Do Prahy míří hvězdy světového urbanismu a ekonomiky
Banner

Do Prahy míří hvězdy světového urbanismu a ekonomiky

resite logoJak předejít vylidňování venkova a zároveň dělat centra měst atraktivnějšími, zeptá se festival reSITE. Kam mizí ti lidé?, ptá se nejeden starosta nebo sociolog. Venkov se vylidňuje a obyvatelé, obchody i služby se postupně vytrácejí také z center měst. Odcházejí lidé za prací, nebo za levnými cenami nákupních center na předměstích? Jaký vliv má na města rozšiřování periferií s retail parky, sklady a satelitní zástavbou? A jak tento palčivý problém vyřešili v jiných městech po celém světě?


Místem pro sdílení zkušeností a pozitivních příkladů, se už potřetí stane festival reSITE pořádaný ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. 19. až 20. června 2014 se v nové pražské hale Forum Karlín o své znalosti a bohaté zkušenosti podělí na čtyři desítky světových architektů a urbanistů, zástupců těch nejúspěšnějších městských správ a samospráv, inovativně smýšlejících developerů, ekonomů nebo zástupců občanské společnosti. Nejen naslouchat, ale také zapojit se do diskuze, může dalších pět stovek účastníků, kterým je tímto zprostředkován zcela bezprostřední kontakt s vystupujícími.

Mezi řečníky a diskutujícími hosty jsou takové hvězdy jako profesor ekonomie na Harvardské univerzitě a specialista na městskou ekonomii Edward Glaeser, exkluzivní kritik deníku The New York Times pro oblast architektury, s důrazem na bytovou výstavbu, veřejný prostor, infrastrukturu, komunitní rozvoj a sociální odpovědnost Michael Kimmelman nebo Michael Desvigne - nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti, spolupracující s architekty a ateliéry jako Herzog a de Meuron, Foster+Partners, Rem Koolhaas, Renzo Piano nebo Richard Rogers.

Jedním z hlavních témat bude architektura a urbanismus měst a obcí jako podpora rozvoje (lokální) ekonomiky. Ukazuje se, že města s pestrou nabídkou vzdělání, kultury, občanských aktivit nebo sportu mají v očích investorů velkou výhodu. A investice do těchto oblastí se multiplikují z privátního sektoru, což má pozitivní dopad na zaměstnanost, služby, infrastrukturu… „Není pochyb, že města a obce jsou nositeli nových, autonomních ekonomik. Mezi jejich úspěšností a prosperitou a aktivitou, potažmo spokojeností občanů existuje jasná úměra. A tu se pokusíme s experty z New Yorku, Londýna nebo Rotterdamu nebo Paříže pojmenovat,“ říká Martin Barry, zakladatel a ředitel reSITE, který letošní prestižní festival doplnil o řadu workshopů a neformálních debat, sdělných a využitelných i pro zástupce zdejších menších měst a obcí.

rexite1

Organizační tým promítl ústřední téma, tedy Města a krajiny nové ekonomiky, do čtyř hlavních přednáškových a diskusních panelů. Jejich určujícím prvkem je pestrá skladba řečníků, kdy vedle architektů a urbanistů zasednou ekonomové, investoři a developeři, sociologové, samozřejmě zástupci místní správy a samosprávy, akademici nebo lidé reprezentující občanskou a angažovanou společnost.

„Ekonomika, lidský rozměr, krásné a funkční prostředí města, zaměření se na správné vyhodnocování dat a mezioborovou spolupráci a chytré vedení města – to vše opět poskytne zdejším starostům, jejich týmům, představitelům samosprávy a především široké aktivní veřejnosti, nové návody pro jejich kažododenní praxi,“ vysvětluje složení panelů programový ředitel reSITE Osamu Okamura.

Festival reSITE se v panelu Hustota a městský rozvoj zaměří na vztah mezi hustotou zástavby, ekonomickou efektivitou a intenzitou rozvoje. Značný prostor dostanou příspěvky spojené se Strategickým plánováním a veřejnou diskusí, což je téma rezonující v mnoha českých a moravských městech, Prahu, Brno nebo Ostravu nevyjímaje. Řečníci ze světových metropolí dokážou nutnost vstupovat na toto pole s jasnou, dlouhodobou vizí a strategií. Vše je nezbytné i v otázce Industriální minulost: inovativní budoucnost, kdy právě v tzv. brownfieldech i objektech průmyslového dědictví tkví netušené příležitosti rozvoje. Hned několik motivů z předchozích sekcí pak shrne a rozvine panel Občanská vytrvalost: Město pro všechny, definující obyvatele jako nedílnou součást nové městské ekonomiky.

reSITE image

Ačkoliv má festival i díky dalšími řečníkům, jakými jsou například výtečná italsko-španělská architektka a designérka Benedetta Tagliabue, špičkový krajinářský architekt a odborník na městský design Stig Lennart Andersson nebo spoluzakladatel světoznámého nizozemského studia West 8 zaměřeného na městský design a krajinářskou architekturu Adriaan Geuze, nesporný mezinárodní přesah, bude díky simultánnímu tlumočení do a z češtiny přístupný i zástupcům široké veřejnosti a vedoucím představitelům a aktivistům ve veřejném prostoru našich měst.

