Reklama

7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

Email Tisk

Zelezo 200Již sedmé setkání zájemců o staré železářské technologie, věnované praktickým archeometalurgickým experimentům a rekonstruování tradičních výrobních procesů spojených s přímou výrobou železa v kusových železářských pecích, se uskuteční ve Staré huti u Adamova (památka ve správě Technického muzea v Brně, na podzim roku 2014 vyhlášena Národní kulturní památkou).

 

Akce je pořádána v areálu Staré huti u Adamova, v oblasti, v níž se v období raného středověku (8. -11. stol.) nacházelo významné železářské centrum. Provedené archeologické výzkumy umožnily získat dobrou představu o používaných typech pecí a jejich konstrukci, umožňující zhotovení přesných replik.

Technické muzeum v Brně provádí ukázkové a experimentální tavby v kusových železářských pecích od roku 1993 a navázalo v této činnosti na projekty Blanenského muzea. Experimenty se budou konat po všechny tri dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány.

Rámcový program:
20. května (středa) – tavby
21. května (čtvrtek) – tavby / kovářské zpracování železných hub
22. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři. Milíř bude postaven 16. a 17. května a zapálen v pondělí 18. května.

Zelezo stara hut

Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně. Akce je určena zejména pro odbornou veřejnost.

Na Workshop navazuje v sobotu 23. května 15. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, pálení vápna, mletí obilí na ručním mlýnku).

Termín: 20. -22. 5. 2015
Místo: Stará huť u Adamova
Pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci se Středoevropskou cestou železa, Spolkem Františka (KP TMB, sekce industriální archeologie) a Archaia Brno o.p.s.

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Ústecký unikát, vyhřívané sáně z první poloviny 18. století

Ustecke muzeum sane 200I když je prosinec, čas milovníků zimních radovánek teprve začal. Ústecké muzeum veřejnosti představilo unikátní vyřezávané polychromované sáně, ve tvaru loďky. Patřily rodině ústeckého purkmistra (rychtáře) Adalberta We...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay nejen svýma očima
ImagePříběh plný sprostých slov, pěkných i radši zapomenutých vzpomínek, ale také  neuvěřitelných ambicí, vytrvalosti a úspěchů nabízí nová kniha Neila Simpsona s názvem Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay...

Divadlo

Farma v jeskyni – víc než jen divadlo. V červenci a v září v Praze!

 

farma 200Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni svou tvorbou překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního i hudebního divadla. Každá z inscenací je fascinujícím zážitkem, založeným na komunikaci pohybem a hlasem. Emoce, ene...

Film

Kieslowski se táže, jaké taje skrývá lidská duše

kieslowski-o-kieslowskem 200Polský režisér Krzysztof Kieślowski si u nás získal mnohem menší pozornost, než jakou by si zasluhoval. V kinech jeho filmy rozhodně nepatřily mezi vyhledávané, ani v televizi nelámaly rekordy sl...