Velikonoční kraslice pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou
Banner

Velikonoční kraslice pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou

KrasliceRohac perexOriginální kraslice v „nadživotní“ velikosti pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou. Do humanitární aukce je věnovaly na dvě desítky českých výtvarníků. Téma Velikonoc a obdarování koledníků ozdobenými vajíčky každý z nich pojal po svém.


Výtvarníci obdrželi půlmetrová polystyrenová vejce, která vyzdobili různými technikami podle vlastního uvážení. Vznikla tak díla s názvy Dobyto! 3EYE, Někdo se dívá, Krystal, Natvrdo na tvrdo, Ukryté tajemství, Vejce na měkko, Imprese chaosu, Vejce jinak, Jidášovo vejce, Zrození, Možnost, Ďáblovo ovoce, 50 odstínů vejce a další.

Výtvarník a ilustrátor Václav Roháč vytvořil originální kraslici s názvem Tradice. Vejce nese podobu koledníka s pomlázkou, na druhé straně však diváka čeká překvapení.

Vejce s tajemstvím

„Použil jsem klasickou akvarelovou techniku a na závěr vajíčko zalakoval. Nechtěl jsem příliš experimentovat, protože Velikonoce vnímám jako tradiční svátky. Měl jsem ale v úmyslu dostat na kraslici i humorný prvek, proto se z druhé strany schovává dívka. Jsem rád, když divák dostane šanci odhalit i další plán,“ objasnil Roháč.
Tradičně pojatou kraslicí známý ilustrátor navazuje na výtvarnou práci pro Národní muzeum v Praze.
„Díky tomu, že se podílím na projektech pro děti, které jsou zaměřeny na lidové zvyky, seznamuji se podrobněji s životem našich předků, jenž nebyl vždy lehký, a tak humor v pozadí musel být přítomen. Zjišťuji, že s pohledem do minulosti se mohu lecčemu přiučit, proto rád zůstávám věren tradicím,“ dodal výtvarník.

KrasliceRohacH

Výtvarník Václav Roháč se svou kraslicí.
Foto: Petr Novák

Originální kraslice jsou na Velikonoční pondělí k vidění v pasáži pražské Nákupní galerie Myslbek, která humanitární aukci na pomoc nemocným dětem uspořádala ve spolupráci se serverem aukro.cz.

Cystická fibróza je vrozená, dědičná choroba, navzdory moderní medicíně stále nevyléčitelná. Pacienti umírají v mladém věku.

( 1 hlas )


 

Rozhovor

Velký rozhovor s nadějným umělcem Markem Hubáčkem nejen o Chicagu

hub 200S Markem Hubáčkem jsem se sešla v útulné zlínské kavárničce, abychom si popovídali o jejich velkém projektu s názvem From Czech to Chicago, který má na svědomí on s jeho kamarádem Martinem Vítkem. Rozhovor je o kampani, ale především o umě...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Hejno bílých vran

vrana200„Koukej sekat latinu, jinak skončíš v děcáku.“ Tuhle větu jistě řekla spousta rodičů ve snaze přimět svoje potomky k poslušnosti. „Hele, koukej na tu holku, je divná, protože je z děcáku…“ ukazovaly si děti na dívku, která prožila část života v dětském ...


Literatura

Tma: O hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře

TmaNakladatelství Portál vydalo tajuplnou knížečku akorát tak do kapsy. Jmenuje se Tma a je nejen o hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře norské novinářky Sigri Sandberg, která se vypravila na svou dobrodružnou cestu za poznáním světa i svého vlastního nitra. 

...

Divadlo

Dokonalá svatba dostála svému názvu

svat 200Dokonalá svatba je situační komedie od britského autora Robina Hawdona, která se od roku 1994 hraje po celém světě. Je velmi aktuální a dokáže rozesmát nejeden sál. I ten ve Zlíně se velmi dobře bavil, za což bylo kromě herců zodpovědné i režisérské duo...

Film

V druhé půli února začne přehlídka španělsky mluveného filmu

pelicula logoNa letošní přehlídce španělsky mluvených filmů LA PELÍCULA (v Praze ji zastihneme mezi 18. a 23. únorem, poté se přesouvá do Brna, Hradce Králové a Ostravy) si zopakujeme tragikomedii Pedra Almodóvara Bolest a sláva. Do tuzemských kin se sice ...