„Všichni přítomní experti budou k dispozici v rámci hlavního programu, workshopů nebo neformálních setkání pro tuzemské zájemce. Nepochybujeme, že řada téma bude společných zástupcům mnohamilionových metropolí i obcí o pár tisících obyvatel,“ říká Martin Barry, podle nějž bude samozřejmostí simultánní překlad při hlavní diskusi i na doprovodných akcích. „V tomto rozměru, kvalitě a šíři záběru městské problematiky nemá festival reSITE ve střední a východní Evropě obdobu“, dodává.

resite hamburk

Jeden z cílů "Zelené sítě" - plánu města Hamburk je vytvořit síť nových a stávajících parků a zelených koridorů o rozloze neuvěřitelných 7000 hektarů.
Jen pro srovnání v našich končinách - téměř třetina rozlohy Ostravy. — v Hamburg, Germany

Koncepce festivalu reSITE, který v předchozích dvou ročnících přilákal přes 600 řečníků a posluchačů z dvaceti zemí, je mezioborovost. I díky ní se akce stala jednou z nejlépe obsazených a přijímaných v rámci celé Evropy. V jednotlivých panelech se potkávají developeři s úředníky, architekti s experty na dopravu, urbanisté s ekonomy, politici s aktivisty pracujícími s veřejným prostorem… Unikátní koncept získal již od prvního ročníku důvěru skutečných autorit, jakými jsou Winy Maas (MVRDV), Enrique Penalosa (bývalý starosta, Bogota), Craig Dykers (Snohetta), Reinier de Graaf (OMA), Alexandros Washburn (hlavní plánovač, New York) nebo známý městský urbanista z Dánska Jan Gehl.

Mezi pozvanými hosty reSITE 2014 jsou: Michael Kimmelman [hlavní kritik architektury v New York Times • NYC] / Edward Glaeser [ekonom • Harvardova univerzita • Cambridge] / Michael Desvigne [Desvigne & Dalnoky • zakladatel • Paříž] / Benedetta Tagliabue [EMBT • spoluzakladatelka • Barcelona] / Adriaan Geuze [WEST8 • zakladatel • Rotterdam] / Mark Johnson [CIVITAS • zakladatel a prezident • Denver] / Stig L. Andersson [SLA • zakladatel, kreativní ředitel • Kodaň] / Margaret Newman [Vedoucí štábu Janette Sadik-Khan • Odbor opravy města New York • NYC] / Tomáš Hudeček [primátor hl. m. Praha] / Eugene Asse [ředitel Moskevské školy architektury • Moskva] / Andrej Griněv [Artkartel • Moskva] / Tomáš Ctibor [Institut plánování a rozvoje • Praha] / Petr Palička [Penta Investments • Praha] / Adam Greenfield [London School of Economics • Londýn] / Jan Ludvík [Karlin Group • Praha] / Pavel Hnilička [Institut plánování a rozvoje • Praha] / Jochen Partsch [primátor Darmstadtu • Německo] / Michael Brown [ředitel • Calgary Municipal Development Authority • Calgary] / Jón Gnarr [primátor města Reykjavík, Island] / Maxwan [Rotterdam] / Sandor Finta [hlavní architekt Budapešti• Budapešť ] / Tereza Stöckelová [ProAlt • socioložka, Aktivistka • Praha] / Nicolas Buchoud [Cercle Grand Paříž de l'Investissement Durable • prezident • Paříž] a další. 

resite lavicka

Projekt vznikl iniciací studentů architektury v Praze. Jeho cílem je změna chápání a zvýšení kvality veřejného prostoru v Jungmannově náměstí na Praze 1.
Toho chtějí dosáhnout dočasnou instalací městského mobiliáře - laviček. Prostor Jungmannova náměstí nabízí kvalitní architekturu v poměrně klidném místě.

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE K PROGRAMU KONFERENCE RESITE 2014

Festival reSITE založil v roce 2011 americký urbanista Martin Barry. Jeho programovým ředitelem se stal loni díky grantovému programu Nadace Vodafone Rok jinak architekt Osamu Okamura, dříve dlouholetý šéfredaktor architektonického časopisu ERA21.

