Autismus a APLA Praha: podpora, porozumění, pomoc. Pomoci můžete i Vy.

Autismus a APLA Praha: podpora, porozumění, pomoc. Pomoci můžete i Vy.

Email Tisk

apla perexVaše dítě má autismus. Toto sdělení si vyslechnou rodiče každého stého narozeného dítěte. Výskyt poruchy autistického spektra u dítěte či dospělého s sebou přináší nutnost vypořádávat se po celý život s obtížemi a překážkami, které tato diagnóza přináší.

 

 

Příčina autismu není dosud známa. Jedná se o neurovývojové komplexní postižení charakteristické zejména problémy v oblasti komunikace a sociální interakce. Lidé s autismem nerozumí dobře světu a svět zase nerozumí jim. Autismus je dále typický výskytem stereotypního chování (ulpívání na pravidlech, vyhraněné zájmy, někdy např. i opakující se pohyby, jako např. kývání tělem, kroucení rukama atd.).

Formy poruch autistického spektra jsou různé -  od mírných, kdy lidé po dosažení dospělosti žijí samostatným či téměř samostatným životem, až po ty, kteří se neobejdou bez stálé pomoci. Někdy tuto diagnózu doprovází problémové vzorce chování, např. výskyt agresivity vůči sobě i druhým.

apla foto 1z respitního pobytu v našem centru na Praze 8

Autismus se projevuje nezřídka i zvláštními, z pohledu laika až nepochopitelnými projevy. Dítě se třeba neumí samo učesat, jít na toaletu apod., ale vykazuje „výjimečné“ schopnosti v nějaké úzké oblasti.  např.  se velmi brzy naučí samo číst, odříkává zpaměti složité texty apod.  Nemusí se přitom ale vůbec jednat o „zázračného“, byť trochu podivínského jedince s nadprůměrným intelektem. Naopak, často se stává, že dítě sice čtení ovládá a jeho paměť je výborná, chybí mu však to podstatné: schopnost porozumět textu, převyprávět ho vlastními slovy a sdílet prožitky s ostatními.

Autismus nelze vyléčit, při včasné diagnóze a zahájení odborné intervence se však výrazně zlepšuje prognóza dalšího vývoje dítěte. Vždy je ale zapotřebí spolupráce jak odborníků, tak rodiny a školy. Tato poměrně četná skupina lidí ve společnosti potřebuje stálou a kvalifikovanou podporu, kterou stát bohužel velmi často nemůže, nechce nebo neumí poskytnout. Proto také před 10 lety vznikla Asociace pomáhající lidem s autismem – APLA Praha.

apla 1otevíráme nové odlehčovací centrum (květen 2013)

Za dobu své existence se APLA Praha podařilo vytvořit komplexní nabídku služeb pro lidi s poruchami autistického spektra a jejich blízké. Začíná diagnostickými službami, péčí o předškolní a školní děti a končí až u programů podporovaného zaměstnání a nabídkou zájmových aktivit pro dospělé. APLA Praha provozuje také několik specializovaných zařízení, např. zájmové integrační centrum pro nejmenší děti, odlehčovací centrum pro krátkodobé pobyty dětí a dospělých a stálé pobytové zařízení pro klienty se souběhem autismu a problémového chování. Tato zařízení jsou v ČR dosud ojedinělá. Vedle toho nabízí APLA Praha také vzdělávací a PR aktivity pro odborníky, rodiče dětí s autismem i širší veřejnost. Vzhledem k tomu, že je APLA Praha poskytovatelem řady registrovaných sociálních služeb, čerpá na svou činnost zdroje od státu, ze zdrojů EU a v neposlední řadě získává prostředky i od individuálních a firemních dárců. Tak se daří se nabídku služeb postupně rozšiřovat a zkvalitňovat. Na určité typy investic, např. na stavební rekonstrukce nebo pořízení auta, se však stále shání peníze těžce.

apla 4naše tréninková dílna pro dospělé lidi s autismem

APLA Praha nyní akutně shání prostředky na právě již zmíněné auto, bez kterého nelze realizovat odvoz dětí i dospělých do škol, na kroužky, pobyty či k lékaři. 

APLA Praha prostě potřebuje auto pro svého převozníka a jeho pasažéry.

O tom, a) kdo je převozník a b) koho vozí, se můžete dočíst v dalších částech tohoto článku.
Pokud byste se rozhodli finančně nebo jiným způsobem podpořit lidi s autismem, všechny potřebné informace se dozvíte na http://www.praha.apla.cz/jak-pomoci-12.html nebo na tel. čísle 774 681 727.
Děkujeme za podporu.

