Cihla a její matka hlína na vlastní oči, uši i kůži: Národní památkový ústav pořádá workshopy tradičních technologií
Banner

Cihla a její matka hlína na vlastní oči, uši i kůži: Národní památkový ústav pořádá workshopy tradičních technologií

Email Tisk

Stodoly 200Hlína, materiál, který pro stavebníky minulosti znamenal tolik, kolik pro ty dnešní třeba beton, je díky praktickým i teoretickým programům Národního památkového ústavu po celý letošní rok středem zájmu laiků i odborníků. Hlínu ve formě pálené i nepálené představí přednáškami, prohlídkami, ale také workshopy; při nich účastníci poznají nebo si vyzkouší, jak široké využití má hlína nejen na památkách. Dvě významné akce se uskuteční již na začátku června; v pátek a v sobotu 5. a 6. června workshop v Hrubé Vrbce v Jihomoravském kraji a v úterý 9. června workshop v Šárovcově Lhotě v Královéhradeckém kraji.

 

„Šíři využití hlíny a její nezbytnost ve stavitelství minulých dob si lidé dnes neuvědomují, dříve se však bez ní neobešla žádná stavba. Na jižní Moravě, ale také třeba na Mělnicku byly z hlíny stěny domů i hospodářských staveb; vznikaly buď pěchováním hlíny do bednění nebo vyskládáním z hliněných válků či ze sušených, nepálených cihel. Ani v oblastech, kde se stavělo převážně ze dřeva a kamene, hlína nechyběla; používala se jako výplň konstrukcí hrázděných staveb, vymazávaly se jí mezery mezi trámy roubených staveb, kámen se zdil na hlínu, ve všech typech domů se používala hliněná mazanina jako ochrana proti ohni i jako izolační materiál a rozličné typy staveb dostávaly hliněné omítky,“ vysvětluje hlavní organizátorka a zároveň odborná garantka tématu Cihla a její matka hlína Alena Dunajová z brněnského pracoviště NPÚ.


První červnový pátek a sobotu se v Hrubé Vrbce v Jihomoravském kraji uskuteční již třetí ročník workshopu Zachraňte stodoly, na němž mohou mladí i staří, místní i turisté sledovat kdysi běžné zpracování hlíny či vyslechnout přednášky odborných pracovníků z NPÚ a dalších institucí. Hlavně si však budou moci – za asistence praktiků i teoretiků – vlastníma rukama vyzkoušet přípravu hliněných směsí a také vyzdívání i omítání při opravě autentických památek, unikátního souboru podélně průjezdných stodol, který se v Hrubé Vrbce dochoval. Zábavy s poučením si užijí i děti při šlapání hlíny, výrobě cihel a válků i omítání a prostor dostane rovněž soudobá výtvarná práce s hlínou a přírodními pigmenty.

Stodoly workshop


Jen o několik dnů později se uskuteční další zajímavá akce, která ukáže hlínu z jiné stránky – ve formě pálené cihly, dnes mnohem častější a běžnější. Workshop O cihle a hlíně v cihelně bude hostit cihelna Martina Poura v Šárovcově Lhotě v Královéhradeckém kraji. Dopoledne bude věnováno přednáškám odborníků z Národního památkového ústavu, muzeí a Vysoké školy chemicko-technologické, odpoledne bude patřit vlastnoruční výrobě cihel a komentovaným prohlídkám cihelny. Během nich se účastníci dozvědí, jak se vyvíjela výroba cihel od ručního zpracování, plnění forem a pálení v malých milířových či komorových pecích až po velmi efektivní výrobu v pecích „kruhovkách“.


„Cihly nás již po staletí obklopují v podobě nepálené, ale v posledních dvou stech letech převažují ve formě pálené, jíž se bude věnovat náš workshop. Kdo však ví, co všechno bylo potřeba udělat, než mohl zedník vzít cihlu do ruky a položit ji do vazby s ostatními cihlami? Věřím, že na tyto otázky dáme v autentickém prostředí cihelny v Šárovcově Lhotě všem účastníkům odpověď,“ slibuje Jiří Balský  z josefovského pracoviště NPÚ.

Stodoly Sarovcova Lhota

Oba workshopy jsou součástí souboru aktivit, které Národní památkový ústav organizuje v rámci letošního projektu Cihla a její matka hlína  www.npu.cz/cihla-a-hlina/ . Cílem projektu je zvýšit povědomí o hlíně jako jednom z tradičních materiálů a pomoci docenit její význam. Odborníci z NPÚ pro veřejnost připravili přednášky, výstavy, workshopy či komentované prohlídky nejen o hliněné technologii, ale i o konkrétních formách a výsledcích jejího použití ve stavitelství venkova, v gotické architektuře, na pevnostních stavbách i v průmyslových areálech.

Zachraňte stodoly
v pátek a v sobotu 5. a 6. června
workshop v Hrubé Vrbce v Jihomoravském kraji

O cihle a hlíně
v úterý 9. června
workshop v Šárovcově Lhotě v Královéhradeckém kraji.

www.npu.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Na Selské slavnosti do Holašovic

Holasovice2Tradiční lidová slavnost v duchu staročeského lidového venkovského jarmarku s ukázkami tradičních i netradičních řemesel nejen z celé České republiky, ale též ze Slovenska se koná 21. - 23.7.2017. Návštěvníci se mohou těšit n...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

„Knihovna diskutuje se zaměřuje na knihy, které jsou v naší knihovně populární,“ říká její „máma“ Květa Strejčková

knihovna diskutuje 200Knížek není nikdy dost, říkají ti, kterým se písmenka vtiskla pod kůži a čtení je pro ně droga. Jak si ale vybrat. Přeplněné pulty a police v knihkupectvích, spousta PR článků, upoutávek, ale doporučení poskrovnu. Přitom na d...

Divadlo

Divadlo Tramtarie chystá Europeanu: Stručné dějiny dvacátého věku

europeana 200Čtvrtou premiérou olomouckého Divadla Tramtarie v sezóně 2014/2015 je divadelní adaptace provokativního textu Patrika Ouředníka Europeana, s podtitulem Stručné dějiny dvacátého věku. Patrik Ouředník je svérázný, česky a francouzsky píšící spi...

Film

Cesta do lesa aneb v městě už nás to nebaví

cesta do lesaPokračování úspěšné komedie Cesta z města chystá premiéru na 4. října 2012. Ponese název Cesta do lesa a režie se opět ujal zkušený Tomáš Vorel st.