Místo konání konference: Forum Karlín, Praha
reSITE 2014 bude historicky první konferencí ve zcela novém multifunkčním sále v Pernerově ulici v Praze 8, o kapacitě 2 000 sedících diváků. Jde o nejmodernější multifunkční sál svého druhu v celé České republice.

Datum konání konference: 19. a 20. června 2014

Téma konference:

Města a krajiny nové ekonomiky

Lidé se postupně stěhují tam, kde je a jejich děti čeká lepší budoucnost. Pestrá nabídka možností pracovního uplatnění stojí v základu tohoto rozhodování. Současná středo- a východoevropská města také soutěží o pozornost a energii svých občanů i investorů. Úspěšná města posilují své postavení jako centra vzdělávání, kultury, inovace a stávají se tak motorem ekonomiky.

Diskusní panely:

Hustota a městský rozvoj
Společně s městskými ekonomy se zaměříme na vztah mezi hustotou zástavby, ekonomickou efektivitou a intenzitou rozvoje.
Industriální minulost: inovativní budoucnost
Průmyslová revoluce a období plánované ekonomiky zanechaly v centrech našich měst mnoho dosud nevyužitých šancí a vnitřních kapacit, které čekají na chytrá řešení.
Občanská vytrvalost: Město pro všechny
Nečekejme již na spásná řešení shora a dejme se do práce. Město je naše, pojďme jej přetvořit k našemu obrazu.
Strategické plánování a veřejná diskuse
Jak definovat dlouhodobé cíle v okamžiku, kdy každý plán je ve chvíli svého dokončení již zastaralý?

resite2014 CZ

Pro další informace ohledně témat, hostů a dalších projektů sledujte naše kanály:
faceboook | www.facebook.com/reSITEfestival
twitter | @reSITEfestival
web|resite.cz
tumblr |resite-festival.tumblr.com

S ohledem na značný zájem o festival doporučují pořadatelé neodkládat zakoupení vstupenky pomocí jednoduchého registračního formuláře. Ten lze vyplnit a odeslat zde: http://resite.cz/cs/registration/. Aktuální informace o programu festivalu jsou k dispozici na www.resite.cz.
Zakupte si vstupenku na festival přes registrační formulář ještě dnes!
http://resite.cz/cs/registration/ 

Pod záštitou: Hl.m. Praha, Embassy of the United States, Česká komora architektů
Festival podporuje Penta
Spoluorganizátor: Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy (dříve URM)
Sponzoři: Atkins and Langford Development, CMC architects, Karlín Group
Hlavní mediální partner: Economia, Respekt, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz
Mediální partneři: ArchDaily, ASB, Architekt, ERA 21, ARCH

Zdroj fotowww.resite.cz a FB projektů

( 0 hlasů )


 

Rozhovor

Markéta Zinnerová je nyní doma na jihu Čech

zinnerova zabrodska perexJana Semelková požádala o rozhovor se spisovatelkou Markétou Zinnerovou. Bude zřejmě trochu jiný, protože bydlíme ve stejném domě, navštěvujeme se a víme o sobě dost osobních věcí, které ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Taťána G. Brzobohatá opět na půdě OSN

Tatana a Milan Konrad v ECOSOCTaťána G. Brzobohatá se zúčastnila další významné konference na půdě OSN. Jako ambasadorka SDGs (Cílů udržitelného rozvoje) a jako lídr mladé generace se zúčastnila nejvýznamnější ...


Literatura

Mistrovství světa ve famfrpále aneb je Harry Potter zpět?

potter 200Všichni si jistě vzpomínáte na oblíbenou postavu obrýleného čaroděje s jizvou ve tvaru blesku na čele. Chtěli byste se dozvědět, co dělá Harry Potter a jeho přátelé z Brumbálovy armády v roce 2014? Výstřední novinářka Rita Holoubkov...

Divadlo

Balet Borisa Eifmana Za hranicami hriechu v Balete SND

divadlo perex„Boh existuje a napriek tomu sa všetky veci dejú v súlade s právom.“ Tak by sa dala zhrnúť téma novej premiéry v Balete SND. O tom, že premiéra Eifmanovho baletu Za hranicami hriechu bude vrcholnou udalosťou sezóny, nie...

Film

FINALISTÉ SOUTĚŽE JINÉ VIZE 2014

jine 200Soutěž Jiné vize si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice. Soustředí se na hraniční formy na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu. Výběr každého ročníku je unikátní díky rozdílnosti ...