Auto pro převozníka
Byl jednou jeden převozník, říkejme mu třeba Jindřich. Pod slovem převozník si většina lidí představí člověka s loďkou, který převáží lidi z jednoho břehu řeky na druhý. Tenhle převozník byl ale jiný – vozil autem děti a dospělé do školy, na kroužky, k doktorovi, na pobyty, prostě tam, kam bylo potřeba.  Jeho pasažéři byli děti i dospělí s autismem.
Autismus komplikuje život jak lidem s touto diagnózou, tak jejich rodinám. Jízdu autem má ale většina z nich ráda. Uklidňuje je, protože omezený prostor auta jim dává větší pocit jistoty a bezpečí.
A tak převozník převážel autem své pasažéry. Auto bylo sice staré, občas se někde zaseklo, ale fungovalo docela dobře. Potom ho ale musel vrátit původnímu majiteli. Asociace pomáhající lidem s autismem – APLA Praha, střední Čechy, ve které Jindřich pracuje, proto teď rychle shání peníze, aby koupila převozníkovi a jeho pasažérům jiné auto. 
A protože už starých aut bylo v APLA Praha dost a účtů ze servisu ještě víc, rozhodla se sehnat peníze na auto pořádné – nové nebo zánovní, prostorné a s možností zabudování bezpečnostních prvků. Věříme, že se nám takové auto podaří koupit. 
Myslíme, že si ho jak naši klienti, tak převozník Jindřich, zaslouží. 

apla 3naše staré auto na svozy

O jednom z klientů APLA Praha, Jakubovi 
Určitých odlišností v Jakubově chování si jeho maminka poprvé všimla zhruba po čtyřech měsících od jeho narození. Jakub na běžné podněty reagoval jinak než stejně staré děti. O rok později mu byl diagnostikován dětský autismus. V té době již byl kvůli značné hyperaktivitě nutný takřka nepřetržitý dohled a dozor nad Jakubovým chováním.
U Jakuba postupně došlo k prohloubení mentální retardace a výraznému nárůstu hyperaktivity. Vzhledem k závažnosti diagnózy a problémovému chování začalo být pro matku složité opouštět s ním domov.
Jakub nechápe význam věcí a neví jak se běžné věci a zařízení používají. V normálním prostředí Kuba převrací nábytek, trhá záclony, peřiny, matrace, koberce, snaží se vylézt na plochy ve výškách, jí výplně z polštářů apod. Na nepohodu reaguje křikem, lehnutím na zem, kousáním, taháním za vlasy, kopáním. 
V péči APLA Praha je Jakub zhruba od svých devíti let. Do rodiny začali docházet osobní asistenti, kteří se Kubovi pravidelně věnovali. I přesto byla jeho matka naprosto vyčerpaná a začala pro něj hledat alespoň přechodné umístění v některém z ústavů.  Drtivá většina žádostí však zůstávala bez úspěchu. Kuba potřebuje permanentní péči a dozor i v nočních hodinách, protože téměř nespí. Nutností je rovněž pokoj vybavený speciálními bezpečnými stimulačními pomůckami a matrací na občasné spaní a odpočinek. Z 31 podaných žádostí 15 zařízení žádost o Jakubovo umístění odmítlo, 16 zařízení neodpovědělo. 
V roce 2009 získal Jakub bydlení v domově se zvláštním režimem v APLA Praha. Žije zde dosud, rodina ho pravidelně navštěvuje a Jakub je v zařízení spokojený. Na nutné návštěvy lékaře, výjezdy do přírody a pro převoz na pobyty mimo Prahu, se Jakub dostane jedině autem. Jízdu veřejnou dopravou z důvodu své diagnózy nezvládá. Jeho přítomnost v prostředku hromadné dopravy by byla velmi zátěžová jak pro Jakuba a jeho asistenty, tak i pro ostatní cestující.  

apla praha logo new

Zdroj foto a popisky: Apla Praha

www.apla.cz


 

Rozhovor

Kärtsy z Waltari: „Publikum tady je jako z jiné planety!“ / „Audience there is from different planet“

waltari 200Finská skupina Waltari vystupuje v České republice poměrně často, nyní právě tuto sobotu na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Co si o Češích a Finech myslí zpěvák Waltari Kärtsy si můžet...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Seznamka s dyzajnéry na zahradě

minidyzajn1 perex
Osmé menší dyzajnové setkání se čtyřiceti tvůrci a autory se tentokrát, díky spolupráci s Národní galerií v Praze, bude konat v nádherných zahradách Anežského kláštera. Vstup do zahrad je možný z několika míst, ten nejjednodušší...


Literatura

Další z Případů Richarda Krauze

Román Moucha napsal Dominik Dán, úspěšný slovenský autor trháků z prostředí oddělení vražd, v roce 2009. Letos se dostává na český trh v bravurním překladu Josefa Šmatláka. Pan autor s panem překladatelem si sedl...

Divadlo

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...

Film

Hvězdná pěchota

Pechota 200Sci-fi akční thriller Hvězdná pěchota (1997) je film o nepříliš vzdálené budoucnosti. Na planetě Zemi panuje jakýsi Federální režim a má problém s mimozemskými brouky. Co vypadá jako tradiční americká slátanina, je ve skutečnosti ...