Velikonoční kraslice pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou
Banner

Velikonoční kraslice pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou

KrasliceRohac perexOriginální kraslice v „nadživotní“ velikosti pomohou dětem nemocným cystickou fibrózou. Do humanitární aukce je věnovaly na dvě desítky českých výtvarníků. Téma Velikonoc a obdarování koledníků ozdobenými vajíčky každý z nich pojal po svém.


Výtvarníci obdrželi půlmetrová polystyrenová vejce, která vyzdobili různými technikami podle vlastního uvážení. Vznikla tak díla s názvy Dobyto! 3EYE, Někdo se dívá, Krystal, Natvrdo na tvrdo, Ukryté tajemství, Vejce na měkko, Imprese chaosu, Vejce jinak, Jidášovo vejce, Zrození, Možnost, Ďáblovo ovoce, 50 odstínů vejce a další.

Výtvarník a ilustrátor Václav Roháč vytvořil originální kraslici s názvem Tradice. Vejce nese podobu koledníka s pomlázkou, na druhé straně však diváka čeká překvapení.

Vejce s tajemstvím

„Použil jsem klasickou akvarelovou techniku a na závěr vajíčko zalakoval. Nechtěl jsem příliš experimentovat, protože Velikonoce vnímám jako tradiční svátky. Měl jsem ale v úmyslu dostat na kraslici i humorný prvek, proto se z druhé strany schovává dívka. Jsem rád, když divák dostane šanci odhalit i další plán,“ objasnil Roháč.
Tradičně pojatou kraslicí známý ilustrátor navazuje na výtvarnou práci pro Národní muzeum v Praze.
„Díky tomu, že se podílím na projektech pro děti, které jsou zaměřeny na lidové zvyky, seznamuji se podrobněji s životem našich předků, jenž nebyl vždy lehký, a tak humor v pozadí musel být přítomen. Zjišťuji, že s pohledem do minulosti se mohu lecčemu přiučit, proto rád zůstávám věren tradicím,“ dodal výtvarník.

KrasliceRohacH

Výtvarník Václav Roháč se svou kraslicí.
Foto: Petr Novák

Originální kraslice jsou na Velikonoční pondělí k vidění v pasáži pražské Nákupní galerie Myslbek, která humanitární aukci na pomoc nemocným dětem uspořádala ve spolupráci se serverem aukro.cz.

Cystická fibróza je vrozená, dědičná choroba, navzdory moderní medicíně stále nevyléčitelná. Pacienti umírají v mladém věku.

( 1 hlas )


 

Rozhovor

Ondřej Müller: příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav

HP 200Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Oslavenec Milan Drobný v Lucerně zazpíval léty ověřené hity

drobny perexTento týden dodatečně oslavil své 70. narozeniny zpěvák Milan Drobný velkým galakoncertem v pražské Lucerně a jak se zatím šíří kuloáry, byl to koncert roku. Alespoň tak to znělo z úst návštěvníků a médií k prasknutí narvaného sálu uprostřed Vác...


Literatura

Markéta Harasimová: Poháry touhy

Pohary touhy200Violina minulost je opředena tajemstvím – její matka odmítá mluvit o rodině zemřelého otce. První střípky pravdy tak Viola nečekaně odhalí až ve chvíli, kdy se jako dospělá ocitá na dramatické životní křižovatce. Východisko z těžké situ...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Jak se Ježíše zmocnili filmaři

200filmNa rozdíl od islámu, kde zákaz zpodobnění - nejen - proroka Mohameda dodnes zabraňuje vzniku filmů, které by se věnovaly jeho zakladatelské osobnosti (a zlobný, v Americe natočený pamflet Nevinnost muslimů vyvolal krvavé nepokoje), křesťanství takové záb...