Oběd zdarma pro tisíc lidí upozorní na plýtvání jídlem

Oběd zdarma pro tisíc lidí upozorní na plýtvání jídlem

Email Tisk

200 jidloDát si výborný oběd zadarmo a ještě z toho mít dobrý pocit? Na hostině, která se uskuteční 10. září v dolní části Václavského náměstí v Praze, to můžete zažít. Vařit se totiž bude z jídla, které by supermarkety a farmáři museli zbytečně vyhodit, a to kvůli blížícímu se datu spotřeby nebo kosmetickým vadám výrobků. Hostinu pořádá skupina „Zachraň jídlo“, jež si klade za cíl upozornit na zbytečné plýtvání potravinami, a na místo ji přijde podpořit mimo jiných i známý kuchař Roman Vaněk.


„Rozhodli jsme se upozornit na problém plýtvání jídlem, protože jde o velký nešvar naší společnosti, o kterém se ovšem moc nemluví. Oběd zdarma nám připadá jako skvělá ukázka toho, co vše se dá z vyřazených potravin vyrobit, a zároveň je to způsob, jak přilákat početné publikum a dát jim o problému vědět,“ říká Adam Podhola ze skupiny Zachraň jídlo, kterou tvoří asi desítka mladých lidí. Skupina vznikla spontánně na začátku tohoto roku a první akcí, kde chce na plýtvání poukázat, je právě hostina na ulici.

jidlo1

Příprava hostiny pro tisíc se uskuteční pod dohledem šéfkuchaře Petra Peška. Asistovat mu budou studenti hotelové školy a řada dobrovolníků. Oběd se bude servírovat od 12:00 do 15:00 v dolní části Václavského náměstí a na místě budou kromě zeleninového karí také panely s informacemi a doprovodný program. Lidé se tak prostřednictvím zajímavé grafické prezentace dozvědí více o příčinách plýtvání a formou konkrétních rad, tipů a receptů i o možnostech, jak jim předcházet.

Podle OSN totiž ročně skončí v popelnicích až 1,3 miliardy tun jídla, tedy asi třetina všech vyrobených potravin v hodnotě přibližně 20 bilionů Kč. V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok.

jidlo2

Záštitu nad akcí převzal vedoucí kanceláře OSN v ČR Michal Broža. „Plýtvání jídlem je etický, ale i ekonomický a environmentální problém. OSN na to na celém světě upozorňuje kampaní „Myslete, jezte a šetřete“. Pokud šetříme jídlo, šetříme vlastní peněženku, vodu, životní prostředí a nakonec i svědomí. Zachraň jídlo je chytrá inciativa mladých lidí, která si určitě získá sympatie a pomůže jednotlivcům hledat způsoby, jak se s problémem vypořádat,“ říká.

Skupina Zachraň jídlo za nececelého půl roku své existence dokázala oslovit stovky příznivců, včetně aktivních dobrovolníků. „Je vidět, že toto téma veřejnost zajímá a chce se o něm dozvědět víc. Doufáme, že během hostiny podaří oslovit tisíce kolemjdoucích a hostina bude pouhý začátek naší iniciativy. Plánujeme se tématem zabývat dál,” dodává Podhola a pokračuje: „Již nyní probíhá akce „Zachraň nádobí“ – sbírka nepotřebného nádobí, které dostane nový smysl života - použije se k výdeji jídla na hostině a poté poputuje charitativním organizacím. Více o ní najdete na našich stránkách.“

Více informací na: www.zachranjidlo.cz

Foto: zachranjidlo.czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (4)

Z archivu...

Čtěte také...

Zpěvačka Zaz podpoří pomoc českým dětem a mládeži

lata 200Praha, 29. listopadu – Nezisková organizace Lata se stala součástí projektu Zazimut, který letos spustila populární francouzská zpěvačka a jehož cílem je rozvíjet respekt ke všem živým bytost...


Literatura

Na Česko se řítí další Rudiš!

narodni trida rudis 200Nakladatelství Labyrint vydá 15. června novou knihu mladého českého prozaika Jaroslava Rudiše s názvem Národní třída.

...

Divadlo

Divadlo a nové technologie – jak to jde k sobě?

200diJe scénografie určujícím prvkem pro dramaturgii? Jak se v divadelní tvorbě využívají nové technologie a nová média? Jak co nejefektivněji využít osvětlení na scéně? Jak může zážitek z návštěvy divadelního představení ovlivnit světelný design? Jak synchron...

Film

Zombák, zombice ... Zombieland

altZombieland (2009) je předělávkou známých filmů, kde nemrtví požírají živé a jejich infekce se šíří všude možně. Na rozdíl od svých předchůdců však není děj filmu tak jednotvárný a předvídatelný, jak by se mohlo zdát. Mezi chodícími vraždami totiž je...