Koncert plný emócii
Reklama
Banner

Koncert plný emócii

Email Tisk

200 sborPri príležitosti bratislavského kultúrneho leta sa konal v Slovenskom rozhlase koncert národného speváckeho zboru zo Škótska. Spolupráca so Škótskom sa rozbehla na základe dobrých vzťahov. Ako dodal Vladimír Ferenčík, predseda Spolku Martina Rázusa dostali ponuku od pražskej agentúry na základe dlhodobej spolupráce zorganizovať koncert. „Mali sme oň eminentný záujem z umeleckého hľadiska ale aj v rámci vzťahov Škótska a Slovenska. Už v 19. storočí veľký syn, doktor Watson, sa postavil za Slovákov a Slovensko a podporil vznik česko-slovenskej republiky v roku 1918.

 

Koncert, ktorý je výberom najlepších spevákov z najlepších speváckych zborov zaujal nielen verejnosť ale aj samotných organizátorov. „Sto členný nie je bežná záležitosť a máme atraktívny program. Je výnimočné počúvať zvuk a zároveň sledovať ako dirigent Christopher Bell pohybom malíčka ovláda celý zbor,“ uviedol Ferenčík. Jeho vzťak ku klasickej hudbe veľký a pozitívny aj keď je obdivovateľom Johana Sebastiana Bacha. Neodznel síce na koncerte, ale ako sám poznamenal nerozdeľuje  hudbu na žánre, ale ju hodnotí. „Kritérium je len vo mne, iba ja viem posúdiť, čo sa mi páči a čo nie,“ dodal na záver.

sbor

Veľvyslankyňa Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery na Slovensku v tejto funkcii pôsobí už dva. S naším jazykom sa celkom dobre popasovala. „Je veľmi ťažké hovoriť po Slovensky, ale učím sa,“ povedala veľvyslankyňa. Zbor na ňu zapôsobil, zostala dojatá. „Prvý krát som počula tento zbor a myslím si, že sú fantastickí, veľmi dobrí, báječní, je to prvýkrát, čo som počula škótsku hudbu. Všetci slovenskí a škótski speváci sú perfektní. Výborní. Obe krajiny majú veľa spoločného,“ dodala v citovom rozpoložení Susannah Montgomery. Aj pre Jána Juráša jedného z organizátorov bol koncert veľkým prekvapením. „Prvé momenty sú nadšenie. Nádherná hudba, ktorú sme poznali, ale nie v podaní orgánu, vynikajúci zbor úžasné hlasy, temperanmentný dirigent, skvelý organista, plná sála nadšeného publika. Bolo to krásne. Spevácky zbor zaberie stále. Na tom sme stavali. Ku Škótom máme veľmi blízko a zabral aj program,“ uzavrel s nadšením Juráš.

sbor1


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Otevřená zpověď Jany Nagyové

necas 200Nakladatelství Epocha prostřednictvím Josefa Hympla přináší zpověď Jany Nečasové (dříve Nagyové), která čtenáře provádí celým jejím životem. Jde o příběh o pravdě, ctižádosti, realitě všedních dní a také politice, takže se můžete dozvědět něco o tom, j...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nad hlavou francouzské královny se začínají stahovat mračna

200 litKdyž zemřel francouzský král Ludvík XV., byl korunován za nástupce jeho vnuk Ludvík XVI. Celá země ho oslavovala jako vytouženého a osvíceného panovníka, který vyvede lid z bídy, již mu přichystali jeho předchůdci Ludvík XIV. a Ludvík XV. Změny, které by ...

Divadlo

Představení Národního divadla věnované lince důvěry pro seniory. Poznejte ty, kteří se bez nároku na odměnu věnují starým lidem!

benefice200Život 90 pořádá u příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, benefiční představení swingového muzikálu Ondřeje Havelky V Rytmu swingu buší srdce mé. Díky spolupráci s Národním divadlem, kde se představení 5. října v 18:30 ho...

Film

ZOO: Nikdy nevíš, kdo přistoupil.

ZOO 200Zoo je povídkový film odehrávající se v kupé během jedné cesty vlakem. Rozjetý vlak jen tak nezastavíš, nevyskočíš, zůstáváš jeho součástí, dokud sám nezabrzdí. Známý svět zůstává tam venku, uzavřený ubíhá za okny, jen se zrcadlí v odrazech skel vlaku. V...