7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015
Banner

7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

Email Tisk

Zelezo 200Již sedmé setkání zájemců o staré železářské technologie, věnované praktickým archeometalurgickým experimentům a rekonstruování tradičních výrobních procesů spojených s přímou výrobou železa v kusových železářských pecích, se uskuteční ve Staré huti u Adamova (památka ve správě Technického muzea v Brně, na podzim roku 2014 vyhlášena Národní kulturní památkou).

 

Akce je pořádána v areálu Staré huti u Adamova, v oblasti, v níž se v období raného středověku (8. -11. stol.) nacházelo významné železářské centrum. Provedené archeologické výzkumy umožnily získat dobrou představu o používaných typech pecí a jejich konstrukci, umožňující zhotovení přesných replik.

Technické muzeum v Brně provádí ukázkové a experimentální tavby v kusových železářských pecích od roku 1993 a navázalo v této činnosti na projekty Blanenského muzea. Experimenty se budou konat po všechny tri dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány.

Rámcový program:
20. května (středa) – tavby
21. května (čtvrtek) – tavby / kovářské zpracování železných hub
22. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři. Milíř bude postaven 16. a 17. května a zapálen v pondělí 18. května.

Zelezo stara hut

Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně. Akce je určena zejména pro odbornou veřejnost.

Na Workshop navazuje v sobotu 23. května 15. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, pálení vápna, mletí obilí na ručním mlýnku).

Termín: 20. -22. 5. 2015
Místo: Stará huť u Adamova
Pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci se Středoevropskou cestou železa, Spolkem Františka (KP TMB, sekce industriální archeologie) a Archaia Brno o.p.s.

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Letošní Výstavu betlémů zpestří opět reprodukovaná Česká mše vánoční s živým betlémem

betle200Od 5. prosince 2015 do 8. ledna 2016 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu 15. ročník Výstavy betlémů. I v letošním roce výstavu oživí na Zlatou sobotu reprodukovaná Česká mše vánoční s živým betlémem. Hlavní doprovodnou akcí výstavy bude ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Démonolog vás ovládne a pohltí

Demonolog perexPřiznám se, že nemám moc ráda příběhy o démonech. Necítím se při nich dobře, je mi při nich nepohodlně a bojím se. Tady ale byla zvědavost silnější než obava z nepříjemných pocitů, a sáhla jsem po silné knize se zajímavou obálkou. Koukaly ...

Divadlo

Nová inscenace Divadla Rokoko Molly Sweeney bude i pro nevidomé

Molly Sweeney Dana Batulkova 200Režisér Ondřej Zajíc zkouší v Divadle Rokoko s herci Danou Batulkovou, Vasilem Fridrichem a Alešem Procházkou hru Briena Friel...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...