7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

Email Tisk

Zelezo 200Již sedmé setkání zájemců o staré železářské technologie, věnované praktickým archeometalurgickým experimentům a rekonstruování tradičních výrobních procesů spojených s přímou výrobou železa v kusových železářských pecích, se uskuteční ve Staré huti u Adamova (památka ve správě Technického muzea v Brně, na podzim roku 2014 vyhlášena Národní kulturní památkou).

 

Akce je pořádána v areálu Staré huti u Adamova, v oblasti, v níž se v období raného středověku (8. -11. stol.) nacházelo významné železářské centrum. Provedené archeologické výzkumy umožnily získat dobrou představu o používaných typech pecí a jejich konstrukci, umožňující zhotovení přesných replik.

Technické muzeum v Brně provádí ukázkové a experimentální tavby v kusových železářských pecích od roku 1993 a navázalo v této činnosti na projekty Blanenského muzea. Experimenty se budou konat po všechny tri dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány.

Rámcový program:
20. května (středa) – tavby
21. května (čtvrtek) – tavby / kovářské zpracování železných hub
22. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři. Milíř bude postaven 16. a 17. května a zapálen v pondělí 18. května.

Zelezo stara hut

Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně. Akce je určena zejména pro odbornou veřejnost.

Na Workshop navazuje v sobotu 23. května 15. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, pálení vápna, mletí obilí na ručním mlýnku).

Termín: 20. -22. 5. 2015
Místo: Stará huť u Adamova
Pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci se Středoevropskou cestou železa, Spolkem Františka (KP TMB, sekce industriální archeologie) a Archaia Brno o.p.s.

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Kniha pro milovníky kávy

lexikon kavy perexV nakladatelství CPress před pár dny vyšla knížka s názvem Lexikon kávy… prostě milujeme kávu. Češi na kávu nedají dopustit a tak se určitě nechají nalákat i na tuto knihu.

 

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

VHRSTI chce být dospělý - Finále volné trilogie VHRSTI

vhrsti Chci byt dospely 200Po pěti letech vyšla poslední ze zamýšlené trilogie ilustrátora a spisovatele, který tvoří pod pseudonymem VHRSTI. Jeho malý hrdina Štěpán se nejdřív zbavil strachu ze tmy (Už se nebojím tm...

Divadlo

Vánoční festival v divadlech Rokoko a ABC

vanocni festival divadlo rokoko abcDruhý ročník originálního jednodenního divadelního festivalu se uskuteční v sobotu 8. prosince. Podtitul vánoční skutečně přinese zážitky týkající se největších svátků v roce. Divadelní hry, doprovodný program a...

Film

Kdo přežije v boji Na život a na smrt?

na zivot smrt perexFilm Na život a na smrt, v originále Lone Survivor (opět kvalitní překlad že?), shrnuje události, které proběhly v roce 2005 v Afghánistánu ve válečné americké operaci pod krycím názvem „Red Wings“, jejímž hlavním cíl...