Cihla – tradiční stavební materiál pohledem památkové péče

Cihla – tradiční stavební materiál pohledem památkové péče

Email Tisk

Cihla 200Hlína a výrobky z ní provázejí člověka odnepaměti. Hlína byla jedním z nejdostupnějších výrobních i výtvarných materiálů; stála na samém prahu vzniku kultury a záhy i umění. V oblasti památkové péče hlína a z ní zhotovená díla minulosti zaujímají významné postavení. S hlínou jsou spjaty nejstarší dochované památky a také rané vědomé snahy tato díla chránit a uchovávat pro další pokolení.

 

Cihla a hlína je dalším z ročních odborných památkových témat NPÚ vztahujících se k tradičním stavebním materiálům a jejich využití, k nimž se pracoviště NPÚ připojí přednáškami, výstavami, workshopy, či komentovanými prohlídkami a dalšími aktivitami. Záměrem je prezentovat činnost NPÚ, propagovat památková témata a jejich společenskou prospěšnost a upozornit na to, že pracovníci NPÚ jsou připraveni předávat aktuální odborné poznatky a konzultovat s vlastníky a dalšími zájemci vše, co se týká údržby a zachování historických staveb a konstrukcí z hlíny nebo cihel. Téma bude prezentováno i formou putovní výstavy a shrnuto v populárně naučné příručce. 

    Cihla1   

Témata odborných setkání:                                                                                                                                              

Nepálená hlína a možnosti jejího stavebního využití                                                                

Hliněná architektura                                                                                                                       

Pálená cihla a možnosti jejího stavebního využití                                                                           

Cihlová architektura                                                                                                                             

Cihly a jejich výroba, cihelny    

 Cihla2                                                                                           

Informační centrum NPÚ, Na Pernštýně 12, Praha 1 připravilo na toto téma cyklus odborných přednášek pro veřejnost:

11. května: Technologie rukodělné cihlářské výroby

6. června: Režné cihlové zdivo                                                                                                             

5. (případně 6. září): Za příběhem zámku. Komentovaná prohlídka státního zámku Litomyšl

14. září: Centrum stavitelského dědictví v Plasích                                                                             

3.–29. září: Katedrála sv. Mikuláše, jak ji neznáte. Výstava k 750. výročí založení města České Budějovice; některé exponáty věnovány tématu cihly.

9. listopadu: Stará historie cihelných konstrukcí z pohledu památkové péče                                            

Říjen až prosinec: Cyklus přednášek s doprovodnou výstavou v Ostravě (Slezská cihlová gotika; Cihla v architektuře opavských klášterů; Cihla v průmyslové architektuře)

Cihla3

www.npu.cz

ilustrační foto: autor    


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Jak (se) lidé vážili a měřili

hamr 200V sobotu 1. 8. 2015 proběhne na technické památce Šlakhamr akce s názvem Jak (se) lidé vážili a měřili. Srdečně jsou zváni zejména rodiče s dětmi, na které čekají zábavně naučná stanoviště. Připraveny jsou také oblíbené ukázky práce kovářů.

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nemáte kamaráda? Vymyslete si ho!

Pameti kamarada 200Jak na to vám ukáže kniha Paměti imaginárního kamaráda. Osmiletý Max sice s nikým moc nemluví, dokonce ani s rodiči, žije si ve vlastním světě, zdá se však, že kamaráda má. Jmenuje se Budo a kromě Maxe ho nikdo jiný nevidí. Stvoři...

Divadlo

Romeo a Julie v divadelním studiu JAMU

romeo200Marta, studio Divadelní fakulty JAMU v Brně dává pravidelně prostor svým studentům, aby se představili před diváky svou tvorbou. Bývají to tvůrčí dílny a různá volná asociativní představení, jsou to (naštěstí) i práce z oblasti klasického dramatu, na kt...

Film

Všechnu špínu nesmyješ . . .

cistic200Čističem ve filmu výrazného slovenského režiséra Petera Bebjaka je Tomáš (Noël Czuczor), jehož osamělý život tvoří striktní opakování stále stejných činností. Jako pracovník pohřební služby se živí čištěním míst, na kterých zemřeli lidé anebo domácí z...