Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Karel Gott usedne jako čestný člen do odborné poroty přehlídky nezávislého umění Samorosti

Email Tisk

200 samorosti30. července, Praha – Pražský Experimentální prostor NoD zahájí v pondělí 5. srpna svou první přehlídku nezávislého umění Samorosti 2013. Na výzvu k přihlášení svých děl reagovalo na 130 tvůrců, kteří své malby, fotografie, objekty, grafiky a jiné umělecké výtvory přihlásili. Z nich odborná porota ve složení zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský a novinář Karel Oujezdský vybere vítěze, který získá příležitost vytvořit si vlastní výstavu v prostorách Café NoD. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott. O druhé ceně rozhodne veřejnost svým hlasováním. Přehlídka Samorosti 2013 bude v prostorách NoD k vidění do 1. září.

 

samorosti

V polovině června oslovil Experimentální prostor NoD široké řady tvůrců, amatérkých i profesionálních umělců k účasti na své přehlídce výtvarného umění s názvem Samorosti. Přehlídka Samorosti 2013 je soutěžní a jejím vyvrcholením bude předání Ceny publika a Ceny odborné poroty.

KArlin Katarzyna plewa

V odborné porotě zasednou originální česká zpěvačka a herečka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, jež vedle své tvorby pořádá kurzy výtvarného umění, divadelní režisér Jan Nebeský, který ve svých divadelních inscenacích zdůrazňuje i výtvarné prvky, a novinář Karel Oujezdský, jenž se několik desítek let zabývá výtvarným uměním. Čestným členem odborné poroty se stal Karel Gott, který je nejenom slavným zpěvákem, ale sám již dlouhá léta maluje, je samorostlým výtvarníkem a má za sebou řadu výstav. V odborné porotě tedy zasednou osobnosti s přesahy do různých uměleckých oblastí.

bezejmenne samorostla Yvona Kovarova

Přehlídka Samorosti 2013 navazuje na dřívější české salóny, které se od šedesátých let nepravidelně opakují a které dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti.

,,Přehlídka Samorosti 2013 ukazuje, že řada lidí se věnuje své tvorbě v ústraní, aniž by ji mohla zveřejnit a že se na výstavě objevují díla vytvořená nejrůznějšími metodami a technickými postupy, která často překvapí svým nezvyklým pohledem na dnešní skutečnost,“ vysvětluje kurátor Galerie NoD Jiří Machalický.

probarcinace kristyna mlynarikova

Celkem se na přehlídku přihlásilo přes 130 autorů – nejstaršímu účastníkovi je 70 let a nejmladší je studentka gymnázia. Pořadatelům přehlídky se podařilo oslovit nejen autory žijící v Praze, ale i z dalších míst v České republice a zahraničí. Mezi účastníky je i několik zahraničních tvůrců.

vudce petr hampl

Vernisáž přehlídky Samorosti se uskuteční 5. srpna od 19:00 v Experimentálním prostoru NoD, kde bude ke zhlédnutí do 1. září.
Cena diváků bude udělena na základě hlasování, které bude možné provést vhozením hlasovacího lístku do boxu umístěném v Café NoD do neděle 22.8. Vyhlášení vítězů a dernisáž pak proběhnou 26. srpna od 19:00.

Samorosti 2013  
Přehlídka nezávislého výtvarného umění  
Vernisáž 5.8. od 19:00  
Výstava potrvá do 1. září  
Hlavní kurátorka: Veronika Zajačiková

Zdroj foto: Kristýna Mlynaříková, Yvona Kovářová, Katarzyna Plewa, Petr Hampl


 
PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (8)

Čtěte také...

Vinobraní sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Matolinovy destilatMáte rádi česká vína? Pak jste srdečně zváni na oslavu sklizně na vinici 


Literatura

Vallgren pokračuje v tématu Stiega Larssona


svine 200S Dannym Katzem jsme se poprvé setkali před rokem touto dobou. Bývalý feťák, který je počítačový a jazykový génius, prošel si prací v armádě a teď už se věnuje projektům ve své firmě. Mezitím zachraňuje životy. Vábení drogy je pro něj ale stá...

Divadlo

Bratři Bubeníčkové přivezou do Plzně choreografii inspirovanou filmem Piano z prostředí Nového Zélandu i maorské kultury

bubenic200Na pozvání Evropského hlavního města kultury 2015 přijíždí do Plzně slavný baletní soubor Les Ballets Bubeníček Jiřího a Otta Bubeníčkových. 18., 19. a 20. července uvedou oba bratři v Novém divadle DJKT svůj letošní nový program, ve kterém vysto...

Film

Zahradnictví: Dezertér. Pohnutá atmosféra 50. let pod rouškou břitkého humoru

zahradnictviStrach, beznaděj, nejistota. Režisér Jan Hřebejk přichází s emotivně laděným koprodukčním dramatem z dob ponuré československé historie z let