přiveze neznámou verzi Draculy z roku 1931

200fKytarový virtuos Gary Lucas, známý z působení v kapele Captain Beefheart a z četných spoluprací s legendárními hudebníky (např. Jeffem Buckleym, Lou Reedem či Nickem Cavem), přijíždí v prosinci do ČR představit unikátní projekt spojující živý koncert a film...