V těchto dnech byl slavnostně zahájen 15. ročník soutěže Zlatý oříšek. Unikátní projekt Ministerstva školství a Ministerstva kultury každý rok vyhledává ty nejnadanější české děti. Šanci uspět mají všechny dívky a chlapci, kteří v tomto roce dosáhli nějakého velkého úspěchu, nebo ocenění. Přihlásit se mohou i celé kolektivy. Vítěz si odnese originální sošku z dílny výtvarníka Jaroslava Homoly a také finanční odměnu na podporu své další činnosti.
Soutěž Zlatý oříšek nemá žádné kategorie, takže se do ní může zapojit prakticky kdokoliv. Jedinou podmínkou je, že účastník nesmí mít více než čtrnáct let.
Zlatý oříšek má pomoci šikovným dětem v jejich dalším rozvoji a kariéře. Organizátoři si od projektu slibují také to, že vítězové budou motivovat své vrstevníky ke smysluplnému trávení volného času.
Uzávěrka přihlášek letošního ročníku je 10. října. Poté zasedne komise složená z odborníků a nominuje 30 kandidátů, z nichž následně výběrová komise vybere 10 vítězů. Slavnostní vyhlášení soutěže a předání cen proběhne na Nový rok formou televizního a rozhlasového vysílání.
Pravidla soutěže najdete zde: http://www.zlatyorisek.cz/ceskarepublika/stranky/?s=pravidla-souteze
Zakladatelkou soutěže Zlatý oříšek je Dagmar Kotmelová, která dlouhá léta vedla v České televizi redakci pro děti a mládež a mimo jiné zde stála za vznikem v té době populárních dětských televizních pořadů Vega a Magion. První ročník Zlatého oříšku, jako celonárodní soutěže pro nadané a úspěšné děti, se jí podařilo zorganizovat v roce 1998, kdy v průběhu letních měsíců Český rozhlas poprvé veřejně oznámil možnost přihlásit se do soutěže.
Do prvního ročníku se v té době mezi ostatními dětmi přihlásil také náš současný nejlepší šachista a šachový velmistr David Navara, kterému v roce 1998 bylo 13 let. David a dalších devět nejúspěšnějších dětí tohoto ročníku si odnesli vůbec první sošky Zlatého oříšku, které zpočátku měly podobu kašpárka nesoucího oříšek. Tyto ceny jim společně s diplomy předávala při slavnostním finále na Nový rok 1999 v České televizi paní Dagmar Havlová, v té době 1. dáma a manželka tehdejšího prezidenta České republiky Václava Havla. Ta držela nad prvními ročníky Zlatého oříšku záštitu společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, tedy ministerstvy, která podporují Zlatý oříšek dodnes.
V průběhu následujících let se Zlatý oříšek pod vedením jeho autorky a organizátorky dále rozvíjel a to až do roku 2002, kdy Dagmar Kotmelová onemocněla a soutěž se jí v tomto roce nepodařilo zorganizovat. V roce 2003 se Zlatý oříšek opět rozeběhl, avšak již v následujícím roce své těžké nemoci bohužel podlehla. V té době již nastartovaný 7. ročník soutěže převzal její syn Jiří Kotmel s odhodláním tuto tradici nejen udržet, ale pokusit se ji dále rozšířit.
V posledních letech klade projekt důraz na vytvoření sítě krajských předkol Zlatého oříšku pod záštitou celonárodní soutěže Zlatý oříšek. Cílem je informovat a vzbudit zájem regionální veřejnosti, která má často k nadaným dětem nejblíže, a tím dosažení dlouhodobé podpory a pomoci při budování jejich kariéry za podpory kraje i města, které dítě reprezentuje. Vítězové krajských předkol nejenže získají potřebnou všestrannou podporu ve svém kraji, ale automaticky budou přihlášeni mezi žhavé kandidáty do celonárodního kola Zlatého oříšku. Jejich šance na úspěch se tak zvyšuje!
Soutěž podpořili například také Tomáš Töpfer, Pavel Šporcl či Roman Vojtek.
Zdroj informací: www.zlatyorisek.cz
< Předchozí | Další > |
---|
- Tabook: nahlédněte do světa malých nakladatelů. Budete překvapeni!
- Poruchy učení a vady řeči nesouvisejí s inteligencí
- Základní škola České Kopisty slaví 100 let
- S dětmi do divadla? Ve Zlíně žádný problém!
- Benefiční koncert pro zatopené Lounky: Příště to může být i Váš domov!
- Festival Doteky Afriky letos zavítá do Jihlavy
- Podzimní poetry slamy startují!
- Chillibraní překvapilo velkou návštěvností i odolností soutěžících
- I s handicapem lze dělat zázraky. Divadelní představení s dys- tématy, workshopy, dys- umělci, odborníci či vynálezci
- Přestaňte zapomínat! Ve Škole paměti Vám řeknou, jak na to…