Průvodce Cultureou – 1. den: Indie

Průvodce Cultureou – 1. den: Indie

200spolCulturea je zlínský multikulturní festival, který netradiční formou ve dvou dnech představí kulturu dvou zemí, konkrétně Indie a Velké Británie. Vše se uskuteční 8. a 9. dubna 2014 v prostorách kulturního komplexu 14|15 BAŤŮV INSTITUT a my vás nyní provedeme programem jednotlivých dní. Ten první je zaměřen na Indii.

 

 


Workshopy

12:00 – 17: 00 foyer 14|15 Baťova institutu Mandaly

Nechte pod vašima rukama ožít krásu indického umění. Za instruktáže mistryně reiky a tantrické kněžky Jany Jelínkové si s pomocí hlíny, písku a semínek vytvoříte dokonalou harmonii.

14:00 – 14:50 Sál B 14|15 Baťův institut Jóga

Přijďte si vyzkoušet tradiční jogínské pozice, pozdravte slunce, postavte střechu a objevte v sobě bojovníka. Relaxace těla i mysli a hluboké soustředění, po kterém už vás nic nerozhází.

Lektorkou je Jindra Dohnalová (Sádhví Párvatí), která nám odpověděla na pár otázek:

Co vás přivedlo k józe?

Jóga mě přitahovala od dětství. Cítila jsem, že mi hodně pomůže.

Jak dlouho se jí zabýváte?

Pravidelně 42 let, nepravidelně déle.

Co Vás fascinuje na józe?

Moudrost, dokonalost, schopnost člověku opravdu pomoci.

Kdo byli Váši učitelé?

V dětství jsem chodila cvičit k paní doktorce Bartoňové, nyní již téměř 40 let je mým učitelem paramhans svámí Mahéšvaránanda.


spol1


Pozor, registrace nutná!

16:00 – 16:50 Sál B 14|15 Baťův institut Mantry

Na tomto workshopu se dozvíte, co jsou to mantry, jaké mají účinky nebo symboliku a je dost možné, že si i zazpíváte. Lektorkou je Divyata Malíšková ze Sri Chimnoy Centrum, jež je členkou hudebního uskupení Agnikana´s group.

Na tento workshop se musíte registrovat.

18:00 - 19:20 Sál B 14|15 Baťův institut Bollywood tanec

Současnou tvář indické kultury představí kurz bollywoodského tančení, které čerpá inspiraci z rozjuchaných indických muzikálů. Učitelkou vám bude Jana Norková, jenž se tomuto tanci věnuje přes 10 let.

Z kapacitních důvodů je potřeba se i na tento workshop registrovat


Přednášky

13:00 – 13:50 Sál A 14|15 Baťův institut Náboženství

Zajímá vás kolik rukou má průměrná indická bohyně, co znamená červená tečka na čele indických žen, co nosí indičtí mniši pod sutanou a kolik vážil Buddha? To a možná více se dozvíte na přednášce zasvěcené indickému božstvu. Nakoukněte pod pokličku buddhismu a hinduismu s Jindrou Dohnalovou.

15:00 – 15:50 Sál A 14|15 Baťův institut Cestování

Na této přednášce se s Janou Jelínkovou vydáte na pouť po Indii přes posvátná místa až k pramenu řeky Gangy. Objevíte zapomenuté a poznáte neprobádané.

17:00 – 17:50 Sál B 14|15 Baťův institut Indický čaj

Připravte se na rozjímání nad šálkem čaje, ochutnávku a poutavý výklad od spolumajitele zlínské Dobré čajovny Michaela Hankeho. Součástí přednášky bude i film o čaji.

spol

Vystoupení

13:50 – 14:00 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Govinda – hra na nástrojky, zpěv

14:50 – 15:00 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Govinda – tanec

16:00 – 16:50 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Elena Kubíčková – hra na esrádž

Esrádž je devatenácti strunný nástroj a jeho uklidňující tóny inidické klasiky dotvoří atmosféru indického tržiště a zaručeně vás dostanou. Umělkyně Elena Kubíčková se tomuto hraní věnuje přes 20 let a hudební umění a hru (rágy) studovala přímo u indických mistrů.

16:50 – 17:00 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Bollywood tanec

19:30 – 19:40 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Ohnivá show

Umění, co vás rozpálí i překvapí, předvede Michal Halačka, zakladatel a aktivní člen žonglérské skupiny Magnis, která patří mezi středoevropskou špičku.

Promítání

17:00 – 17:30 Sál A 14|15 Baťův institut Promítání dokumentu o řece Ganze

Staňte se součástí výjimečného putování podél řeky směrem k jejímu pramenu. Všechno, co jste chtěli vědět o Ganze a báli jste se zeptat.

20:00 – 22:00 Velké kino Cizí oběd

Film Cizí oběd zaujal diváky karlovarského festivalu v roce 2013. Tato netradiční romance s přívětivým humorem vypráví o tom, jak jedna chyba může změnit celý život. Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách skrze sítě poslíčků. Na špatnou adresu podle vědců doputuje pouze jeden balíček z milionu a právě ten je hlavním strůjcem filmového příběhu, který svede dohromady osudy dvou lidí – Ily a Saajana. Jak vše dopadne se můžete sami přesvědčit v kině…

Ostatní program

12:00 - 18:00 platforma (foyer) 14|15 Baťův institut Indické tržiště

Nechte se provést všemi smysly po tržišti plném stánků s kořením a čaji, zavítejte do indické restaurace a vydechněte si v nefalšované indické čajovně. Procházka po naučné stezce uspokojí ty, co dychtí po vzdělání, stage nabytá hudebními a tanečními vystoupeními zase zaujme návštěvníky, kteří přišli za kulturou.

Více informací na: www.culturea.cz 


 

Rozhovor

Eva Mlejnská: degustátorka piva pomáhá předčasně narozeným dětem!

eva 200Eva Mlejnská miluje děti. Nejen, že má sama doma čtyři ratolesti, ale ještě se aktivně věnuje charitativní činnosti ve spolupráci s nadací N. Ta se pomáhá předčasně narozeným dětem. Přinášíme nyní rozhovor s touto netradičně aktivní ženou.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Identifikačný kód Slovenska má svoju identitu aj hodnoty - Ocenenie si prevzali ďalšie významné osobnosti za ich prínos pre kultúru

identifikacni kod 200V hudobnej sále Bratislavského hradu si 18. decembra prebralo 14 laureátov ocenenie Identifikačný kód Slovenska. Medzi nimi boli osobnosti ako Anton Blaha, Barbora Botošová, Stanislav Harangozó, Soňa Herényiová Belanová, Gab...


Literatura

Když vás oheň pálí i po letech…

zimni ohen 200V lednu vyšel v nakladatelství Kalibr další díl ze série Roční období od švédského spisovatele Anderse de la Motta, tentokrát nazvaný Zimní oheň.

 

...

Divadlo

Na festival Ibérica přijedou hvězdy flamenka. Ujmou se i role lektorů ve tvůrčích dílnách

Iberica 200Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic, nabídne už pojedenácté uhrančivá představení plná vášnivého flamenka a španělských rytmů, ale také filmovou přehlídku či tvůrčí ...

Film

Univerzita pro příšerky se představuje!

univerzita pro priserky 200Dne 20. června bude do české distribuce uvedena nová animovaná komedie z produkce uznávaného studia Pixar s názvem „Univerzita pro příšerky“, která na filmové plátno vrací hrdiny ú...